Blog

PÓŹNA WIOSNA W OGRODZIE: CO SADZIMY NA PRZEŁOMIE MAJA I CZERWCA?

Wbrew niektórym opiniom, wczesny czerwiec to niezwykle intensywny czas w ogrodzie i  doskonały moment na wysadzanie niektórych roślin! Warto jednak sięgnąć po takie gatunki, które lubią ciepło i słoneczne, długie dni, a jednocześnie cierpliwie znoszą kapryśną polską wiosnę. Szykujcie nasiona fasoli, ogórków oraz rzodkiewki i zabieramy się do pracy!

Fasola

Fasolkę wysiewamy od razu do gruntu lub do dużych donic (na przykład balkonowych). Wybieramy słoneczne stanowiska. Na początek wykopujemy w ziemi podłużny dołek o głębokości 3-5 cm, podlewamy go obficie wodą, a następnie umieszczamy w nim pojedyncze nasiona w 5-7 cm odstępach. Kiełkowanie powinno zająć fasoli od 3 do 10 dni. Możemy jednak przyspieszyć ten proces namaczając nasiona w wodzie, zanim zostaną posiane.

UWAGA: Warto przykryć grządkę siankiem lub skoszoną trawą tak, by nie wyparowała z niej woda

Sałata

Sałata jest mało wymagająca i świetnie radzi sobie nawet na lekko zacienionych stanowiskach. Nasiona sałaty umieszczamy w glebie w około 20 cm odstępach, przykrywamy cienką warstwą podłoża, a następnie zraszamy wodą.

Buraki

Podobnie jak w przypadku fasoli i sałaty, nasiona buraków umieszczamy w rowkach o głębokości około 2-3 cm. Możemy skorzystać ze specjalnego dołkownika, który pozwoli nam szybko i prezycyjnie wytyczyć jednakowe dołki.

UWAGA: Nie martwcie się, jeśli wasze buraki nie wschodzą zbyt szybko – w mniej korzystnych warunkach buraki mogą potrzebować nawet miesiąca od wysiania. 😊

Ogórki

Najlepszy czas na wysadzanie ogórków przypada na drugą połowę maja i pierwszą połowę czerwca. Wysiewamy je bezpośrednio do ziemi w równych, około 10-15 cm odstępach. W każdym dołku o około 2 cm umieszczamy 2-3 nasiona. Jeżeli wszystkie ziarna wykiełkują, usuwamy najsłabszą siewkę. Jeżeli planujemy wysiać kilka rzędów ogórków, pamiętajmy o około metrowych odstępach.

Rzodkiewka

Rzodkiewkę siejemy płytko – na głębokość maksymalnie 1 cm. Jeżeli nasiona umieścimy zbyt głęboko, plon będzie znacznie mniejszy. Rzodkiew warto wysiewać ją w kilkudniowych odstępach – dzięki temu będziemy mogli zbierać ją dłużej, w miarę wzrastania kolejnych partii.

UWAGA: Rzodkiewka świetnie rośnie w pobliżu marchwi i pietruszki, dlatego jeżeli mamy taką możliwość, warto wysiać je na tych samych grządkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *