BĄDŹ EKO NA CO DZIEŃ. TO ŁATWIEJSZE NIŻ MYŚLISZ!

Moda na ekologię trwa od kilku lat. Moda to biznes, a biznes to pieniądze. W mig największe koncerny wyczuły okazję, a półki sklepowe zapełniły produkty, które „ekologiczne” są tylko z nazwy. Lub tak niebotycznie drogie, że praktycznie niedostępne dla większości z nas. Tymczasem, żeby żyć naprawdę eko nie trzeba wydawać kroci na ekoprodukty od ekskluzywnych producentów. Wiele z nich możemy kupić za grosze lub zrobić własnoręcznie  w domu.

WIELORAZOWY KUBEK NA KAWĘ

Często pijesz kawę na wynos? Koniecznie zaopatrz się w kubek wielorazowego użytku i za każdym razem, gdy jesteś w kawiarni, poproś baristę o zrobienie w nim kawy. Kilka popularnych sieciówek proponuje zniżki na napoje dla klientów, którzy przychodzą ze swoim kubkiem.

Dlaczego to takie ważne dla środowiska? Z pozoru niegroźne kubki papierowe pokryte są warstwą polietylenu (dzięki temu mogą być używane do gorących i zimnych napojów) przez co przestają być biodegradowalne. Nie wspominając już o plastikowych nakładkach, które prawie zawsze nakładamy na kubek i pędzimy do pracy czy na uczelnię. Potem ląduje on w przypadkowym koszu, bo nie mamy czasu, żeby poszukać punktu z segregacją odpadów.

Tymczasem oszczędzając jeden kubek dziennie przez 40 lat, jesteśmy w stanie zachować aż 6 drzew, 672 kilogramy drewna, 86 kilogramów śmieci oraz 18 dni energii!

FILTR NA WODĘ

Czy wiesz, że plastikowa butelka może się rozkładać 400 lat? W pierwszej kolejności rozkłada się na mniejsze cząsteczki, które przedostają się do oceanów tworząc śmiertelną pułapkę dla mieszkających w nich zwierząt. Ryby biorą je za pożywienie i połykają, w ten sposób mikrocząsteczki tworzyw sztucznych trafiają na nasz stół.

Tymczasem wystarczy drobna zmiana, żeby aktywnie włączyć się w ochronę naszej planety. Po co kupować butelkowaną wodę, skoro wystarczy odkręcić kran? W większości miejscowości w Polsce tak zwana kranówka nie odbiega składem o zwykłych wód źródlanych. Jeśli przeszkadza Ci smak wody prosto z kranu, zaopatrz się w dzbanek do filtrowania wody. To wydatek kilkudziesięciu złotych, a posłuży Ci na lata. Dzięki używaniu filtra możesz zredukować ilość odpadów o 15 kilogramów rocznie!

SIATKA NA ZAKUPY

Zawsze, ale to zawsze miej przy sobie wielorazowe torby na zakupy! Dzięki temu unikniesz kupowania plastikowych toreb przy kasie. My polecamy szczególnie torby z siatki. Są przewiewne, lekkie, zajmują bardzo mało miejsca, a do tego są bardzo stylowe. My naszą znaleźliśmy na popularnym portalu aukcyjnym za około 15 złotych. Warto zaopatrzyć się także w małe, wielorazowe woreczki, w które spakujemy owoce i warzywa przed ich zważeniem.

WIELORAZOWA BUTELKA NA WODĘ

Wychodzisz na trening, do pracy albo na uczelnię z plastikową butelką z wodą? Oducz się tego nawyku. Wystarczy, że za każdym razem przelejesz wodę z kranu, albo z dzbanka filtrującego do butelki wielorazowego użytku. No i naszym zdaniem picie wody z własnego, pięknego kubka jest o niebo wygodniejsze, niż z plastikowej butelki

SPRYSKIWACZ DO SPRZĄTANIA

Tworząc swój własny spryskiwacz do sprzątania wpływasz nie tylko na środowisko (nie zatruwasz wody chemikaliami), ale także na swoje zdrowie (nie wdychasz szkodliwych oparów). No i nie ma co ukrywać, stworzenie spryskiwacza kosztuje grosze! Do butelki ze spryskiwaczem wlejcie ocet – mniej więcej do 1/3 objętości, dodajcie kilka kropel olejku eterycznego a resztę uzupełnijcie wodą. Możecie też dodać gałązkę rozmarynu dla jeszcze piękniejszego zapachu. Taki roztwór jest doskonały do mycia  w kuchni czy łazience. Jest świetny do zlewu, kabiny prysznicowej czy armatury łazienkowej, gdyż świetnie usuwa kamień.

MYDŁO I SZAMPON W KOSTCE

Aby jeszcze bardziej ograniczyć ilość plastikowych opadów w domu, warto używać mydeł i szamponów w kostce, a nie jak dotąd w plastikowej butelce. O ile mydło w kostce jest w Polsce znane od wielu lat, tak szampony to nowość, która szturmem wdarła się na półki drogerii i ekosklepów. Ale uważajcie na skład! Nie wszystkie szampony i mydła w kostce są wyprodukowane z naturalnych składników. Unikajcie detergentów takich jak SLS czy SCS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *