Porady

Z LASU NA TALERZ

Wybierając się na jesienny spacer po lesie nie omijajcie obojętnie pokrzywy, dzikiej róży, jasnoty purpurowej, kurek, czy jagód. Te leśne rośliny i owoce mogą odmienić waszą kuchnię.

Pokrzywa

Pokrzywa leśna to skarbnica witamin i cennego dla zdrowia żelaza. W kuchni pokrzywa może być używana na surowo, po obróbce termicznej lub suszona np. do naparów do picia. Nasza propozycja to surowe liście pokrzywy w sałatce. Wystarczy przepłukać je wrzątkiem (w ten sposób unieszkodliwimy substancje parzące), a potem puścić wodze fantazji. Podane ze świeżymi warzywami, serem, doprawione oliwą i octem jabłkowym, zamienią się w odżywczą sałatkę, a po zblendowaniu z olejem, orzechami włoskimi i sokiem – w pyszny zielony koktajl.

 

Dzika róża

Wszyscy ci, którzy przed nadejściem zimy chcą wzmocnić organizm i szukają dobrego źródła witaminy C, powinni porzucić myśli o cytrusach oraz tabletkach z kwasem askorbinowym. Dużo lepszym sposobem będzie sięgnięcie po dziką różę, czyli prawdziwą skarbnicę substancji ochronnych i uodparniających. Dzika róża to jedna z najbardziej cenionych roślin leczniczych. Jak parzyć świeżą różę.

Składniki:

  • dzika róża – 5-6 jagód;
  • woda filtrowana – 1 l.

Przygotowanie:

Owoce dzikiej róży najpierw należy porządnie przemyć w ciepłej wodzie. Potem osuszyć na ręczniku i oczyścić od włosków. Owoce dzikiej róży zalewamy ciepłą wodą na 35min. Przykrywamy spodkiem. Następnie ugniatamy w moździerzu i przecedzamy. Gotowy napój podajemy doprawiając miodem. Na zdrowie!

 

Jasnota purpurowa

W naszym najbliższym otoczeniu rośnie jasnota purpurowa. Nie znamy jej, nie dostrzegamy, choć to przyjazne dla naszego zdrowia ziółko rośnie dosłownie wszędzie! Jasnota działa korzystnie na układ trawienny, hamuje stany zapalne oraz skurcze mięśni gładkich, jest także polecana przy migrenach. Roślinę tą oprócz herbaty z suszonych lub świeżych liści można stosować w sałatkach, zupach czy zapiekankach.

Kurka, czyli inaczej pieprznik jadalny

Kurki oprócz walorów smakowych posiadają wiele przydatnych dla zdrowia witamin: A, B1, B2, C, D, PP i E. Mają także całkiem sporo soli mineralnych, takich jak żelazo, cynk, potas, jod, siarka, wapń, miedź, mangan i fluor.
Kurki są jednymi z najzdrowszych grzybów, które można przyrządzać, bez wstępnego obgotowania. Kurka najlepiej smakuje duszona lub w marynatach. My natomiast przyrządziliśmy makaron w sosie śmietanowym z kurkami, kaparami, koperkiem, który smakował obłędnie!

Jagody

Jagody są pyszne i zdrowe. Leczą oczy, obniżają poziom złego cholesterolu, uelastyczniają naczynia krwionośne. Suszone jagody szybko likwidują biegunki. Owoce te świetnie sprawdzają się także jako dodatek do deserów. U nas jagody wystąpiły jako kompan do naleśników w postaci  sosu na bazie jogurtu naturalnego. Pycha!

 

Jak widzicie las i jego skarby skrywają dla nas wiele dobrodziejstw smakowych i witaminowych. Zanim jednak wyruszymy do lasu na poszukiwania nowych smaków, pamiętajmy, że istnieje ryzyko pomyłki, która może mieć naprawdę nieprzyjemne skutki. Dlatego jeśli nie jesteśmy w 100-procentach przekonani, z jaką rośliną mamy do czynienia, po prostu jej nie zbierajmy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *