Porady

CZY NA PEWNO WIESZ, JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI?

300 kg – tyle śmieci produkuje statystyczny Polak w ciągu jednego roku! Jeszcze jedną złą wiadomością jest fakt, że poddawana recyklingowi jest tylko jedna czwarta tych opadów. Żeby wszystkim nam żyło się lepiej, zdrowiej i czyściej, musimy nie tylko zmniejszyć ilość generowanych śmieci, ale i mocno przyłożyć się do ich segregowania. Dlatego przygotowaliśmy dla Was ściągawkę, jak robić to prawidłowo.

Możecie wydrukować grafiki i powiesić ją w widocznym miejscu, by widzieli ją wszyscy domownicy. POBIERZ PLIKI

Dzięki segregacji możemy zdobyć cenne surowce wtórne, a do ich przetworzenia zużywa się mniej energii niż do wytworzenia nowych. Możliwy jest recykling tworzyw sztucznych, metalu, papieru, butelek plastikowych i szkła.

ODPADY BIO

Do pojemnika „BIO” trafiają resztki jedzenia, skorupki po jajkach, części roślin, fusy z kawy i herbaty, owoce i warzywa, słoma, siano i trociny czy zepsute przetwory owocowe lub warzywne.

Ale pamiętajcie, żeby nie wyrzucać do tego pojemnika ziemi i kamieni, popiołu z węgla kamiennego, drewna impregnowanego, kości, mięsa i odchodów zwierząt, oleju jadalnego, płyt wiórowych i pilśniowych czy kurzu z odkurzacza.

Co ważne –  odpady biodegradowalne można wrzucać do pojemnika BIO tylko w opakowaniach biodegradowalnych np. z papieru, ale niezadrukowanych.

ODPADY PLASTIKOWE I METALOWE

Tu z kolei lądują aluminiowe wieczka, butelki PET, etykiety z folii termokurczliwe, folia aluminiowa, folia opakowaniowa, foliowe saszetki po kosmetykach, sosach i jedzeniu, garnki, blachy do pieczenia, kapsułki po kawie, kartony po napojach, koperty z folią bąbelkową, metalowe nakrętki od słoików, kapsle, opakowania po jogurcie, plastikowe opakowania po kosmetykach i środkach czystości, produkty z biodegradowalnego plastiku, produkty z gumy i kauczuku, puszki po napojach, konserwach, styropian, tubki po paście do zębów i woreczki foliowe.

Nie wrzucamy natomiast akumulatorów, baterii, płyt CD czy DVD, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD, butli gazowych, amunicji, plastikowych pojemników, w których przechowywano tłuste produkty, plastikowych zabawek, opakowań po farbach, lakierach i olejach oraz opakowań po aerozolach.

Jeśli chodzi o opakowania po żywności czy kosmetykach, to należy je opróżnić, ale nie trzeba ich myć. Warto też zdjąć z opakowań etykiety z folii termokurczliwej i aluminiowe wieczka. Każdą plastikową butelkę przed wyrzuceniem koniecznie zgniatamy i odkręcamy z nich nakrętki.

PAPIER

Do niebieskiego pojemnika trafiają czasopisma, ulotki, kartonowe pudła i opakowania, kartony po jajkach, karton, tektura, pudełka po pizzy, rurki po papierze toaletowym i ręcznikach, torby papierowe (o ile nie są np. zatłuszczone i wykonane z tzw. papieru kredowego) i zeszyty

Absolutnie nie wyrzucamy do tego kubła okładek książek, papieru pokrytego tworzywem sztucznym, papieru lakierowanego lub zabrudzonego, zużytego ręcznika papierowego i chusteczek higienicznych, papierowych worków po nawozach czy materiałach budowlanych i uwaga: paragonów ze sklepu.

Jeśli to możliwe, z kartonowych paczek usuwamy taśmę klejącą i wyrzucamy ją do odpadów zmieszanych. Tak samo postępujemy z zabrudzonymi i zatłuszczonymi częściami papieru, na przykład zatłuszczonymi pudełkami po pizzy. Wystarczy oderwać zabrudzone kawałki. Z zeszytów czy gazet nie trzeba wyrywać zszywek, ale pamiętajcie żeby z książek czy kalendarzy oddzielić duże elementy – np. okładki czy ramki.

SZKŁO

Tu sprawa jest dość jasna. Do tego pojemnika trafiają butelki po napojach i żywności, opróżnione słoiki bez nakrętek i szklane opakowania po kosmetykach.

Nie wrzucamy natomiast ceramiki, doniczek, porcelany, szkła okularowego i żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek, świetlówek i reflektorów, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych, luster oraz szyb.

ODPADY ZMIESZANE

I na koniec odpady zmieszane. Tu wyrzucamy gąbki, szmatki, kurz z odkurzacza, maszynki do golenia, mięso, ryby, resztki zwierzęce, nabiał, ser, jaja (skorupki zaś do odpadów bio), niedopałki papierosów, odchody zwierząt, olej do smażenia, paragony ze sklepu/bankomatu, pergamin, piasek, plastikowe opakowania po tłuszczu, porcelana, fajans, produkty higieniczne (pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, wata), produkty skórzane, futrzane, torebki po herbacie, włosy, sierść, pióra, zatłuszczony papier, zapalniczka (pusta), zbite naczynia, szklanki, kieliszki, zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, zużyte ubrania, tekstylia, obuwie, żwirek czy trociny z kuwet dla zwierząt.

Ale uwaga, są rzeczy, które do odpadów zmieszanych trafić nie mogą. Są to odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, baterie, akumulatory, lekarstwa, odpady medyczne, świetlówki, opakowania po środkach ochrony roślin, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

* W zależności od tego, jaka firma odpowiada za odbiór śmieci wytyczne do segregacji mogą nieznacznie się różnić.

Wiedzieliście o wszystkich niuansach związanych z segregacją śmieci? A może coś Was zaskoczyło? Daj znać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *