Porady

5 DOMOWYCH SPOSOBÓW NA OPARZENIA SŁONECZNE

Zaczerwieniona skóra, pieczenie i złuszczający się naskórek. Kogo choć raz nie dotknęły przykre konsekwencje oparzeń słonecznych? Na szczęście jest kilka domowych sposobów, które ukoją ból i sprawią, że skóra przestanie przypominać spieczonego buraka.

KEFIR

Okłady z zimnego kefiru sprawią, że poparzona skóra nie tylko się ochłodzi, ale i głęboko nawilży. Wystarczy przyłożyć nasiąkniętą kefirem gazę na oparzone miejsca i pozostawić na około kwadrans. Zamiast kefiru świetnie sprawdzi się także jogurt czy maślanka.

RĘCZNIK

Z oparzeniami na plecach i nogach genialnie sprawdzi się okład z ręcznika namoczonego wcześniej w lodowatej wodzie. Najlepiej zmoczyć kilka ręczników, by móc co kilkanaście minut zmieniać ręcznik na zimniejszy, gdy ten wcześniejszy nabierze temperatury pokojowej.

MIÓD

Gojenie oparzonej skóry przyśpieszy również miód. Wszystko to za sprawą swoich przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości. Przekonajcie się sami, przykładając do podrażnionej słońcem skóry okład z gazy pokrytej cienką warstwą naturalnego miodu.

BIAŁKA JAJKA

Białka kurzego jajka, podobnie jak miód, charakteryzują się właściwościami bakteriobójczymi i hamują stan zapalny. Wystarczy ubić białko na sztywną pianę i posmarować nią oparzone miejsca. Ale uważajcie, by podczas oddzielania białka nie dostała się do niego odrobina żółtka. Sprawi ono, że białko utraci swoje właściwości.

OWSIANKOWA KĄPIEL

Bardzo skutecznym i przyjemnym sposobem na złagodzenie oparzeń słonecznych jest również kąpiel w płatkach owsianych. Zawarte w nich związki chemiczne poprawiają funkcje ochronne skóry i zapobiegają utracie wody z jej głębszych warstw. Najlepiej zmiksować kilka łyżek płatków owsianych na mąkę i wsypać ją do wanny z letnią wodą, a następnie wziąć kojącą kąpiel.

Wszystkie te porady świetnie sprawdzą się przy oparzeniach I stopnia. Jeśli jednak na skórze pojawiają się pęcherze lub oparzeniu towarzyszy gorączka i nudności to znak, by czym prędzej skontaktować się z lekarzem. Mogą to być bowiem oznaki udaru słonecznego.

 

1 thought on “5 DOMOWYCH SPOSOBÓW NA OPARZENIA SŁONECZNE”

  1. magda

    może takie domowe coś dają, ale mnie zawsze bolało jak musiałam ściągać ten kefir albo śmietanę. dlatego ja wolę rozwiązania z apteki. ostatnio na oparzenia słoneczne pomógł mi żel Help4Skin. okazał się bardzo skuteczny i szybki w przynoszeniu ulgi. do tego utrzymał moją opaleniznę i spowodował, że nawet skóra mi nie zeszła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *