Porady

8 PORAD, KTÓRE UŁATWIĄ CI PRACĘ NA HOME OFFICE

Praca z domu to ogromne wyzwanie, w trakcie której musisz się zmierzyć nie z szefem czy klientami, ale z samym sobą. Jeśli masz problemy z organizacją czasu i produktywnością podczas home office, przedstawiamy prosty poradnik, który pomoże Ci odzyskać skuteczność i zdobyć tytuł pracownika roku.

Miejsce pracy

Zacznijmy od początku. W domu pracować możesz nawet w piżamie, ale nie możesz ignorować tak ważnego aspektu jak organizacja stanowiska pracy. Chociaż pokusa stworzenia centrum dowodzenia na kanapie lub nawet w łóżku jest ogromna, pamiętaj, że w takiej pozycji prędzej uśniesz niż wykonasz zadanie w założonym czasie. Usiądź więc w komfortowej pozycji przy stole lub biurku, zadbaj o wygodne krzesło albo fotel. Kręgosłup też Ci za to podziękuje.

Precz z rozpraszaczami

Zanim otworzysz klapę laptopa, zadbaj o swoiste feng shui stanowiska pracy – po prostu posprzątaj. Usuń z pola widzenia zbędne przedmioty, najlepiej zostaw na stole jedynie rzeczy potrzebne do pracy. Twój mózg jest jak małe dziecko, jeśli tylko mu na to pozwolisz, będzie rozpraszał się wszystkim naokoło. Wybierz miejsce dobrze oświetlone i ciche, a jeśli w ciągu dnia czeka Cię telekonferencja – także reprezentacyjne. Dużo mówi się o tym, że rośliny redukują stres i stymulują kreatywne myślenie… Nie może ich zabraknąć w Twoim domowym biurze.

Dobry plan

Z doświadczenia wiemy, że najłatwiej realizować cele, odpowiednio planując dzień. Dobrze rozpisz zadania – duże projekty podziel na jak najmniejsze działania. Skreślanie kolejnych podpunktów z listy działa niezwykle pokrzepiająco i motywująco, prawda? Pamiętaj, aby mądrze wyznaczać priorytety i realistycznie określać ramy czasowe na wykonanie danego zadania. Możesz do tego używać papierowego kalendarza, online’owych aplikacji takich jak Google Calendar, a także specjalnych arkuszy planera (w internecie znajdziesz wiele darmowych szablonów do pobrania i wydrukowania). Jeśli wolisz, samodzielnie zaprojektuj swój szablon – wystarczy kartka, długopis i linijka.

Bądź sam sobie szefemDziałaj zadaniowo i nagradzaj się dopiero po wypełnieniu założonego planu. Jako eksperci od kulinariów, dla poprawy produktywności w domu proponujemy Ci metodę POMODORO, której nazwa pochodzi od kuchennego timera o wyglądzie pomidora.  Zgodnie z jej zasadami pracujesz nieustannie przez 25 minut, a następnie nagradzamy się 5 minutową pauzą. Po czterech cyklach możesz pozwolić sobie na dłuższą, 20-30 minutową przerwę. To naprawdę działa, pod warunkiem, że nie oszukujesz samego siebie – nie możesz pozwolić, by cokolwiek przerwało Twój 25 minutowy cykl pracy. Jeśli nie masz swojego kuchennego timera, możesz użyć online’owego zamiennika.

Jeśli wiesz, że o 13 masz kryzys, zaplanuj na ten czas posiłek, krótką gimnastykę lub dotleniający spacer z psem. Zadbaj o oczy, popatrz przez kilka minut przez okno na drzewa. Badania potwierdzają, że wpatrywanie się w zielony kolor działa odprężająco na psychikę, ale też kojąco na nasz wzrok.

Odetnij się od świata

Pamiętaj, że kilkuminutowy przejazd przez Facebooka to nagroda, na którą powinieneś sobie zasłużyć wykonanym zadaniem. W czasie wykonywania obowiązków służbowych, musisz się maksymalnie skupić. Wyloguj się ze społecznościówek, poinformuj domowników, że jesteś w pracy, jeśli trzeba – zawieś na drzwiach tabliczkę NIE PRZESZKADZAĆ, nie odbieraj prywatnych telefonów. Im szybciej skończysz swoje zadania, tym predzej będziesz mógł się oddać przyjemnościom. Jeśli dzieci próbują wejść Ci na głowę, zorganizuj im czas zabawami, o których pisaliśmy tutaj.

Zadbaj o nastrój

Jeśli za oknem na pełnych obrotach trwa budowa , sąsiad z góry robi remont albo ćwiczy z Chodakowską, a Twój siedzący obok partner prowadzi ożywioną dyskusję w czasie telekonferencji, to jedynym sposobem na odcięcie się od tego, jest zagłuszenie dźwięków odpowiednim soundtrackiem. Włóż słuchawki i wybierz playlistę do pracy. Na Spotify czy Youtube znajdziesz specjalnie kompilacje utworów sprzyjających koncentracji. Świetnie sprawdzą się także ścieżki dźwiękowe z filmów lub inne utwory w wersjach instrumentalnych. Powstała także specjalna strona z dźwiękami do pracy.

Jedz mądrze

Skoro spotykamy się na naszym blogu, wiemy, że równie ważne jest dla Ciebie jedzenie. Jeśli lubisz dobrze zjeść, obiad ugotuj dzień wcześniej, by nie przerywać pracy. Jeśli nie masz takiej możliwości, pamiętaj, że dużo czasu oszczędzisz, przygotowując posiłki w oparciu o przepisy z produktami JAWO! Nigdy nie pracuj na głodniaka, jedz do syta, ale też nie przeciążaj układu pokarmowego. Wtedy dużo łatwiej będzie Ci się  skupić na zadaniach, a mózg będzie miał z czego czerpać energię.

Zmień miejsce

Gdy spada produktywność, spróbuj przesiąść się w inne miejsce. Zamień biurko na kuchenny stół lub kanapę lub przenieś się na taras. Być może Twój mózg potrzebuje zmiany i odświeżenia.

Postępując zgodnie z powyższymi wytycznymi, masz szansę odhaczyć więcej zadań podczas home office- niż pracując w biurze. Odpowiednio ujarzmiony, domowy ekosystem naprawdę sprzyja koncentracji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *