Porady

NIE MARNUJ JEDZENIA! JEST ZBYT DOBRE, BY LĄDOWAŁO W KOSZU

Wiecie, że w Polsce wyrzucamy do śmieci jedną czwartą kupowanej żywności? Skorzystaj z naszych porad i wskazówek, dzięki którym ograniczysz marnowanie jedzenia, a dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze. Zaangażuj w ten projekt całą rodzinę i potraktujcie go jako wspólne hobby!

  1. NIE WCHODŹ DO SKLEPU BEZ LISTY ZAKUPÓW

Kiedy wpadasz do supermarketu w drodze z pracy pewnie nie pamiętasz, co masz w lodówce czy spiżarni, w efekcie czego kupujesz sporo niepotrzebnych rzeczy. Najlepszym sposobem jest pozostawienie w kuchni, na przykład na lodówce notatnika, w którym wszyscy domownicy będą mogli zapisywać kończące się lub brakujące produkty. Zapiski przydadzą się do sporządzania listy zakupów.

  1. UWAŻAJ NA OWOCE I WARZYWA

Najczęściej wyrzucanymi produktami w naszej kuchni są owoce i warzywa. Nic dziwnego. Pomidory, ogórki czy sałata bardzo szybko psują się i więdną. Ważne więc, by nie robić zbyt dużych zapasów i prawidłowo je przechowywać. Wiele owoców podczas dojrzewania wydziela etylen – hormon roślinny przyspieszający dojrzewanie. Jeśli chcemy, by rośliny przetrwały dłużej, nie przechowujmy ich razem. Najlepiej trzymać różne owoce i warzywa w osobnych pojemnikach i pozwolić im dojrzewać we własnym tempie. Ale uwaga! Nie zamykajcie roślin w szczelnych foliowych torebkach, w których przynosicie je ze sklepu. Skraplająca się w nich woda powoduje łatwiejsze pleśnienie i gnicie. Układajcie owoce i warzywa luźno, na przykład w papierowych torebkach czy koszykach.

  1. WSZYSTKO NA WIDOKU

Resztki z obiadu mogą być bazą pysznego dania na drugi dzień. Wystarczy, że schowasz je do lodówki w przezroczystych opakowaniach, by wszyscy domownicy widzieli, co jest w środku i mogli sięgnąć po nie, gdy mają ochotę coś przekąsić. Przydatne będą również duże, czytelne etykiety. Te szczególnie przydają się do oznaczania pudełek z zapasami suchych produktów.

  1. DATA NA OPAKOWANIU

Najważniejsza zasada przechowywania w lodówce? Zawsze na przodzie półki ustawiamy te produkty, które mają najkrótszą datę przydatności do spożycia. Poza tym, być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieje równica pomiędzy zapisem „należy spożyć do…” a „najlepiej spożyć przed…”. Pierwszy zapis dotyczy przydatności do spożycia, po upływie tej daty produkt nie nadaje się już do jedzenia. Natomiast drugi zapis oznacza, że do tej daty produkt zachowuje swoje wszystkie walory smakowe i zapachowe. Producent nie gwarantuje, że po tej dacie produkt utrzyma tą samą jakość, ale można go spożyć także po upływie tego terminu.

  1. TYLKO NIE TUBKA!

Sporo resztek produktów spożywczych marnuje się z powodu nieodpowiedniego opakowania. Ketchup, majonez czy musztardę najlepiej kupować nie w plastikowych tubkach, a w szklanych słoikach. Dzięki temu wykorzystamy je do ostatniego grama i nic się nie zmarnuje.

  1. MROŻENIE GÓRĄ

Jednym z najdoskonalszych metod na przedłużenie trwałości produktów spożywczych jest ich mrożenie! Mrozić możemy mięso, zupy, ryby, owoce i warzywa, ale także masło, śmietanę czy chleb i wiele, wiele innych. Nie obawiajcie się mrożenia. To najmniej inwazyjna metoda przechowywania żywności, która pozwala zachować większość walorów odżywczych produktów. Pamiętajcie o tym!

  1. WIELE TWARZY CHLEBA

Chleb jest już zbyt twardy, by zrobić z niego kanapkę? Nie wyrzucaj go! Czerstwe pieczywo znakomicie nadaje się do domowej produkcji bułki tartej. Możesz go też podpiec i zrobić grzanki do zupy. Albo użyć czerstwych bułek do pulpetów – wystarczy zalać je mlekiem.

Mamy nadzieję, że od teraz zastanowicie się kilka razy, zanim wyrzucicie jedzenie do śmieci. Bo wiele z tych pozornie nieprzydatnych produktów, może odzyskać drugie smaczne życie. Powodzenia! ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *