Porady

DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ. JAK ZROBIĆ TO DOBRZE?

Zima to trudny okres dla dzikich ptaków. Szanse znalezienia pokarmu w sytuacji, gdy ziemia, krzewy i drzewa poryte są śniegiem i lodem, są bardzo małe. Dlatego warto o tej porze roku wspomóc naszych skrzydlatych przyjaciół. Przeczytajcie czym, gdzie, kiedy i w jaki sposób odpowiedzialnie dokarmiać ptaki. Nagrodą za pomoc fruwającym stworzeniom jest ogromna satysfakcja!

Kiedy ptaki potrzebują naszej pomocy?

Dokarmianie ptaków powinniśmy zacząć nie wcześniej, niż późną jesienią, kiedy nastaną pierwsze przymrozki i opady śniegu uniemożliwiające żerowanie. Nie powinniśmy dokarmiać ptaków przy dodatnich temperaturach. Stworzenia te szybko przyzwyczajają się do łatwo dostępnego pokarmu i przestają szukać nasion, ziaren i traw wtedy, gdy jest to możliwe.

Bardzo ważną sprawą jest również czas zakończenia dokarmiania. Nie można zaprzestać podawania pokarmu tuż po odwilży. Należy poczekać jeszcze parę dni, aż pokrywa lodowa w lasach i polach całkowicie zniknie. Niekiedy dokarmianie może więc potrwać aż do wiosny.

Ważne jest także to, żebyście koniecznie zadbali o stały dostęp do pokarmu. Ptaki przyzwyczajają się do jadłodajni, jeśli regularnie znajdują w niej pożywienie. Jeśli natomiast w karmniku zabraknie jedzenia, niedożywione ptaki mogą już nie mieć energii na poszukiwanie innego źródła pożywienia. A to może się skończyć tragicznie.

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Pierwszy krok do zimowej pomocy skrzydlatym przyjaciołom jest przygotowanie karmnika. Możecie kupić gotowy karmnik w markecie budowlanym, albo zrobić go samemu z półproduktów dostępnych w domu. Nam najbardziej podobają się drewniane domki, dlatego postanowiliśmy samodzielnie zrobić karmnik z drewnianych elementów, ale poszliśmy na skróty. Użyliśmy dwóch gotowych drewnianych półek w kształcie domków, które połączyliśmy zawiasami. Następnie przy pomocy ostrego noża wycięliśmy okrągły otwór, a drążek to wkręcony śrubką korek od wina. Na koniec dwie warstwy impregnatu do drewna (ale tylko na zewnątrz) i gotowe – domek dla fruwających gości gotowy.

Samodzielne budowanie karmika dla ptaków to świetny sposób na spędzenie czasu w domu z rodziną. Do zabawy mogą się włączyć także najmłodsi!

Czym karmić ptaki?

Piękny karmnik gotowy? Czas na skomponowanie odpowiedniego, bogatego menu. Zaczynamy!

SIKORKA

Te małe ptaszki z charakterystycznym żółtym brzuszkiem i niebieskim ogonem potrafią w ciągu dnia zjeść tyle, ile same ważą! Latem i wiosną żywią się owadami, natomiast w karmniku chętnie poskubią ziarna słonecznika, orzechy, pszenicę, proso i owies. Ich prawdziwym przysmakiem jest słonina – ale uwaga: nie może być solona! To towarzyskie ptaszki – często zdarza im się zjadać nasionka prosto z ręki człowieka.

WRÓBEL

Ten niewielki, bardzo znany ptaszek żywi się nasionami zbóż, ziołami, roślinami strączkowymi i pączkami drzew oraz krzewów. W karmniku skusi się na pszenicę, proso, żyto, łuskany słonecznik i drobną kaszę.

GIL

Ten uroczy ptaszek z charakterystycznym czerwonym brzuszkiem lubi podjadać słonecznik, jarzębinę, głóg czy owoce dzikiej róży.

CZYŻ

Te malutkie ptaszki o żółtozielonym upierzeniu, nakrapiane ciemnymi plamkami przepadają za nasionami słonecznika i siemienia lnianego.

RUDZIK

Charakterystyczny wygląd nadaje mu rude upierzenie piersi, gardła i boków głowy. Reszta sylwetki w kolorze szarym i jasnobrązowym. W karmniku nie pogardzi jagodami i owocami.

Koniecznie sprawdzajcie jakość pokarmu i jego świeżość. Zepsute jedzenie czy zjełczała słonina zaszkodzi ptaszkom. A kasze podawajcie wyłącznie ugotowaną (nieugotowana pęcznieje w przewodzie pokarmowym).

Czym nie wolno karmić ptaków?

Niestety, bardzo popularne jest dokarmianie ptaków chlebem. To błąd! Skład pieczywa nie sprzyja ptasiemu układowi trawiennemu. Trudno też kontrolować jego świeżość. Tymczasem nawet minimalnie spleśniały chleb może im poważnie zaszkodzić.

Do karmienia ptaków zupełnie nie nadają się również ciastka, ze względu na cukier i inne nieodpowiednie dla ptaków składniki.

Ptakom nie wolno podawać nieugotowanej kaszy, gdyż pęcznieje ona w przewodzie pokarmowym.

Gdzie karmić ptaki?

Ogromne znaczenie ma także wybór odpowiedniego miejsca na dokarmianie ptaków zimą. Nie rozrzucajcie pokarmu na osiedlowym trawniku. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale i jest niewygodne dla ptaków, które są stale płoszone przez przechodniów, psy czy koty.

Podczas jedzenia ptaki powinny mieć zapewniony spokój i poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza gatunki płochliwe z natury. Dlatego karmnik umieszczajcie w obszarach zacisznych  – położonych z daleka od ulic i często uczęszczanych chodników. Miejsce to powinno być także osłonięte od wiatru, a jednocześnie musi gwarantować ptakom łatwy dostęp i co najważniejsze, możliwość szybkiej ucieczki w razie zagrożenia. Na przykład w sytuacji, kiedy w pobliżu pojawi się drapieżnik.

Dbajcie o czystość

I na koniec jeszcze jedna ważna rzecz. Ptaki w karmniku są narażone na różnego rodzaju ptasie choroby. Dlatego należy regularnie sprzątać miejsca w których karmicie ptaki. Wystarczy raz na jakiś czas usunąć niezjedzony i zepsuty pokarm oraz ptasie odchody.

1 thought on “DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ. JAK ZROBIĆ TO DOBRZE?”

  1. Pingback: Śnieg - biała magia czy błoto na chodnikach - A Napiszę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *