Recenzje

10 INSPIRUJĄCYCH KSIĄŻEK BIOGRAFICZNYCH

Co czytać podczas jesiennych wieczorów? Najlepiej… fascynujące biografie! Z wielu nowości wybraliśmy dla Was 10 najbardziej interesujących tytułów, które inspirują do przemyśleń i spojrzenia na świat z innej perspektywy. Każda z książek jest inna i wyjątkowa. Idealne pomysły na prezent dla bliskiej osoby!

WODECKI. TAK MI WYSZŁO

Wacław Krupiński, Kamil Bałuk

Wydawnictwo: Agora SA

Wodecki był człowiekiem o dwóch twarzach. Z jednej strony niezwykle utalentowany skrzypek występujący na deskach największych europejskich filharmonii. Z drugiej zaś elegancki showman z popularnych programów muzycznych. W jakiej roli Wy go zapamiętaliście? „Wodecki. Tak mi wyszło” to książka, która pozwala poznać Zbigniewa znacznie bliżej. Nie jako wielkiego artystę, ale człowieka takiego jak my. Pełnego poczucia humoru, pracowitości, pokory i mądrości. Sama biografia jest podzielona na dwa głosy. Z jednej strony jest to reporterska opowieść napisana przez Kamila Bałuka, z drugiej zaś historia, którą Wodecki snuje w autobiograficznej rozmowie z Wacławem Krupińskim. Książkę uzupełniają zbiory prywatnych zdjęć, dokumentów, listów oraz informacji na temat utworów.

KORA, KORA. A PLANETY SZALEJĄ

Kamil Sipowicz

Wydawnictwo: Agora SA

Biografia, napisana przez życiowego partnera Kory, to tak naprawdę zbiór opowiadań o bezkompromisowej, inteligentnej i charyzmatycznej kobiecie. Kobiecie artystce. Kobiecie matce. Osobie ze skomplikowaną przeszłością. Traumatyczne dzieciństwo, w głównej mierze spędzone w domu dziecka, szalona młodość, wielka kariera i skandale. Ale też intymna opowieść dotycząca egzystencji, wrażliwości i poglądów, przeplatana fotografiami z prywatnego archiwum wokalistki.

WYŚPIEWAM WAM WSZYSTKO

Urszula Dudziak

Wydawnictwo: Kayax

Tę książkę powinno przepisywać się każdemu, gdy tylko zacznie utyskiwać na jesienną chandrę. Każda strona tej autobiografii to swoisty antydepresant, który odsłania przed nami obraz barwnej, zawsze uśmiechniętej i pełnej pozytywnej energii kobiety. Nie myślcie, że Urszula Dudziak nie zaznała przeciwieństw losu. O co to to nie! Jednak mimo wszystko wciąż jest kobietą zakochaną w życiu i w ludziach. Odnajdziecie tu migawki wspomnień z lat dzieciństwa i początków kariery, anegdoty dotyczące życia w Polsce i w Nowym Jorku, perypetie ciekawych podróży, historie miłości i zmagań z chorobą nowotworową.

„Dobrze jest zobaczyć, że to, co nam się przytrafia jest po coś, że na tym się świat nie kończy, wręcz przeciwnie – że dopiero się zaczyna.”

„Po pierwsze, gdy tylko otwieram rano oczy, zakładam, że będzie to dobry dzień, pełen miłych niespodzianek. Wierzę, że uda mi się zrealizować wszystkie zamierzenia i wieczorem powiem sobie: To był wspaniały dzień. A jeśli nie był dobry, mówię: Dzień minął i był trudny, ale jutro będzie nowy, lepszy. Życie to ciągła zmiana, a nasz sposób myślenia determinuje nasz los.”

TATA TADZIKA

Maciej Stuhr

Wydawnictwo: Zwierciadło

„Tata Tadzika” to zbiór felietonów, które pod osłoną tematu ojcostwa, w przezabawny i błyskotliwy sposób kontemplują otaczającą nas rzeczywistość. Jesteśmy z Maciejem od momentu tuż przed narodzinami jego drugiego dziecka, Tadzika, do chwili, w której syn kończy dwa lata.

To książka, która rozbawi każdego – do połknięcia w jeden wieczór!

KUBA WOJEWÓDZKI. NIEAUTORYZOWANA AUTOBIOGRAFIA

Kuba Wojewódzki

Wydawnictwo: Wielka Litera

Jeśli tak jak my, sympatyzujecie z tym bulwersującym, zakochanym w sobie showmanie o ego tak wielkim, że aż widocznym z kosmosu – ta lektura o przewrotnym tytule jest dla Was. Przygotujcie się na całą masę sarkazmu, genialnych ripost i ciętych komentarzy. Ale też na opowieść osoby, która błyskotliwie i brutalnie zarazem komentuje otaczającą rzeczywistość. Wszystko serwowane pół żartem, pół serio.

„Do dziś pamiętam swój występ, gdy pani od geografii zapytała, co to są gleby zwane czarnoziemami. – To stare cmentarze murzyńskie – odparowałem. Już wtedy miałem niezłe zadatki na idiotę i rasistę. Zapytałem kiedyś bez specjalnych ogródek Krystynę Jandę. – Pani Krystyno, czy ja jestem idiotą? Odpowiedziała jak zawsze z klasą: – Czy pan jest idiotą? Tylko na pierwszy rzut oka.

Z czego wynika, że od dawna wymagam baczniejszej obserwacji.”

SZTUKA ZWYCIĘSTWA. WSPOMNIENIA TWÓRCY NIKE

Phil Knight

Tłumaczenie: Maciej Szymański

Wydawnictwo: Rebis

Każdy zna markę Nike. Ale nie każdy wie, kim jest jej założyciel – Phil Knight. „Sztuka zwycięstwa” to zaskakująco skromny, intymny i zabawny pamiętnik wielkiego miłośnika biegania, który miał szalony pomysł i postanowił swoją sportową pasję przykuć w komercyjny sukces. Mając jedynie garść dolarów pożyczonych od ojca i wielkie marzenia stworzył potęgę, która dziś może pochwalić się roczną sprzedażą rzędu 30 miliardów dolarów. Książka inspiruje i uczy sposobu myślenia, który może zaprowadzić do triumfu niejedną osobą, niezależnie od dziedziny jaką się zajmuje.

NIENACHALNA Z URODY

Maria Czubaszek

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Znana ze swoich kontrowersyjnych poglądów i specyficznego sposobu życia satyryczka Maria Czubaszek i jej najodważniejsza, a zarazem ostatnia z książek, czyli „Nienachalna z urody”. Znajdziecie tu zabawne, ale też jednocześnie boleśnie szczere historie, które zmuszają do refleksji. Autorka bez skrępowania i wprost pisze o rzeczach trudnych, o których wielu z nas boi się powiedzieć głośno.

„Świetnie dogaduję się z każdym psem i kotem. Jestem w stanie porozumieć się niemal ze wszystkimi spotkanymi na drodze życiowej facetami. Natomiast panie, z którymi mam wspólny język, da się policzyć na palcach. Pracuję z mężczyznami, bo oni lepiej Panu Bogu wyszli. Natomiast w ogóle nie wierzę w solidarność kobiet i pewnie dlatego nigdy nie miałam żadnych przyjaciółek. Nie wierzę w żadną babską solidarność, a zwłaszcza wtedy, gdy na horyzoncie pojawia się mężczyzna.”

DANUTA SZAFLARSKA. JEJ CZAS

Gabriel Michalik

Wydawnictwo: Agora SA

„Danuta Szaflarska. Jej czas” to historia stu lat fascynującego życia i kariery legendy polskiego teatru i kina. Pełno tu zwrotów akcji na tle burzliwych dziejów. Dzieciństwo spędzone w małej, galicyjskiej wsi, czasy przedwojennej Warszawy, pierwsze występy na deskach teatru w okupowanym Wilnie, a wreszcie powrót do Warszawy ogarniętej piekłem wojny oraz czasy po mniej. Danuta Szaflarska widziała i doświadczyła wiele, a swoje trudne przeżycia wykorzystała do budowania granej przez siebie postaci w filmie „Zakazane piosenki”, który przyniósł jej ogromną sławę. To opowieść, która wzrusza, zdumiewa, ale też mimo wszystko budzi nadzieję.

„Cofnijmy się znowu o prawie cztery dekady. Danusia skończyła niedawno sześćdziesiąt lat. Patrzy ze swojego domku na góry i smreki; w dole gada potok. Życie zatoczyło koło. Już więcej nic nie trzeba. Byle tylko nadal były smreki, góry i potok. Wżyła się już w taką Polskę, jaką ma. Innej nie będzie. Zresztą, czy musi być? Tu, nad potokiem, jest się u siebie. Można zapomnieć, że gdzieś w ogóle trwa „inny świat”. Po dwóch wojnach, po pięciu okupacjach, po powstaniu maleją oczekiwania… Na ulicach nie strzelają. Za granicę nawet można jeździć. Komuna… No, komuna. Konieczność geopolityczna. Nie zrobimy znowu powstania.

I wtedy się zaczyna!

Radom, Ursus. Władza katuje robotników. Rodzi się KOR. W końcu: Gdańsk, Sierpień! Rejestracja „Solidarności”! Mądre, dobre twarze prostych ludzi (gdzie ci wszyscy ludzie byli wcześniej?)

Karnawał!

I grudzień 1981. Cios pałą po nogach. Generał w ciemnych okularach wypowiada współobywatelom wojnę.”

TATUAŻYSTA Z AUSCHWITZ

Heather Morris

Tłumaczenie: Katarzyna Gucio

Wydawnictwo: Marginesy

„Tatuażysta z Auschwitz” to wzruszająca, oparta na faktach opowieść miłości w najmroczniejszych czasach w historii. Miłości, która zrodziła się mimo ogromu przeciwności i która nie miała żadnych szans. Wielkiemu uczuciu pomiędzy Lale Sokołowem, dwudziestoparolatkiem zajmującym się tatuowaniem numerów na przedramionach przebywających w obozie więźniów i młodziutką Gitą. Ta miłość od pierwszego wejrzenia wybuchła w chwili, gdy Lale zobaczył Gitę w kolejce do tatuowania. Mężczyzna zakochał się i obiecał sobie, że bez względu na wszystko uratuje ją z piekła obozu. Udało się, ich uczucie przetrwało – po wyzwoleniu odnaleźli się, pobrali i resztę życia spędzili razem, a Lale opowiedział ich wspólną historię dopiero po śmierci ukochanej.

Niesamowita miłość. Niesamowici ludzie.

PIERWSZY CZŁOWIEK. HISTORIA NEILA ARMSTRONGA

James R. Hansen

Tłumaczenie: Andrzej Leszczyński, Patryk Gołębiowski

Wydawnictwo: Wielka Litera

A na koniec pozycja, do przeczytania której skłoniły nas zapowiedzi filmu z Ryanem Goslingiem w roli głównej. Tak to już jest, że przed obejrzeniem ekranizacji jakiejś książki, lubimy najpierw ją przeczytać. Odczucia są wtedy o wiele głębsze. Żaden film nie jest w stanie przekazać tyle, co lektura. Ale do rzeczy! „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” – powiedział blisko 50 lat temu dowódca misji Apollo 11, kiedy po raz pierwszy stanął na Księżycu. Czy jest ktoś, kto nie zna tych słów? „Pierwszy człowiek” to fascynująca i ponadczasowa opowieść, która pokazuje nie tylko życie Armstronga, ale i wartość jego dokonań dla całej ludzkości, potęgę umysłu i siłę wytrwałości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *