Porady

SPOSOBY NA OBNIŻENIE TEMPERATURY W DOMU

Czy w Twoim mieszkaniu jest za gorąco i panuje duchota nie do zniesienia? Mam dla Ciebie kilka wskazówek, jak ratować się przed upałem i podnieść komfort przebywania w mieszkaniu. Poznaj moje sprawdzone sposoby na ochłodzenie pomieszczeń bez użycia klimatyzacji.

W DZIEŃ ZAMYKAJ OKNA

Pierwsza żelazna zasada – pomieszczenia najlepiej wietrzyć intensywnie rano lub nocą, gdy temperatura powietrza jest niższa niż w ciągu dnia. Gdy z nieba leje się żar, otwieranie okien może przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego i nie przyniesie upragnionego ochłodzenia. Okna zlokalizowane od południowej strony najlepiej zasłaniać w czasie upałów roletami lub grubymi zasłonami, które będą odbijać promienie słoneczne. Dobrym sposobem jest również zawieszenie od zewnętrznej strony okna wilgotnej, białej tkaniny. Odparowująca wilgoć nie powinna trafiać do pomieszczenia, a odrobina cienia przyniesie nam nieco ulgi.

NAWILŻACZ POWIETRZA

Upał sprawia, że powietrze jest ciężkie i suche, a w rezultacie we wnętrzach panuje duchota. Nie wszyscy wiedzą, że elektryczny nawilżacz nie tylko wytwarza wodną mgiełkę, która wpływa korzystnie na przesuszoną skórę i poprawia nasze samopoczucie, ale też potrafi obniżyć temperaturę
w pomieszczeniu aż o kilka stopni. Wydobywająca się z niego para wodna pozwoli Wam przetrwać upalne lato. Większą wilgotność powietrza we wnętrzu, oprócz używania profesjonalnego nawilżacza, można osiągnąć również domowymi sposobami, takimi jak rozwieszeniem w mieszkaniu mokrego prania czy zraszaniem roślin doniczkowych.

WIATRAKI

W walce z upałem i żarem, który  wdziera się do wnętrza mieszkania może pomóc stworzenie przeciągów. Ratunkiem okażą się wiatraki, miska wody i lód. Przed włączonym wentylatorem ustawiamy miskę na wysokości łopatek. Dzięki temu powietrze rozbijane przez wiatrak będzie nie tylko chłodniejsze, ale przyniesie też przyjemną, orzeźwiającą bryzę. Ja dorzuciłam kilka kropelek olejku eterycznego z mięty i pieprzowej, który odświeżył wnętrze. Możecie być pewni, że po roztopieniu się lodu w misce w mieszkaniu od razu zrobi się przyjemniej.

WYŁĄCZ URZĄDZENIA

Gdy już zadbamy o to, by nie wpuszczać gorącego powietrza z zewnątrz, to nie zapominajmy także o tym, że sporo ciepła generujemy również wewnątrz. Sprzęty elektryczne podłączone do prądu wytwarzają naprawdę sporo  ciepła. Jedynym rozwiązaniem jest zatem odłączenie od prądu wszystkich urządzeń elektrycznych, których nie musisz używać. Warto również zrezygnować z korzystania z piekarnika lub kuchenki, które w trakcie przygotowywania posiłków powodują wzrost temperatury o dobre kilka stopni. Najlepiej odpuścić sobie pieczenie ciast i przygotowywanie dwudaniowych obiadów w takie upalne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *