Porady

WYKURZ CHEMIĘ Z DOMU! EKOLOGICZNE ŚRODKI CZYSTOŚCI, KTÓRE ZROBISZ SAM

Wypróbuj nasze pomysły na stworzenie domowych środków czystości. Są znacznie tańsze, przyjazne środowisku i równie skuteczne co ich pełne chemii odpowiedniki.

MIKSTURA DO SPRZĄTANIA

Płyn przygotowany na bazie octu ma kilka magicznych właściwości. Ocet doskonale czyści i nabłyszcza, a jego największą zaletą jest cena. Płyn octowy sprawdzi się do wszystkich powierzchni w całym domu, które wymagają regularnego przemywania, np. blatów w kuchni lub armatury sanitarnej. W tym drugim przypadku ocet odkazi Twoją łazienkę. Przepis jest prosty – wystarczy przygotować wodę z octem w proporcji 3:1 i przelać płyn do pojemnika ze spryskiwaczem. Ocet to substancja całkowicie bezpieczna dla środowiska. Jedyne co może nas zniechęcić do podjęcia decyzji o jego użyciu, to specyficzny zapach. Nie ma się czego bać, bo zapach ulatuje jednak po kilku chwilach.

PROSZEK DO DYWANÓW I WYKŁADZIN

Soda oczyszczona to nie tylko jeden z podstawowych składników w kuchennej szafce. Dzięki niej możemy zadbać o swoje dywany i wykładziny. Na sam początek dokładnie odkurzamy dywan. Następnie wystarczy rozsypać sodę na zabrudzonym dywanie i odczekać kilka godzin. Soda absorbuje nieprzyjemne zapachy, które wnikają w głąb włókien i odświeża kolory. Po upływie wymaganego czasu odkurzamy dywan aż do pozbycia się proszku.

MGIEŁKA DO POMIESZCZEŃ

Lubisz otaczać się ulubionymi zapachami? Niestety, częste palenie świec zawierających parafinę jest szkodliwe dla naszego układu oddechowego. Toluen wpływa niekorzystnie na zdrowie – to dlatego niektórzy narzekają na ból głowy po dłuższym paleniu świecy. Wystarczy, że do szklanki wody dodasz 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (polecamy lawendę i paczuli) i dokładnie wymieszasz. Płyn można przelać do podróżnej buteleczki do samolotu. Mgiełką możesz też spryskać zasłony, pościel lub kanapę.

ŚRODEK DO UDROŻNIANIA RUR

Każdy z nas choć raz spotkał się z zatkanym zlewem i wie, jakie są konsekwencje wlewania chemicznego środka do aluminiowych rur. Jeżeli Twoi sąsiedzi przychodzą do Ciebie częściej z informacją o zalaniu niż po pożyczkę cukru, pozbądź się problemu niedrożnej kanalizacji. Nie wiesz, czy któraś z rur jest wykonana z aluminium, ponieważ część zabudowy znajduje się za ścianą? Skorzystaj z naszego sposobu. Pozbądź się wszystkiego z komory zlewu i zasyp otwór sodą oczyszczoną (polecamy przynajmniej 1/3 szklanki). Następnie zalej sodę wrzątkiem z czajnika i wsłuchuj się w przyjemny stukot czystości. Soda zadziała dokładnie tak jak popularny środek do udrażniania.

CYTRYNOWY PŁYN

Jeżeli mieszkasz w studenckim mieszkaniu i z mikrofalówki korzysta spora liczba osób, która często zapomina o jej myciu, to rada dla Ciebie. Wyciśnij sok z 2 cytryn do miski z wodą, a następnie włóż ją do mikrofalówki. Ustaw standardowy tryb na około 5 minut. Wszystkie zanieczyszczenia odejdą pod wpływem pary, a wnętrze urządzenia wypełni się przyjemnym, cytrynowym zapachem. Teraz wystarczy jedynie wyczyścić komorę zwykłym ręcznikiem papierowym lub ściereczką z mikrofibry.

 

2 thoughts on “WYKURZ CHEMIĘ Z DOMU! EKOLOGICZNE ŚRODKI CZYSTOŚCI, KTÓRE ZROBISZ SAM”

  1. g

    silne sole oraz kwasy korodują aluminium. Rury aluminiowe najlepiej jest wymienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *