Porady

POMYSŁY NA ZABAWY I ZABAWKI DLA KOTA

Regularna zabawa jest niezwykle ważna w życiu naszych kocich przyjaciół. Koty uwielbiają ruch i aktywność, a odpowiednio dobrane rozrywki mogą mieć rewelacyjny wpływ na kocie samopoczucie – łagodzą stres, pozwalają utrzymać dobrą kondycję i zaspokajają instynkt łowiecki. Sprawdźcie moje pomysły na zabawy i zabawki dla kota.

Mata węchowa

Matę węchową można wykonać samodzielnie z pociętych w paski kawałków materiału (w Internecie znajdziecie mnóstwo filmików i zdjęć) lub kupić gotową wersję w sklepach zoologicznych. Koszt gotowej maty węchowej to około 30 zł, chociaż znajdziemy na rynku oczywiście również znacznie droższe modele. Jak korzystać z maty węchowej? Pomiędzy filcowe paski chowamy ulubione przysmaki kota. Jego zadaniem jest ich wywęszenie i zjedzenie. Taka zabawa działa stymulująco na mózg kota i ćwiczy węch.

Platforma ze smakami Catit Activity

Platforma ze smakami Catit Activity rozwija kocią motywację, umiejętność logicznego myślenia oraz zapewnia dostateczną ilość ruchu kotom niewychodzącym. Smakołyki, bądź pokarm suchy umieszczamy w różnych schowkach, a zadaniem kota jest jego znalezienie i wyciągnięcie. Schowki mają różne stopnie trudności – zabawę zaczynamy od najłatwiejszego poziomu i kolejno przechodzimy do trudniejszych. Jeżeli wolicie własnoręcznie przygotowane zabawki, gotową platformę możecie zastąpić pokrywką pudełka po obuwiu z powklejanymi pionowo rolkami po papierze toaletowym lub wytłaczankami na jajka.

Wędka

Wędka to jedna z najpopularniejszych i ogólnodostępnych zabawek dla kotów. Najlepiej sprawdzają się te modele, w których dystans między „przynętą”, a opiekunem zwierzęcia jest największy. Warto pamiętać o tym, by unikać wędek zakończonych dzwonkiem – wbrew powszechnej opinii dekoncentrują one uwagę zwierzaka i mogą działać na niego drażniąco.

Drapak dla kota

Drapak to punkt obowiązkowy kociego wyposażenia mieszkania. Spełnia funkcję zabawy, często jest również miejscem wypoczynku i snu, ale przede wszystkim pozwala kotu rozładować nadmiar energii i rozciągnąć mięśnie. Jest to szczególnie ważne dla kotów niewychodzących, mających raczej stateczny tryb życia. Dodatkowo, drapiąc pałąk, kot „znaczy go” i pozostawia na nim swoje feromony, a co za tym idzie, mniej chętnie wykorzystuje do tego meble, drzwi, czy tapicerkę.

„Domowe” gadżety

Koty chętnie bawią się kawałkami materiałów, włóczkami, wstążkami, czy sznurkami. Pamiętajmy jednak, by taka zabawa była bezpieczna – dbajmy o to, by były odpowiednio długie i grube, a co najważniejsze, ze względu na ryzyko połknięcia, pozwalajmy kotu bawić się nimi wyłącznie pod naszą opieką. Unikajmy kulek z folii aluminiowej i materiałów, które mogłyby ulec rozpuszczeniu, bądź podzieleniu na mniejsze części.

By lepiej zrozumieć jak ważną rolę pełni zabawa w kocim życiu, zajrzyjcie na poniższe strony:

Po co kotu zabawa

Kot drapie, bo musi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *