Porady

DIY – TABLICA ORGANIZACYJNA DLA UCZNIA

Dziurkowana tablica nad biurko znacznie ułatwi organizację przedmiotów potrzebnych do nauki. Świetnie sprawdzi się zarówno dla pierwszoklasisty, jak i dla starszych uczniów a nawet studentów. Zobaczcie, jak łatwo można ją zrobić samemu krok po kroku.

POTRZEBNE MATERIAŁY:

 • kołki drewniane
  • dykta lub sklejka o grubości 5 mm
  • kartka w kratkę
  • czarny cienkopis
  • wiertło dobrane do średnicy kołków (u nas 6 mm)
  • wkrętarka
  • taśma malarska

STWORZENIE BAZY

Pierwszy krok to stworzenie bazy tablicy z dykty. Najpierw zaznaczamy na niej kropki w równomiernych odstępach. Pomocna będzie do tego kartka w kratkę przyczepiona do powierzchni dykty taśmą malarską. My zaznaczaliśmy kropki co 6 kratek, czyli ok. 3 centymetry, za pomocą igły, a następnie poprawialiśmy ślad czarnym cienkopisem. Potem, za pomocą wiertła, wywiercamy dziurki w miejscu każdej z kropek i szlifujemy dyktę z dwóch stron.

POJEMNIKI NA DŁUGOPISY I PĘDZLE
To jeden z naszych ulubionych pomysłów. Jest naprawdę bardzo łatwy do zrobienia, a przy tym niesamowicie efektowny. Wszystko, czego potrzebujecie, to kilka puszek po pomidorach, fasoli czy innych konserwach oraz tapetę z Waszym ulubionym motywem. My wybraliśmy wzór roślinny. Wytnijcie odpowiedniej szerokości i długości pasek, a następnie przyklejcie go do puszki, owijając dookoła ścianki. Gotowe pojemniki przymocujcie do tablicy przy pomocą drucika.

UCHWYT NA TAŚMY KLEJĄCE
Na tablicy znalazło się też miejsce na uchwyt na taśmy klejące. Do jego zrobienia potrzebny jest cienki drewniany kijek i opcjonalnie para ozdobnych pomponików, które kupicie w pasmanterii. Pompony przyklejamy do obu końców kijka i zawieszamy go na drewnianych kołkach na tablicy.

 

PÓŁKA NA FLAMASTRY
Do zrobienia funkcjonalnej półki potrzebne Wam będzie niewielkie wąskie drewniane pudełko, które wystarczy nawiercić w dwóch miejscach i przymocować na drewnianych kołkach do tablicy.

PODKŁADKA POD KUBEK

Czas spędzony na nauce z pewnością umili kakao lub aromatyczna herbata. Warto więc przygotować podkładkę pod kubek, która stylem będzie pasowała do tablicy. Wystarczy kawałek korka i tapety wodoodpornej, którą użyliśmy do pojemników na długopisy. Wytnijcie dwa kółka tego samego rozmiaru, jedno z korka, drugie z tapety i połączcie je ze sobą za pomocą kleju.

PLAN LEKCJI
Na koniec kropka nad i, czyli plan lekcji. Zaprojektujcie swój własny arkusz lub skorzystajcie z naszego projektu – link do ściągnięcia tu  – wydrukujcie go i umieśćcie w widocznym miejscu na tablicy.

Pamiętajcie! Aranżacja takiej tablicy to mnóstwo różnych możliwości. Możecie zawiesić na niej nożyczki, farby i wszystko to, co uczeń powinien mieć pod ręką. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *