Porady

JAK ZROBIĆ UNIWERSALNY PŁYN DO DEZYNFEKCJI

Płyny dezynfekujące to jedne z pierwszych produktów, które w wyniku epidemii zniknęły z większości sklepowych półek. Teraz powoli są coraz łatwiej dostępne, ale takie uniwersalne płyny do odkażania wszelkich powierzchni i dłoni możecie również bez problemu zrobić sami. 

PŁYN ANTYBAKTERYJNY DO SPRYSKIWANIA

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by regularnie odkażać przedmioty, które mają częsty kontakt z naszymi dłońmi, a więc klucze, telefony, karty kredytowe, klamki czy klawiatury komputerów. To one mają na sobie najwięcej zarazków. Żeby mieć pewność, że są czyste, wystarczy spryskać je płynem antybakteryjnym i przetrzeć wacikiem do sucha. Płyn antybakteryjny tworzymy mieszając alkohol etylowy o 95% stężeniu z wodą lub hydrolatem w proporcji 1 porcja wody do 9 porcji alkoholu. Taką mieszankę przelejcie do czystego pojemnika z atomizerem, pamiętając o tym, by go następnie szczelnie zamknąć – alkohol nie może nam z tej mikstury wyparować!

ŻEL ANTYBAKERYJNY DO DŁONI

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina o częstym myciu rąk wodą z mydłem. Jednak będąc na zewnątrz w drodze do pracy, po zakupy czy na spacerze z psem warto mieć ze sobą dodatkowo żel do dezynfekcji dłoni, by w razie potrzeby móc szybko i wygodnie pozbyć się bakterii i wirusów ze swoich dłoni. Do przygotowania potrzebujemy żel aloesowy, który łączymy z alkoholem etylowym w proporcji 3 porcje żelu do 7 porcji alkoholu. Po wymieszaniu przelewamy płyn do niewielkiej plastikowej butelki. Szczelnie zakręcamy i nosimy w torebce lub kieszeni. Dzięki żelowi aloesowemu nasze dłonie będą nie tylko czyste, ale i nawilżone. A jeśli dodatkowo dodamy kilka kropel gliceryny, złagodzimy wysuszające działanie alkoholu etylowego. Natomiast kilka kropel eterycznego olejku eukaliptusowego dodadzą żelowi ładnego zapachu dla jeszcze przyjemniejszej aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *