Recenzje

5 POLSKICH SERIALI KRYMINALNYCH, OD KTÓRYCH SIĘ NIE ODERWIESZ

Polskie seriale kryminalne od lat nie ustępują jakością i fabułą najlepszym zagranicznym produkcjom. Przyciągają przed ekrany rzesze widzów i trzymają w napięciu już od pierwszej minuty. Przed Wami nasz subiektywny ranking prawdziwie mrocznych i wciągających seriali.

Krew z krwi

„Wszystko, co najlepsze zostaje w rodzinie”. Po obejrzeniu dwóch sezonów serialu „Krew z krwi” te słowa nigdy nie będą brzmieć tak samo. Prawdziwa kobieta mafii jest tylko jedna i jest nią… Carmen Rota Majewska. Brawurowa rola Agaty Kuleszy zbiegła się z jej najlepszymi ekranowymi wystąpieniami, dzięki czemu serial przyciągnął grono widzów już od pierwszego odcinka. Jednak serial broni się pod każdym względem. Kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie głowa rodziny Majewskich, na barki Carmen spada opieka nad trójką dorastających dzieci i kontener pełen heroiny w jednym z portów. Kobieta musi wziąć sprawy w swoje ręce, ponieważ grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Niestety, nie wszystko pójdzie po jej myśli…

Wataha

Dzikie Bieszczady stają się tłem dla fabuły kolejnego serialu, po który warto sięgnąć w wiosenne wieczory. W trakcie jednego z zamachów bombowych ginie wielu oficerów jednostki straży granicznej. Ocalały kapitan Rebrow próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci kolegów na własną rękę. Równolegle śledztwo prowadzone jest przez uznaną prokurator (w tej roli fantastyczna Aleksandra Popławska). Wszystko okazuje się spiskiem na wielką skalę, a jego początki sięgają wielu lat wstecz. Na szczególną uwagę zasługuje doskonały, tajemniczy soundtrack, który wprowadza widza w specyficzny nastrój. Drugi sezon serialu został nagrodzony statuetką Orła za Najlepszy Serial 2017 roku.

Belfer (sezon I)

Dobrowice żyją makabrycznym odkryciem – w środku lasu ginie dziewczyna. W tym samym czasie na prowincję przyjeżdża tytułowy Belfer – Paweł Zawadzki (w tej roli Maciej Stuhr). Co łączy warszawskiego polonistę z tajemniczą śmiercią szkolnej prymuski? Serial doskonale oddaje atmosferę i problematykę małych społeczności. Każdy odcinek prowokuje kolejne pytania, które sprowadzają się do najważniejszego: „Kto zabił?”. Scenarzyści i reżyser wybrnęli z opresji finałowego odcinka w mistrzowski sposób. Wiele zakończeń sezonów pogrążyło nawet najlepsze seriale fabularne. Na końcu drogi zawsze stoi człowiek, jego ambicje, zazdrości oraz pragnienia.

Pakt

Polityka i biznes to połączenie, które nigdy nie zawiąże paktu sprzyjającego dobru innych. Marcin Dorociński udowadnia po raz kolejny, że role buntowników balansujących na granicy niebezpieczeństwa są dla niego stworzone. Dziennikarz śledczy pracujący w jednym z opiniotwóczych tytułów odkrywa intrygę i aferę finansową w znanej spółce. Sprawa stanowi dla niego priorytetową kwestię, ponieważ odnajduje w niej wątek osobisty. Religijna symbolika pojawiająca się w odbiciach Warszawskich drapaczy chmur i święte cytaty rozpoczynające każdy odcinek wprowadzają metafizyczny i niespokojny nastrój. Publikacja artykułu rozpęta prawdziwą burzę. Niestety, będzie już za późno, aby cofnąć bieg tragicznych wydarzeń.

Kruk. Szepty słychać po zmroku

Wydawałoby się, że Podlasie to prawdziwa oaza spokoju, w której nic nie może nas zaskoczyć. Tytułowy Kruk to postać tragiczna. Dokucza mu ból fizyczny i psychiczny, który po pewnym czasie zaczyna odczuwać także widz. Policjant zostaje oddelegowany w rodzinne strony, aby zająć się śledztwem. Prędko zostaje wplątany w sprawę zaginięcia jedenastoletniego chłopca, wnuka jednego z wpływowych mieszkańców Białegostoku. Kapitalna rola Michała Żurawskiego tworzy specyficzną aurę pełną skupienia i niepokoju. Zdaje się, że główny bohater będzie musiał stoczyć nierówną walkę z demonami przeszłości. W najbardziej nieoczekiwanym momencie, w którym wstrzymacie oddech, Kruk zagra wam na ludową, psychodeliczną nutę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *