Blog

5 KSIĄŻEK, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ W 2023 ROKU

Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami, a dla miłośników czytania oznacza to jedno – kolejne odkrycia literackie! Oto moja lista 5 książek wartych przeczytania, które sprawią, że wejdziecie w nadchodzący rok pełni pozytywnej energii, nadziei i inspiracji.

Diuna

W poprzedniej liście polecanych przeze mnie książek zabrakło fantastyki, więc noworoczne propozycje rozpocznę czymś z nie z tego świata!

„Diuna” to wyjątkowa, a jednocześnie niezwykle uniwersalna opowieść o tajemniczej przyszłości w odległych galaktykach. Jeśli chcecie poczuć klimat świata s.f., który nie jest sztuczny i przerysowany, koniecznie sięgnijcie po książkę Franka Herberta.

Świat na Arrakis wciąga bez reszty, a styl autora sprawia, że książką można się długo delektować. Z uwagi na spore rozmiary powieści – jeśli chcecie zdążyć przed kolejną premierą filmowej adaptacji „Diuny” w 2023 roku – najlepiej już zaczynajcie czytać!

Ucieczka Niedźwiedzicy

W listopadzie tego roku światło dzienne ujrzała najnowsza powieść Joanny Bator, autorki bestsellerów takich jak „Ciemno, prawie noc” i „Gorzko, gorzko”.

„Ucieczka Niedźwiedzicy” to zbiór poruszających, ciepłych i nieraz zaskakujących opowiadań o pozornie niezwiązanych ze sobą bohaterach. Powieść w niemal baśniowy sposób pokazuje rodzaje życiowych ucieczek, a także wachlarz trudnych, ludzkich emocji.

„Ucieczka Niedźwiedzicy” rzuca nowe, cieplejsze światło na niedoskonałości człowieka. Gorąco zachęcam Was do wkroczenia w nieco melancholijny, literacki świat Joanny Bator!

Werdykt

W tym roku, ku uciesze fanów, do imponującego zbioru powieści Remigiusza Mroza dołączył „Werdykt” – 16. część opowieści o prawniczce Joannie Chyłce. „Werdykt” to dobra książka dla tych z Was, którzy lubią czuć dreszcz emocji w lekturze, i którym nie straszne są kontrowersyjne i trudne tematy.

Nową książkę Mroza czyta się z zapartym tchem i praktycznie na raz. Mnie wystaryczyło kilka wieczorów, aby zatopić się w zawiłości prawniczego świata, które w wykonaniu Mroza świetnie współgrają z kryminalną konwencją serii.

Mam na imię Jutro

Kolejna książka, do której chcę Was zachęcić, całkowicie skradła moje serce. „Mam na imię Jutro” Dibbena Damiana to wzruszająca opowieść o nierozerwalnej więzi między człowiekiem i psem. Historia nie jest jednak zwyczajna – zarówno główny bohater Jutro, jak i jego pan są nieśmiertelni.

Piesek próbuje odnaleźć swojego człowieka zanim zrobi to ich wspólny wróg. Po drodze odkrywa tajemnice miłości, przyjaźni, smutku i ludzkiego okrucieństwa. „Mam na imię Jutro” to pozycja obowiązkowa na liście wszystkich „psiarzy” oraz tych, którzy uwielbiają piękne i proste historie!

Co chcesz powiedzieć światu

Moją listę ciekawych książek na nadchodzący rok dopełni najnowszy zbiór reportaży od Martyny Wojciechowskiej – „Co chcesz powiedzieć światu”. Książka skupia się na historii dziesięciu wyjątkowych kobiet z różnych zakątków globu, które każdego dnia pokonują przeciwności losu w walce o lepszy świat dla siebie i innych.

Przedstawione przez Wojciechowską życiorysy są szalenie inspirujące i niejednokrotnie sprawiają, że czytelnikowi kręci się łezka w oku. „Co chcesz powiedzieć światu” podnosi na duchu i daje nadzieję na lepsze jutro – a to przecież niezwykle ważne uczucie, zwłaszcza u progu Nowego Roku!

Mam nadzieję, że w pośpiechu codziennego życia każdy z nas znajdzie chwilę dla siebie i swojej ulubionej książki – tego życzę Wam na kolejny, 2023 rok. Wszystkie wymienione przeze mnie pozycje z łatwością znajdziecie w internetowych księgarniach, na przykład na stronie Empiku – zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Owocnej lektury!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *