Porady

JAK URATOWAĆ PRZYPALONY GARNEK? 5 DOMOWYCH SPOSOBÓW

Wystarczy chwila nieuwagi i nasz ulubiony garnek czy patelnia mogą nadawać się jedynie do wyrzucenia. Przed tak radykalnym krokiem warto jednak spróbować prostych metod, które pozwolą pozbyć się spalenizny. Potrzebne do tego produkty zwykle mamy już w kuchennych szafkach albo kupimy w osiedlowym sklepie. Zasada jest jedna: zwróć koniecznie uwagę na to, z czego wykonany jest garnek! To, co pomoże w jednym przypadku, w innym może jedynie dołożyć nam zmartwień.

TABLETKA DO ZMYWARKI

Ten sposób świetnie sprawdzi się do czyszczenia garnków wykonanych ze stali nierdzewnej. Warto jednak zachować ostrożność w przypadku garnków aluminiowych i emaliowanych.

Na dnie garnka rozkrusz tabletkę do zmywarki i zalej ją 2 szklankami wody. Rozpuszczoną tabletkę doprowadź do wrzenia i gotuj przez kilka minut. Następnie umyj garnek gąbką i dokładnie wypłucz wodą. Aby wzmocnić efekt, tak przygotowany roztwór zostaw w garnku na całą noc.

MIESZANKA SOLI I SODY

Papka z soli i sody pozwoli usunąć zabrudzenia z naczyń ze stali nierdzewnej, ceramicznych, żeliwnych i emaliowanych. Nie stosuj jej jednak do czyszczenia garnków aluminiowych.

Mieszankę soli i sody oczyszczonej wsyp na dno garnka i zalej niewielką ilością wody. Tak powstałą papkę pozostaw w garnku na noc, a następnie umyj garnek pod bieżącą wodą.

COLA

Tej metody nie stosuj do mycia garnków aluminiowych i emaliowanych.

Do garnka nalej tyle coli, by przykryła całą spaleniznę, a następnie doprowadź ją do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj około 15 minut. Do usunięcia resztek spalenizny użyj gąbki lub miękkiej szczoteczki.

WRZĄTEK Z PŁYNEM DO NACZYŃ

Do przypalonego garnka wlej wodę z dodatkiem kilku kropel płynu do naczyń, a następnie gotuj ją przez kilka minut. Naczynie umyj gąbką.

WODA GAZOWANA

Woda gazowana świetnie nada się do usuwania spalenizny z wrażliwych na mocne detergenty i zarysowania garnków żeliwnych i teflonowych.

Wypełnij naczynie wodą gazowaną i doprowadź ją do wrzenia. Gotuj kilkanaście minut, a resztki spalenizny usuń drewnianą lub silikonową łopatką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *