Blog

5 KSIĄŻEK KULINARNYCH DLA DZIECI

Lista zalet wspólnego gotowania z dzieciakami jest naprawdę długa! To forma nauki umiejętności manualnych i cierpliwości, a przede wszystkim świetna zabawa! Dla młodszych dzieci to okazja, by poznać nazwy produktów spożywczych oraz to doskonała okazja dla rodziców by otworzyć je na nowe smaki. Starszaki z pewnością będą zadowolone, że udało im się samodzielnie przygotować coś pysznego.

Zaproście dzieci do świata gotowania! Pomogą Wam w tym przepięknie wydane kolorowe książki kulinarne stworzone specjalnie dla nich. A oto moje rekomendacje:

Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej. Przepisy na cztery pory roku

Seria przygód bohaterów z ulicy Czereśniowej autorstwa Rotraut Susanne Berner to jedna z moich ulubionych pozycji na rynku wydawniczym skierowana do najmłodszych. Jest przepięknie ilustrowana i dopracowana w każdym detalu. W każdej z części pojawiają się znani już dzieciakom bohaterowie, którzy pokazują im coraz to nowe elementy świata. W Wielkim gotowaniu postaci zapraszają do kuchni i wspólnego gotowania. Poznajemy tu przepisy na wiosenną sałatka z ziół, czekoladowe cappuccino, drożdżowe zające wielkanocne, lody na patyku, zupę z dyni, muffinki z kasztanami, naleśniki, gofry, czipsy z warzyw i całe mnóstwo innych dań. Oprócz tego całe mnóstwo ciekawostek, porad i informacji o jedzeniu, które zachwycą Wasze pociechy.

Wszyscy jedzą naleśniki książka z przepisami

Kto nie lubi naleśników? Wszyscy jedzą naleśniki! Przed Wami (i Waszymi pociechami) książka kucharska autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk i Rozali Bisek-Szladowskiej z przepisami na jedno z najprostszych i najsmaczniejszych dań, które w kuchni każdego kraju pojawia się w nieco zmienionej wersji. Mamy tu przepisy na pancakes, serawi, bliny, tortille i dużo więcej!

Przy ulicy Ogrodowej 10. Rodzinne przepisy z czterech stron

Jeżeli jesteśmy już w temacie kuchni świata, to chciałabym polecić Wam uroczą książeczkę o kamienicy przy ulicy Ogrodowej 10. Każde piętro budynku zamieszkują bohaterowie z innego kraju i przygotowują tradycyjne potrawy takie jak baba ghanoush, guacamole, czy ciasto z jagodami. Wraz z przepisami otrzymujemy tu piękną lekcję o wielokulturowości i różnorodności świata. Dla mnie pomysł na taką konstrukcję książki dla dzieci to strzał w dziesiątkę!

Pięć sprytnych kun

Prot Eustachy, Tomasz Montana, Euzebiusz, Pani Patrycja i Purchawka, czyli Pięć sprytnych kun zamieszkujących warszawskie Bielany zabierze Was do niesamowitego świata tajemnic, zagadek kryminalnych i… jedzenia. To masa humoru i emocji, a do tego przepyszne przepisy pani Patrycji (kuny) i pani Elizy (nie-kuny).

Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu

To kolejna pozycja dla dzieciaków, których ciekawią kuchnie świata i kultura, w tym przypadku aż 26 krajów ze wszystkich kontynentów. To wartościowy, rzetelny przegląd smaków Turcji, Włoch, Nigerii, Brazylii, Węgier, Wietnamu i wielu innych. Z książki dowiemy się jak przyrządzić niektóre dania, ale również skąd na półkach sklepowych biorą się produkty takie jak ziemniaki, kukurydza czy pszenica. To, co zachwyciło mnie najbardziej to piękne ilustracje i oś czasu przedstawiająca najważniejsze odkrycia i osiągnięcia kulinarne. O wielu z nich nie wiedziałam wcześniej sama!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *