Porady

DIY: LAS W SŁOIKU

Las w miniaturce, zamknięty w słoju to wyjątkowa ozdoba do domu i piękny prezent dla miłośników natury. Dzięki temu, że w środku naczynia powstaje odrębny mikroklimat, czyli wytwarzają się warunki naturalnie występujące w przyrodzie, wymaga on z naszej strony niewiele uwagi. Wystarczy raz na jakiś czas zraszać rośliny wodą. Zobaczcie, jak krok po kroku stworzyć takie cudo.

Potrzebne będą:

  • Ozdobny słój
  • Korkowa podstawka pod garnek
  • Ziemia o kwaśnym odczynie
  • Niewielkie kamyki
  • Piasek
  • Węgiel aktywny
  • Sadzonki roślin o niewielkich rozmiarach
  • Mech
  • Łyżka

Krok 1

Pierwszy krok do stworzenia leśnego ogrodu to wybór odpowiedniego naczynia. To od Was zależy, czy będzie to wielki słój, który postawicie na podłodze w salonie, czy raczej niewielki słoiczek, który wyląduje na bacie w kuchni. Ważne, żeby naczynie miało cienkie ścianki, jasne szkło i miało zamknięcie w postaci pokrywki czy zakrętki. U nas świetnie sprawdziła się korkowa podstawka. Kiedy już znajdziecie odpowiedni dom dla swoich roślin, dokładnie umyjcie naczynie w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń.

Krok 2

Czas na wypełnienie naczynia. Na samym dnie umieśćcie kamyczki. Ich celem jest zatrzymanie nadmiaru wody. Następnie wsypcie pierwszą warstwę ziemi wymieszaną z węglem aktywnym i ugniećcie całość łyżką. Na warstwę ziemi przy ściankach naczynia ląduje piasek, a na piasku druga porcja ziemi.

Krok 3

Teraz najprzyjemniejsza część tworzenia lasu, czyli rośliny! Wybierając zielonych mieszkańców słoja pamiętajcie, by były to gatunki, które dobrze czują się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza.  Ale nie przesadźcie z ich ilością i wielkością – pamiętajcie, że muszą mieć one przestrzeń do wzrostu. Najpierw wyjmijcie roślinkę z doniczki, rozluźnijcie palcami bryłę korzeniową i robiąc palcem niewielkie wgłębienie w ziemi, umieśćcie roślinę w dołku, zasypcie podłożem i dociśnijcie.

Krok 4

Aby nadać leśnej kompozycji odpowiedniego klimatu, wzbogaćcie ją o mech. Wystarczy wilgotne kępy mchu umieścić na powierzchni ziemi pomiędzy roślinami. Do dekoracji możecie użyć również kamieni, kawałków patyków czy szyszek. Bądźcie kreatywni!

Krok 5

Na koniec podlejcie ziemię i mech przegotowaną i ostudzoną wodą, uważając by nie moczyć liści roślin. Po podlaniu zamknijcie naczynie i pozwalcie roślinom rozpocząć proces ukorzeniania.

Pamiętajcie, żeby trzymać swój las w słoiku z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfery i kominki. Chrońcie go też przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Podlewanie roślin należy powtórzyć po kilku tygodniach, a potem miesiącach. Po pewnym czasie podlewanie będzie już zbędne – mikrolas stworzy swój własny mikroklimat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *