Blog

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA PRZYJŚCIE WIOSNY?

Początek wiosny to czas w którym natura budzi się do życia, a my wraz z nadejściem coraz dłuższych i słonecznych dni mamy więcej energii do działania! Warto wykorzystać ten moment i zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Jak to zrobić?

W tym artykule znajdziecie podpowiedzi jak wprowadzić do życia nowe i dobre nawyki, takie jak regularny przegląd szafy, odpowiednia pielęgnacja skóry i włosów oraz przede wszystkim, kompleksowe badania profilaktyczne. Zapraszam do lektury!

Sezonowy przegląd szafy

Wiosna to idealny moment, aby przeprowadzić dokładny przegląd swojej garderoby i pozbyć się rzeczy, które już nam nie służą. Pierwszym krokiem jest wyjęcie wszystkich ubrań z szafy i dokładne ich przejrzenie. Koniecznie zwróćmy przy tym uwagę na techniczny stan ubrań i zadecydujmy, które z nich wymagają naprawy lub przerobienia (zajrzyjcie do mojego archiwalnego artykułu o tym, jak recyklingować T-SHIRTY 😊), a które nadają się już tylko do wyrzucenia. Nie miejmy sentymentów dla zmechaconych i rozciągniętych rzeczy – prawdopodobnie i tak nie będziemy nosić ich na sobie z radością!

Na tym etapie zastanówmy się też, które ubrania nadal nam się podobają, a które ubieramy niechętnie. Taką odzież możemy oddać komuś, kto lepiej ją wykorzysta. Możemy na własną rękę poszukać lokalnych organizacji i fundacji, które przyjmują używane ubrania i przekazują je potrzebującym.

Świetną inicjatywą jest również projekt Zofii Zochniak i Tomasza Bociana Ubrania Do Oddania, który zajmuje się zbiórką odzieży na terenie całej Polski i daje w ten sposób ubraniom drugie życie. Aby dołączyć do ich akcji nie musimy nawet wychodzić z domu – wystarczy, że zapakujemy swoje ubrania w kartony, wypełnimy formularz na ich stronie, a kurier bezpłatnie odbierze je spod naszych drzwi. Każdy kilogram pozyskanych rzeczy to złotówka, która zostanie przekazana na rzecz wybranej przez nas fundacji charytatywnej. Zdecydowanie polecam Waszej uwadze mądre i przemyślane rozwiązanie takie jak to!

Jeżeli jednak przy okazji czyszczenia szafy chcemy zarobić trochę pieniędzy, możemy przetestować opcję sprzedaży przez platformy internetowe np. OLX czy Vinted i znaleźć naszym ubraniom nowych właścicieli. Ja bardzo lubię również korzystać z oferty lokalnych vintage shopów i komisów, które za niewielką opłatą umożliwiają wystawienie swoich rzeczy w swoich przestrzeniach. Ta opcja jest naprawdę wygodna – nie musimy magazynować ubrań w swoich domach oraz odchodzą nam w tym przypadku również formalności związane z fotografowaniem i opisywaniem wystawianych przedmiotów i kontakt z potencjalnym kupującym. Gorąco polecam Wam sprawdzić, jakie możliwości stacjonarnej sprzedaży są dostępne w Waszych miastach – fajnych inicjatyw przybywa ostatnio w coraz większym tempie! Wybór sposobu, w jaki pozbędziemy się rzeczy należy do nas, pamiętajmy tylko, aby robić to z głową, a wyrzucanie ich do śmieci potraktować jako ostateczność!

Coroczne badania profilaktyczne

Nadejście wiosny może być dla nas impulsem, aby zacząć dbać o swoje zdrowie i wypracować sobie nawyk corocznych badań profilaktycznych. Regularne badania kontrolne są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na wykrycie chorób w początkowej fazie, a to zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie. Koniecznie poświęćmy czas na badania krwi, a także wizytę u ginekologa i dentysty. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego regularnie odwiedzajmy lekarzy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

Niezależnie o tego, czy korzystamy z publicznej opieki zdrowotnej, czy mamy dostęp do prywatnej opieki zapewnianej przez pracodawców, możemy skorzystać z programów profilaktycznych lub specjalnych pakietów zdrowotnych. Na oficjalnej stronie NFZ znajdziemy wykaz aktualnych badań, które wykonamy nieodpłatnie i bez skierowania. Wśród nich między innymi:

  • program badań przesiewowych raka jelita grubego,
  • cytologia,
  • program profilaktyki chorób układu krążenia.

Odpowiednia pielęgnacja skóry i włosów


Wraz z końcem chłodnych zimowych dni wiele osób zaczyna myśleć o wdrożeniu  odpowiedniej pielęgnacji swojej skóry i włosów. Pamiętajmy jednak, że każda skóra i każde włosy są inne, dlatego nie warto kierować się tu tylko reklamami kosmetyków czy poleceniami znajomych i influencerów.

Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który zaleci nam odpowiednią pielęgnację. Dobry dermatolog, kosmetolog czy fryzjer na pewno pomoże wybrać kosmetyki, które będą najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb naszej skóry i włosów. W ofercie wielu gabinetów medycyny estetycznej znajdziemy zabieg komputerowej diagnozy stanu skóry twarzy, który dokładnie określi jej wiek, głębokość zmarszczek, wielkość i naturę przebarwień oraz pozwoli przyjrzeć się niewidocznym dla oka zmianom – a to wszystko pozwoli nam bardziej efektywnie dobrać odpowiednią pielęgnację czy leczenie.

Oczywiście, nie zapominajmy, że świadoma pielęgnacja nie ogranicza się do stosowania  kosmetyków – dobre nawyki, takie jak unikanie długotrwałego wystawiania się na słońce, zbilansowana dieta i picie odpowiedniej ilości wody (jeżeli macie z tym problem, to serdecznie polecam mój wpis), są kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji skóry i włosów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *