Blog

5 KSIĄŻEK NA JESIENNĄ CHANDRĘ

Poranki robią się coraz chłodniejsze, a wieczory – dłuższe. Zdarza się, że gdy kolejny dzień wita nas deszczem, pojawia się jesienna chandra. Na szczęście znamy domowe sposoby na pozbycie się tego wewnętrznego zachmurzenia – czasami wystarczy kubek gorącej herbaty i podnosząca na duchu, wciągająca lektura. Oto 5 książkowych propozycji na nadchodzące miesiące!

„Statystycznie rzecz biorąc” Janina Bąk

Lubicie dowiadywać się nowych rzeczy, przy okazji dobrze się bawiąc? Ta lektura będzie dla Was strzałem w dziesiątkę! Janina Bąk, jak mówi sama o sobie, to „panga biznesu”, właścicielka spółki z żadną odpowiedzialnością, komendantka komedii i opiekunka dwóch „puszystokopytnych” stworzeń. Jej humor rozbraja, zwłaszcza w zestawieniu z niełatwą dziedziną nauki – statystyką. „Statystycznie rzecz biorąc” to zbiór wielu ciekawych historii i anegdot, opakowany w nieoczywiste żarty i szczerość autorki. Jeśli chcecie dowiedzieć się ile czekolady trzeba zjeść, aby dostać Nobla oraz czego statystyka nauczyła się od martwego łososia – koniecznie zajrzyjcie do książki Janiny Bąk!

Paul Beatty „Sprzedawczyk”

Bywa, że tak jak lato kusi nas swoją lekkością i beztroską, tak jesień skłania nas do refleksji i podejmowania nieco trudniejszych tematów. Tym, którzy mają ochotę na odrobinę poważniejszą lekturę, polecam „Sprzedawczyka” autorstwa Paula Beatty’ego. Książka w przewrotny i błyskotliwy sposób mówi o problemie rasizmu w Stanach Zjednoczonych oraz współczesnych problemach amerykańskiego społeczeństwa. Historia opowiada o Afroamerykaninie z przedmieść Los Angeles, który chcąc ratować swoje rodzinne miasteczko, wprowadza do niego na nowo niewolnictwo. Za swój czyn trafia ostatecznie przed oblicze Sądu Najwyższego. Fabuła „Sprzedawczyka” wciąga i pozwala odkryć spory kawałek kultury, z którą na co dzień nie mamy styczności. Wbrew pozorom, w „Sprzedawczyku” odnajdziecie sporo humoru i dystansu, z jakimi Beatty przenosi nas do świata swojej opowieści.

Anna Kurek „Szczęśliwy jak łosoś. O Norwegii i Norwegach.”

Norwegia może kojarzyć się głównie z zorzą polarną, reniferami i czerwonymi domkami, wystającymi jak wielkie muchomory ze śniegu, ale nie tylko! Norwegolożka Anna Kurek w swojej książce porusza wszystkie najważniejsze zalety, wady, zwyczaje oraz przekonania współczesnych mieszkańców tej części Skandynawii. Do zapoznania się z treścią książki skłania nieco enigmatyczny tytuł – ciężko nam wyobrazić sobie podobne porównanie w języku polskim (czy byłby to może „szczęśliwy jak… żubr?”). W kulturze Norwegii „szczęśliwy jak łosoś” to popularne powiedzenie, które dla wielu stanowi styl życia. Jeśli więc macie ochotę przenieść się na chwilę do innego świata i przeżyć małą literacką podróż, nie opuszczając kanapy czy fotela – zapraszam Was do lektury!

Joanna Mokosa-Rykalska „Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d*py wzięte.”

Przychodzą takie momenty, że chcemy sobie odpuścić i przyjrzeć się swojemu życiu z przymrużeniem oka. Nasza kolejna książkowa propozycja opowiada właśnie o odpuszczaniu, absurdach życia codziennego i domowym chaosie. Główna bohaterka Joanna, to matka i żona, która do swoich problemów podchodzi z luzem, humorem i pewnością siebie. „Matka siedzi z tyłu” to zbiór zabawnych i do bólu prawdziwych historii, z którymi niejedna kobieta może się śmiało utożsamiać. Oderwijcie się od rzeczywistości i wskoczcie na chwilę w kapcie Joanny!

Evžen Boček „Ostatnia arystokratka”

Kontynuując motyw literackiej podróży, zapraszam Was na przeciwległy biegun, do naszych południowych sąsiadów – Czechów. Historia „Ostatniej arystokratki” rozgrywa się pod koniec XX w. i koncentruje wokół losów rodziny Kostków, dziedziców szlacheckiego majątku. Gdy tylko Kostkowie otrzymują informację, że odziedziczyli w spadku czeski zamek, przenoszą się z ukochanej Ameryki do zupełnie nowego i nieznanego im świata arystokratycznych, nieco już zapomnianych konwenansów. Książka ma formę dziennika prowadzonego przez najmłodszą bohaterkę rodziny Marię, co sprawia, że lektura jest zachwycająco lekka i wciągająca. „Ostatnia arystokratka” to opowieść pełna czeskiego humoru, która rozjaśni długie, ciemne wieczory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *