Porady

CO I JAK MROZIĆ? NASZE NIEZAWODNE TRIKI

Mrożenie produktów spożywczych w momencie ich największej świeżości to znakomity sposób na zachowanie walorów smakowych i odżywczych. Dzięki mrożeniu, zawsze mamy pod ręką składniki do przygotowania dania i możemy cieszyć się bogactwem witamin i minerałów  nawet w środku zimy, kiedy dostęp do świeżych produktów jest ograniczony. Pamiętajcie jednak, aby nigdy nie mrozić ponownie już raz zamrożonego jedzenia.

PIEROGI

Jedną z najczęściej zamrażanych potraw w wielu polskich domach są własnoręcznie lepione pierogi. Nic dziwnego, łatwo się je zamraża, mogą być przechowywane w zamrażarce nawet przez trzy miesiące i są całkowicie bezproblemowe w odmrożeniu. Jak najlepiej przygotować pierogi do mrożenia? To proste. Ulepione pierogi zanurzamy na 30 sekund w osolonym wrzątku, a następnie wykładamy na natłuszczony olejem papier do pieczenia. Tak przygotowaną tackę wkładamy na 3 godziny do zamrażarki, a po tym czasie przekładamy do woreczków.

ZUPA

Zupę po schłodzeniu przelewamy do plastikowego pojemnika z przykrywką. Nie wypełniajcie jednak naczynia do pełna, mrożona ciecz zawsze zwiększa swoją objętość. Warto więc zostawić nieco miejsca pod przykrywką.

CHLEB

Chleb najlepiej zamrozić w momencie, gdy jest jeszcze bardzo świeży. Im później włożymy go do zamrażarki, tym więcej wilgoci pozostanie w pieczywie po rozmrożeniu. Warto przełożyć kromki pergaminem, aby po rozmrożeniu łatwiej oddzielić je od siebie. Tak przygotowany chleb przechowujemy w zamrażarce do trzech miesięcy. Pamiętajcie, zawsze rozmrażamy pieczywo w temperaturze pokojowej. Dopiero po rozmrożeniu wkładamy go na 10 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.

JAJKA

Wiele osób zastanawia się, czy jajka można zamrozić? Odpowiedź brzmi: tak, ale pod warunkiem, że zamrozicie je na surowo i bez skorupek, oddzielając wcześniej białka od żółtek. Dzięki temu zachowają smak i wartości odżywcze nawet przez rok. Najlepiej używać w tym celu szczelnych opakowań przeznaczonych do zamrażania lub foremek do kostek lodu.

MIĘSO

Mięso to wdzięczny produkt do mrożenia. Wieprzowinę możemy przechowywać w zamrażarce nawet rok, wołowinę osiem miesięcy, a drób trzy miesiące. Najlepiej zamrozić mięso jeszcze surowe, od razu po kupieniu, aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych. Mięso gotowane czy pieczone również możemy zamrozić. Najlepiej wcześniej pokroić je w grubsze plastry i przechowywać w zamrażarce z odrobiną sosu. Jeśli chcemy zamrozić na przykład kotlety schabowe, to bez panierki.

RYBY

Uwaga, mrozić możemy tylko te ryby, które wcześniej nie były poddane mrożeniu. Koniecznie sprawdźcie to w sklepie. Dzięki mrożeniu ryby zachowują przydatność do spożycia nawet przez 4 miesiące. Pamiętajcie, że mrozimy rybę po wcześniejszym wypatroszeniu i oczyszczeniu z łusek. Filety rybne, podobnie jak kromki pieczywa, najlepiej przełożyć pergaminem, aby po rozmrożeniu nie zbiły się w jedną całość.

OWOCE

Drobne owoce takie jak jagody, maliny i truskawki najlepiej jest przez zamrożeniem ułożyć na tacce i włożyć do zamrażalki. Gdy staną się twarde, można przełożyć je do woreczka lub plastikowego pojemnika z przykrywką. W ten sposób po rozmrożeniu owoce nie stracą swojego kształtu i nie zbrylą się. Świetnym patentem na mrożenie owoców jest ich wcześniejsze zmiksowanie. W ten sposób stworzycie bazę do pysznych i zdrowych koktajli czy owocowych sosów, które dadzą wam energii w samym środku zimy. Owoce przechowujemy w zamrażarce do 6 miesięcy. Do mrożenia wybieramy tylko owoce dojrzałe, świeże i bez widocznych skaz, najlepiej w krótkim czasie po zerwaniu, by nie straciły wielu składników odżywczych.

WARZYWA

Warzywa takie jak groszek cukrowy, fasolka szparowa, pietruszka, seler, brokuł, kalafior czy marchew przed mrożeniem warto poddać procesowi blanszowania, czyli przelać je wrzątkiem, a następnie opłukać zimną wodą. Dzięki temu na dłużej zachowają swój kolor i smak. Natomiast te z warzyw, które często używacie do przygotowywania gulaszy i zup, na przykład cukinię czy paprykę, warto przed zamrożeniem pokroić w kostkę i dopiero wtedy włożyć do pojemnika, a następnie do zamrażarki.

ZIOŁA

W zamrażarce możemy przechowywać także posiekane zioła, takie jak pietruszka czy koperek i sięgać po nie w dowolnym momencie. To bardzo wygodne, kiedy potrzebujemy użyć tylko małej ilości ziół do przyprawienia dania. Ważne, aby je ciasno ułożyć w pojemniku i zostawić jak najmniej wolnej przestrzeni. Wierzch ziół należy przykryć folią spożywczą i zamknąć pokrywę pojemnika.

CZEGO NIE MOŻNA MROZIĆ?

Niestety, nie wszystkie produkty nadają się do mrożenia, ponieważ proces ten uszkadza ich struktury komórkowe, wpływając na zmianę wyglądu zewnętrznego i wartości odżywczej produktu po rozmrożeniu.

Należą do nich:

Warzywa z dużą zawartością wody – np., ogórek, sałata, czy ziemniak, ponieważ stracą świeżość i jędrność.

Owoce z dużą zawartością wody – grejpfrut, jabłko, kiwi, melon, cytryna, limonka, pomarańcza, arbuz, winogrona, czy banany po rozmrożeniu puszczają sok i na surowo nie nadają się do jedzenia. Można z nich wtedy jedynie zrobić koktajl.

Produkty bogate w tłuszcz – np. majonez czy jogurty o wysokiej zawartości tłuszczu.

Ryż, makaron – nie należy zamrażać dań z ryżem czy makaronem. Dodatki te rozmiękają i przekształcają się w papkę.

Nabiał – śmietana, jogurt naturalny i miękkie sery, np. serek wiejski to produkty, które podczas mrożenia stają się wodniste i rozwarstwiają się po rozmrożeniu.  

CO TO JEST GŁĘBOKIE MROŻENIE?  

Z pewnością nieraz widzieliście na opakowaniu mrożonek informację, że produkt jest głęboko mrożony. Zastanawialiście się, co to oznacza? Jest to tak zwane mrożenie szokowe, w ramach którego w bardzo szybkim czasie obniża się temperaturę produktu. Niestety nie jesteśmy w stanie zastosować go w warunkach domowych. Taki rodzaj mrożenia wykorzystują firmy, aby produkty zachowały swoje wartości odżywcze i świeży wygląd. Podczas szybkiego mrożenia nie dochodzi bowiem do powstawania kryształków lodu, które rozrywają błony komórkowe owoców i warzyw. Czasem mrożenie warto więc zostawić specjalistom. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *