Blog

MOJE SPOSOBY NA SPĘDZANIE WOLNEGO CZASU: HAFT DIAMENTOWY I MALOWANIE PO NUMERACH

My, rodzice staramy się zapewnić naszym dzieciakom wartościową i ciekawą rozrywkę, a przy tym zorganizować im czas w możliwie jak najbardziej zróżnicowany sposób, posyłając je na zajęcia sportowe czy kreatywne. Nie zapominajmy w tym wszystkim o sobie! Dorośli również potrzebują chwili wytchnienia i odpoczynku od codziennych obowiązków, a do tego spora część z nas ma w sobie spore pokłady kreatywności! Może zatem pora na nowe hobby? 

Zapraszam do mojego wpisu, w którym znajdziecie kilka słów o moich ulubionych sposobach na spędzenie wolnego czasu: hafcie diamentowym i malowaniu po numerach.


Jak znaleźć coś dla siebie?

W dzisiejszych czasach, gdy mamy do wyboru wiele możliwości spędzania wolnego czasu, czasami trudno zdecydować się na konkretne hobby. Możemy postawić na klasyczne oglądanie seriali, sport czy czytanie książek albo poszukać dla siebie czegoś całkowicie nowego!

Istnieje wiele kreatywnych zajęć dla dorosłych, takich jak puzzle klasyczne i 3D, własnoręczne tworzenie biżuterii, ceramiki czy świec sojowych. W Internecie można znaleźć najróżniejsze gotowe zestawy do tworzenia rękodzieła z załączonymi instrukcjami, a w wielu miastach organizowane są różnorodne warsztaty i kursy, które pomogą nam w rozwijaniu swoich pasji. Zachęcam do zajrzenia do oferty lokalnych domów kultury i pracowni artystycznych — a nuż znajdziecie w nich coś dla siebie i poznacie ludzi o podobnych zainteresowaniach?
Ja sama bardzo lubię próbować nowych rzeczy i z chęcią testuję nowe techniki DIY. Z pomocą materiałów znalezionych na Pintereście (jeżeli nie znacie tego serwisu, to koniecznie musicie to nadrobić!) nauczyłam się między innymi tworzyć lasy w słoikach, wyplatać makramowy kwietnik (zajrzyjcie do mojego wpisu oraz robić własnoręcznie biżuterię z koralików. Jednak to tak naprawdę tylko kropla w morzu — istnieje naprawdę wiele różnorodnych technik tworzenia rękodzieła! 

Osobom, które jeszcze nie odkryły w sobie tej pasji, polecam zacząć od prostych projektów, takich jak malowanie po numerach czy układanie mozaik diamentowych (inaczej haftowanie diamentowe), które nie wymagają specjalnych umiejętności ani dużego nakładu czasu. 

Zestaw do malowania po numerach

Zestawy do malowania po numerach to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i rozluźnienie. Ten trend, znany również jako „malowanie terapeutyczne”, stał się bardzo popularny w ciągu ostatnich kilku lat i zyskał na popularności dzięki swojej prostocie i dostępności. Takie malowanie pozwala skupić się na wykonywanej czynności, odprężyć się i zapomnieć o codziennych troskach.


Każdy gotowy zestaw do malowania po numerach zawiera płótno z naszkicowanym wzorem (wybór jest naprawdę ogromny!) oraz odpowiednio dobrane farbki i pędzle. Naszym zadaniem jest nanoszenie kolorowych plam na obszary oznaczone numerami — a w efekcie otrzymujemy piękną malarską reprodukcję. Nie musimy mieć specjalnych manualnych zdolności, aby stworzyć swoje własne dzieło sztuki.

Diamentowa mozaika

Diamentowa mozaika to technika, która w ostatnim czasie również zyskała bardzo duże zainteresowanie osób tworzących rękodzieło. Jest to nowoczesna wersja klasycznej techniki malowania po numerach. W diamentowej mozaice, zamiast kolorowania farbami obszarów oznaczonych numerami, mamy kolorowe kamyki w kształcie diamentów. Za pomocą specjalnego długopisu nakładamy je na klejącą powierzchnię obrazu i komponujemy z nich konkretny wzór.


Do wyboru mamy wiele różnych motywów, od abstrakcyjnych wzorów po realistyczne krajobrazy, zwierzęta czy reprodukcje dzieł wielkich artystów. W zależności od formatu obrazu i liczby kolorowych kamyków projekt diamentowej mozaiki może być naprawdę łatwy lub wymagać od nas dużo cierpliwości i precyzji. Na początek warto wybrać dla siebie prostsze wzory, a w miarę dochodzenia do wprawy, przejść do tych bardziej skomplikowanych.


Relaks i satysfakcja

Haft diamentowy i malowanie po numerach to świetne sposób na spędzenie wolnego czasu i relaks. Proces nakładania kamyków na klejącą się powierzchnię czy nanoszenie kolorowych plam może być dla nas swego rodzaju medytacją i pozwoli oderwać się od codziennych trosk. Dodatkowo tworzenie diamentowej mozaiki daje też wiele satysfakcji, ponieważ po ukończeniu projektu mamy piękne dzieło sztuki, które możemy powiesić na ścianie lub podarować bliskiej osobie. Polecam z całego serca!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *