Porady

JAK DBAĆ O UBRANIA?

Ukochane ubrania potraktowane z troską będą służyły nam dłużej. Jednak każdy rodzaj materiału wymaga innej pielęgnacji. Jak dbać o najpopularniejsze z nich – wełnę, bawełnę, jedwab i jeans?

WEŁNA

Zacznę od tego, że wełniane ubrania powinno się prać jak najrzadziej. Nie obawiajcie się, włókna wełny mają właściwości antybakteryjne, dlatego materiał długo zachowuje świeżość. Czasem więc ulubiony wełniany sweter może potrzebować jedynie przewietrzenia. Wełnie najbardziej służy pranie ręczne z użyciem delikatnego detergentu lub szamponu do włosów. Pomocny będzie też woreczek do prania.

Aby uniknąć uszkodzenia włókien i zniekształceń wełnianej garderoby warto suszyć ją na płasko, rozkładając na ręczniku, który pochłonie wodę. Nie zapomnijcie również o regularnym goleniu swetrów przy pomocy elektrycznej golarki do ubrań.   

JEDWAB

Jedwab to delikatny materiał, który wymaga specjalnego traktowania. Jedwabne ubrania najlepiej prać ręcznie w zimnej wodzie, dodając niewielką ilość octu, soku z cytryny lub soli. Unikajcie zwykłych proszków do prania, mogą one spowodować, że tkanina utraci swój kolor i blask. Jedwabiu nie powinno się również prać w pralce, nawet w delikatnym programie, suszyć na słońcu ani w suszarkach bębnowych.

Jeśli chcecie wyprasować swoje jedwabne ubrania, koniecznie użyjcie podkładu w postaci cienkiej tkaniny, która zabezpieczy materiał, ale jednocześnie przepuści ciepło żelazka. Świetnie sprawdzi się też parownica do ubrań.

W przypadku jedwabiu bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie. Najlepiej nie składać jedwabnych ubrań, tylko od razu wieszać je na wieszaku.

JEANS

Spodnie z jeansu zawsze przed praniem wywracam na lewą stronę i zapinam guziki. Piorę w pralce w delikatnym cyklu lub ręcznie, ale bez użycia płynu do zmiękczania. Jeśli jeansy mają domieszkę stretchu nie wkładajcie ich do suszarki.

BAWEŁNA

Na szczęście bawełniane ubrania są bardzo mało wymagające. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Zawsze oddzielajcie ciemne ubrania od jasnych, uchroni to przed ewentualnym odbarwieniem czy zafarbowaniem tkanin. Starajcie się nie przekraczać temperatury prania podanej na etykiecie, w przeciwnym razie może się okazać, że wyjmiecie z pralki koszulkę mniejszą o kilka rozmiarów.

Po wypraniu należy delikatnie strzepnąć bawełniane ubranie i rozwiesić. Strzepnięcie po wypraniu spowoduje, że ubrań prawdopodobnie nie trzeba będzie wcale prasować. Jeśli jednak ubranie się pogniecie, wystarczy ustawić żelazko na moc przeznaczoną bawełnie i wyprasować je na lewej stronie.

A CO JEŚLI KOLOR UBRAŃ Z CZASEM WYBLAKŁ?

Niezależnie od tego, z jaką troską będziemy traktowali nasze ulubione ubrania, one i tak z biegiem czasu mogą wyblaknąć. To normalne ślady używania. Ostatnio odkryłam jednak na to świetny sposób! Wyblaknięte ubrania można łatwo reanimować za pomocą przeznaczonych do tego barwników do tkanin. Są dostępne w popularnych drogeriach. Wystarczy umieścić barwnik w pralce razem z ubraniem, które chcemy uratować i wyprać w programie Systetyki w 40° bez prania wstępnego. Następnie od razu wyprać tak, jak zawsze. Po wysuszeniu ubranie wygląda jak nowe! Barwniki dostępne są w wielu kolorach, łatwo więc niskim kosztem odświeżyć swoją garderobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *