Recenzje

10 NAJCIEKAWSZYCH FILMÓW 2018 ROK

Nie ma to jak zimowy wieczór spędzony na kanapie w towarzystwie ulubionych przekąsek i dobrego filmu. Na takie okazje stworzyliśmy nasz subiektywny ranking 10 najlepszych produkcji filmowych ubiegłego roku. Jeśli którejś z nich jeszcze nie widzieliście, to gorąco zachęcamy do nadrobienia zaległości! Koniecznie podzielcie się z nami wrażeniami i swoimi typami filmowych perełek.

BOHEMIAN RHAPSODY

Film opowiadający historię zespołu Queen warto obejrzeć bez względu na to, czy jest się zagorzałym fanem brytyjskiej grupy, czy kojarzy się jedynie jego wąsatego wokalistę i kawałki najpopularniejszych utworów tylko z reklam i transmisji sportowych. Olśniewająca rola Ramiego Maleka porywa bez reszty każdego! Właściwie to mamy wrażenie, że ten aktor na dwie godziny staje się samym Freddim Mercurym – szaloną bestią pełną energii i pasji na scenie i zagubionym introwertykiem za jej kulisami. Malek fenomenalnie oddaje cały kalejdoskop tych emocji.

Prawdą jest, że dzieło Bryana Singera to nieskazitelny portret gwiazdy rocka. Reżyser stroni od kontrowersji – pewne szczegóły zostają upiększone, inne przemilczane. Nie zmienia to faktu, że włączając play, możecie przygotować się na znakomity film z niesamowitą muzyką i genialnymi aktorami.

Klamrą rozpoczynającą i kończącą biografię jest naładowany ogromem emocji koncert Live Aid. Słynny występ na Wembley został odwzorowany z dbałością o najmniejsze detale. Zgadzają się tu nawet ubrania kamerzystów, kubki piwa, wszystko. Wielkie brawa!

ZIMNA WOJNA

Najnowszy film nagrodzonego między innymi „Złotą palmą” w Cannes Pawła Pawlikowskiego to poemat miłosny, w którym śledzimy losy obdarzonej niezwykłym głosem Zuli (w tej roli fenomenalna, znakomita i absolutnie bezkonkurencyjna Joanna Kulig) oraz sporo starszego od niej pianisty Wiktora (granego przez Tomasza Kota). Na oczach widzów wzajemna fascynacja przeradza się w miłość fatalną, kiedy para nie może być razem, a jednocześnie nie może bez siebie żyć. Tłem tej historii są wydarzenia lat 50 i 60 XX wieku w komunistycznej Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.

Film elektryzuje od pierwszych kadrów. Oglądając go, mamy wrażenie, jakbyśmy przeglądali album ze znakomitymi, czarno-białymi fotografiami. Ciekawy jest też fakt, że prawdziwi bohaterowie filmu „Zimna wojna” Wiktor i Zula żyli naprawdę i zmarli w 1989 roku, tuż przed upadkiem Muru Berlińskiego. Ostatnie czterdzieści lat życia spędzili częściowo razem, a częściowo osobno, na przemian zrywając ze sobą i odszukując się po obydwu stronach żelaznej kurtyny.

 

PIERWSZY CZŁOWIEK

Na wstępie uprzedzamy – „Pierwszy człowiek” nie jest filmem dokumentalnym opowiadającym o pierwszej załogowej misji na księżyc. To osobista opowieść, która skupia się na jednej postaci – Neilu Amstrongu (w tej roli Ryan Gosling), człowieku, który podejmuje ogromnie ryzykowną misję dowodzenia misji Apollo 11. W filmie obserwujemy wybrane urywki z życia głównego bohatera, mi.in.: tragiczną śmierć jego córki, rozpoczęcie kariery astronauty czy pamiętne lądowanie na księżycu. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki „First Man” Jamesa R. Hansena.

To, co zwraca szczególną uwagę podczas oglądania filmu, to specyficzna praca kamery i nieoczywisty wybór kadrów. Wąskie plany i zbliżenia potęgują w widzu poczucie klaustrofobii, które towarzyszyło astronautom. Dosłownie czujemy się, jakbyśmy byli razem z nimi zamknięci w kokpicie rakiety. W kulminacyjnym momencie kamera daje nam oddech, prezentując majestatyczny kosmos w pełnej krasie.

NARODZINY GWIAZDY

Bradley Cooper w swoim własnym filmie wciela się w pierwszoplanową rolę Jacksona Maine’a – gwiazdora muzyki country. Jego kariera chyli się ku upadkowi, aż pewnego dnia poznaje nieznaną nikomu, piekielnie zdolną piosenkarkę Ally (w tej roli Lady Gaga). Para zakochuje się w sobie i postanawia wyruszyć na wspólną trasę koncertową. Okazuje się, że galopująca kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, z czym gasnąca gwiazda nie może sobie poradzić.

Będziecie zachwyceni talentem wokalnym i aktorskim Lady Gagi!

GRA O WSZYSTKO

Ten film wciąga jak interesująca rozgrywka w pokera. Opowiada o młodej, bardzo atrakcyjnej i wszechstronnie utalentowanej Molly Bloom, która ponad życie kochała ryzyko. I to już od najmłodszych lat, kiedy uprawiała narciarstwo alpejskie na światowym poziomie. Bardzo poważny wypadek spowodował, że Molly musiała odstawić narty. Przypadek sprawił, że poznała świat hazardu. Przez 10 lat prowadziła najbardziej ekskluzywny, nielegalny klub pokerowy w USA. Gościła gwiazdy Hollywoodu, największe postaci światowego biznesu, a także bossów rosyjskiej mafii. Na jej oczach wygrywano miliony i tracono fortuny. Pewnej nocy do jej drzwi zapukało FBI. W obliczu zagrożenia wieloletnim więzieniem i utratą całego dorobku życia postanawia podjąć najważniejszą walkę. Bo ryzyko ma we krwi!


I TAK CIĘ KOCHAM

To świeża, błyskotliwa i nieoczywista komedia romantyczna, która stała się przebojem światowych kin. Obdarzony kapitalnym poczuciem humoru Pakistańczyk Kumail (Kumail Nanjiani) zakochuje się w nowoczesnej dziewczynie Emily (Zoe Kazan). Problem w tym, że konserwatywna rodzina mężczyzny, która ma już konkretne plany co do jego małżeństwa, nie akceptuje tej miłości. W filmie poruszany jest problem związków międzykulturowych i pokazuje pełną przeszkód walkę o miłość. To niesamowite, ale ta historia wydarzyła się naprawdę!

CUDOWNY CHŁOPAK

Kolejna nasza propozycja to niezwykle pouczająca i wzruszająca opowieść o akceptacji, zrozumieniu oraz szlachetności, która powstała na podstawie książki R. J. Palacio pod tym samym tytułem.

10-letni Auggie Pullman (Jacob Tremblay) urodził się z deformacją twarzy. Kiedy po okresie domowego nauczania pod opieką rodziców, Isabel (Julia Roberts) i Nate’a (Owen Wilson) zaczyna 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieje, że rówieśnicy potraktują go jak zwykłego chłopca. Niestety tak się nie dzieje. Przez swój wygląd staje się szkolną sensacją, a koledzy śmieją się z niego i wytykają palcami.

Pewnego dnia w szkole pojawia się nowa uczennica, urocza Summer, która dostrzega w Auggiem coś więcej, niż nietypowy wygląd. Nie traktuje go jako dziwadła, co daje chłopcu siłę, by udowodnić, że prawdziwe piękno nie kryje się w wyglądzie.

KSZTAŁT WODY

W naszym zestawieniu nie mogło rzecz jasna zabraknąć obrazu nagrodzonego czteroma Oscarami, w tym w kategorii za najlepszy film 2018 roku. „Kształt wody” to piękna i wzruszająca  baśń dla dorosłych, do tego z niezwykłym klimatem. Jej akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w czasach panującej na świecie zimnej wojny. Jej główną bohaterką jest niema kobieta Elisa Esposito, pracująca jako woźna w tajnym rządowym laboratorium, który staje się miejscem kontrowersyjnego eksperymentu. Ofiarą eksperymentu pada niezwykła morska istota o zaskakujących mocach. Elisa zakochuje się w przerażonym stworzeniu i postanawia za wszelką cenę uwolnić je z rąk oprawców.

TRZY BILLBOARDY ZA EBBING, MISSOURI

To wybitny film, który dobitnie pokazuje, że nawet prosta historia może stać się ładunkiem bardzo silnych emocji, jeśli przedstawi się ją w mistrzowski sposób. Docenili go również krytycy – „Trzy billboardy” zostały nagrodzone dwoma Oscarami, czterema Złotymi Globami i pięcioma nagrodami BAFTA!

Historia opowiada o zrozpaczonej matce Mildred Hayes (w tej roli Frances McDormand) oskarżającej o nieudolność policjantów, którzy wciąż nie zdołali aresztować mordercy jej nastoletniej córki, mimo że od zdarzenia minęło kilka miesięcy. Zdeterminowana kobieta wynajmuje trzy billboardy na drodze wiodącej do Ebbing i każe zamieścić na nich prowokacyjne napisy oskarżające miejscowego szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego (Woody Harrelson). Jej celem jest zmotywowanie funkcjonariuszy do intensywnych działań. W konflikt angażuje się zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Sam Rockwell) – niezrównoważony, sadystyczny maminsynek, znany z rasizmu i braku poszanowania dla etyki zawodowej.

JESTEM NAJLEPSZA. JA, TONYA

Dramat biograficzny w reżyserii Craiga Gillespiego ze znakomitymi kreacjami aktorskimi Margot Robbie, Allison Janney oraz Sebastiana Stana opowiada o losach Tonyi Harding, amerykańskiej mistrzyni łyżwiarstwa figurowego.

W 1994 roku światem wstrząsnęła informacja o brutalnym napadzie na Nancy Karrigan, głównej konkurentce Tonyi do olimpijskiego medalu. Harding została oskarżona o współudział w napaści. Według wielu komentatorów tego zdarzenia wyeliminowanie Nancy z gry miało bowiem utorować Toni Harding drogę do tryumfu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *