Porady

5 RECEPTUR NA NATURALNE KOSMETYKI, KTÓRE ZROBISZ W DOMU

Mróz, zanieczyszczone powietrze, ogrzewanie. Zimą nasza skóra narażona jest na oddziaływanie czynników zewnętrznych, które szkodliwie wpływają na jej barierę ochronną. Na szczęście matka natura potrafi o nią zadbać jak nikt inny. Przedstawiamy przepisy na naturalne kosmetyki, które z łatwością stworzysz z tego co masz w kuchni.

Masło z kawą i czekoladą

Składniki:
1 łyżka masła shea
1 łyżka naparu z kawy
2 łyżki kakao
¼ łyżki olejku migdałowego
4 łyżki oleju kokosowego

Zniewalający zapach wypełni łazienkę na długo po wieczornej kąpieli. Aby nasza skóra jak najlepiej przyswoiła wszystkie dobroczynne składniki z kremów i maseł, najpierw należy złuszczyć martwy naskórek. Skóra odwdzięczy się jędrnością i zdrowym kolorytem, dzięki lepszemu ukrwieniu. Przygotowanie tego pysznego kosmetyku jest bardzo proste i można je z powodzeniem połączyć
z parzeniem popołudniowej kawy. Łączymy wszystkie tłuste i sypkie składniki, stopniowo dodając kakao. Pamiętajmy, aby wybierać te, które jest gorzkie i nieodtłuszczone. Następnie blendujemy mieszankę i przekładamy ją do dekoracyjnego słoiczka.

Maseczka Różana

Składniki:
1 szklanka płatków roży
1/3 szklanki mleka roślinnego
1 szklanka płatków owsianych

Jeżeli przypłaciliśmy czekaniem na przystanku czerwonymi policzkami, róża doskonale ukoi podrażnioną skórę. Dzięki obecności naturalnych składników maseczka nie powoduje zapychania porów. Skóra twarzy staje się odżywiona, odświeżona i wygładzona. Kosmetyk nadaje blask zmęczonej i poszarzałej cerze. Na początek namaczamy płatki owsiane w mleku. Ta smakowita śniadaniowa mieszanka posłuży nam za bazę do wykonania maseczki. Następnie blendujemy płatki róży z płatkami, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Pozostawiamy ją na twarzy na około 15 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą.

Aloesowy żel na podrażnienia

Składniki:
2 liście aloesu
Witamina E w kapsułkach (dostępna w aptece)

Ten genialny specyfik pomoże na wszystkie przesuszone miejsca na naszym ciele, takie jak łokcie, kolana oraz okolice kostek. Aloes przyspiesza także gojenie ran. Starsze liście aloesu posiadają największą koncentrację dobroczynnych składników. Jak pozyskać żel z rośliny? Najlepiej „filetując” liść, dokładnie tak jak rybę. Część soku wypłynie zaraz po przecięciu aloesu, a część należy samodzielnie zebrać łyżeczką. Pamiętajmy, aby nie zbierać zielonej części rośliny. Do żelu dodajemy jedną kapsułkę witaminy E. Przechowujemy kosmetyk w lodówce.

Nawilżająca maska z awokado

Składniki:
1 dojrzałe awokado (odmiana hass)
2 łyżki miodu

Guacamole? Nie dziś ? Maseczka z awokado i miodu to świetny patent na pierwsze zmarszczki. Pamiętajmy, że znaki mijającego czasu mają tendencję do pojawiania się na przesuszonej skórze twarzy, dlatego nawilżanie cery powinno być priorytetem, szczególnie w okresie zimowym. Kaloryfery i klimatyzacja wpływają negatywnie na barierę lipidową naskórka. Awokado jest doskonałym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-9). Dodatek miodu nie tylko utrzymuje w ryzach zielony owoc, ale i wykazuje działanie antybakteryjne. Kosmetyk oczyści i nawilży skórę. Wystarczy pozostawić go na 15 minut, a po tym czasie spłukać ciepłą wodą.

Tonik pomarańczowo-cytrynowy

Składniki:
1 szklanka wody destylowanej
10 kropel soku z pomarańczy
5 kropel soku z cytryny

Pomarańcza i cytryna sprawdzą się świetnie w przypadku zanieczyszczonej i zmęczonej skóry. Cytrusy skutecznie blokują działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za pierwsze oznaki starzenia. Warto przelać tonik do podróżnej buteleczki z spryskiwaczem i aplikować go kilkukrotnie w ciągu dnia, szczególnie wtedy, kiedy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Mgiełka nie zniszczy makijażu, a jedynie delikatnie zmatowi błyszczącą się cerę. Sok z cytrusów neutralizuje pH naszej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *