Porady

JAK OGARNĄĆ DOMOWY BUDŻET I W KOŃCU ZACZĄĆ REALNIE OSZCZĘDZAĆ

Z badań wynika, że 60% Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Jeśli zdarza Ci się z utęsknieniem czekać do dnia wypłaty lub nie wyrabiasz się ze spłatą rat kredytu na bieżąco, a Twoja skarbonka świeci pustkami, ten tekst jest dla Ciebie.

ALE WŁAŚCIWIE, PO CO OSZCZEDZAĆ

Systematyczne odkładanie pieniędzy jest łatwiejsze, jeśli od samego początku wyznaczysz sobie cel oszczędzania, który będzie dla Ciebie dobrą motywacją w momentach kryzysu. Nie może to być oszczędzanie „na czarną godzinę” lub inny, niezdefiniowany cel, bo inaczej zrezygnujesz przy pierwszej lepszej okazji. Ważne, żeby to było coś konkretnego, jak nowy samochód, podróż na Filipiny, remont kuchni, nauka języka obcego. I nie ma wymówek pod tytułem „mało zarabiam, nie jestem w stanie oszczędzać”. Nawet z małych dochodów można okładać niewielkie kwoty, które po pewnym czasie urosną do sporej sumy. Ważne, żeby nie tkwić w miejscu!

TO OD CZEGO ZACZYNAMY

Jesteś gotowy na oszczędzanie? Masz gotowy cel? Świetnie! Czas założyć konto oszczędnościowe. Możesz to zrobić w dowolnym banku – każdy z nich je ma. A następnie zakładamy stałe, comiesięczne zlecenie z konta osobistego. Jeśli nie wiesz, jaką kwotę przelewać, załóż że jest to taki procent Twoich dochodów, ile masz lat. Masz 30 lat? Zatem 30% Twoich dochodów co miesiąc przechodzi na konto oszczędnościowe. Oczywiście jeśli masz inne zobowiązania finansowe i kredyty możesz sobie zmniejszyć tę kwotę, ale ważne żeby jej się trzymać, systematycznie przelewać i nie odpuszczać.

Po pewnym czasie, gdy na koncie oszczędnościowym zbierze się większa suma, można przelać ją na lokatę. W ten sposób oszczędności będą szybciej procentować, a Ty będziesz miał więcej oporów, żeby te pieniądze wypłacić przed czasem.

MIĘKKIE LĄDOWANIE DZIĘKI PODUSZCE FINANSOWEJ

Oszczędzać można na konkretny przyjemny cel. Ale może to być oszczędzanie na tak zwaną poduszkę finansową. Dzięki takiemu zabezpieczeniu można spać spokojnie, bez obawy o wypadki losowe, nieprzewidziane wydatki czy utratę pracy. Przyjęło się, że fundusz bezpieczeństwa finansowego powinien wystarczyć na minimum 3 miesiące życia bez dochodu. Oczywiście, im większą stworzymy poduszkę, tym lepiej. Ideałem byłby fundusz w wysokości rocznych kosztów życia.

ALE JAK OSZCZĘDZIĆ

Na pewno zastanawiasz się teraz, skąd wyskubać pieniądze na oszczędzanie, jeśli każdego miesiąca wydajesz tyle ile zarabiasz. Najlepiej zrobić to małymi krokami. Przyjrzyj się wydatkom na swoje utrzymanie – jedzenie, ubrania, rozrywka. Zastanów się, które wydatki są potrzebne, a bez których spokojnie możesz się obejść.

KILKA PORAD:

  • Staraj się mniej jeść na mieście, a częściej przygotowywać posiłki w domu i robić rozważnie zakupy spożywcze, żeby nic się nie marnowało. O tym, jak nie marnować jedzenia przeczytaj tu. W poszukiwaniu inspiracji do tworzenia pysznych i niedrogich dań zajrzyj na blog „White Plate”, „Kwestię Smaku” czy na naszą stronę. Pamiętaj jednak, że nie warto oszczędzać na jakości jedzenia. Zawsze sprawdzaj skład produktów! To długoterminowa inwestycja w zdrowie.
  • Dużą oszczędność daje też rezygnacja z kupowania kawy w kawiarni. Można zrobić ją w domu i przelać do wielorazowego kubka na wynos do pracy. Namawiamy Cię też do inwestycji w dzbanek filtrujący. Dzięki rezygnacji z kupowania butelkowanej wody zaoszczędzisz nie tylko sporo pieniędzy, ale i masę plastiku.
  • Postaraj się, żeby zakupy ubrań były podyktowane koniecznością, a nie chęcią szybkiego poprawienia sobie humoru. Szerokim łukiem omijaj sieciówki! Kupuj tylko niezbędne części garderoby i zwracaj uwagę na jakość. Wełniany sweter czy płaszcz, skórzana torebka – nie tylko będą bardziej wygodne i wysmakowane niż ubrania stworzone ze sztucznych materiałów, ale i dłużej posłużą. Nie trzeba będzie ich tak często wymieniać. I nie namawiamy do tego, żeby sięgać po torebkę z logo Chanel – warto rozejrzeć się za propozycjami od polskich projektantów, które mają dobrą jakość, są piękne i dużo bardziej przystępne cenowo. Koniecznie zajrzyjcie na blog „Jestem Kasia” – tam znajdziecie mnóstwo inspirujących porad jak kupować ubrania z głową, także w second handach!
  • Rodzinne spędzanie czasu wolnego nie musi oznaczać drogiego wyjścia do multiplexu czy parku rozrywki. Wspólny czas dobrze smakuje w domu, w towarzystwie książek, seriali, filmów i planszówek. To niskobudżetowy i bardzo wygodny sposób na odprężenie.
  • Zastanów się, czy koniecznie musisz korzystać z taksówki? Czy może do miejsca docelowego można wygodnie podjechać komunikacją miejską lub skorzystać z aplikacji umożliwiających wspólny przejazd.

TO NIE KONIEC

O oszczędzaniu można pisać i pisać. Jeśli złapaliście bakcyla i chcielibyście wgłębić się w temat, mocno polecamy Wam bloga „Jak oszczędzać pieniądze”. To internetowa biblia oszczędzania. A jeśli czujecie, że zarządzanie osobistymi finansami wymknęło Wam się spod kontroli, weźcie udział w bezpłatnym 5 tygodniowym kursie internetowym na stronie www.pokonajswojedlugi.pl.

Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *