Recenzje

5 ŚWIETNYCH FILMÓW ŚWIĄTECZNYCH, O KTÓRYCH NIE MASZ POJĘCIA

Wigilia spędzona z Kevinem to już tradycja. My jednak przygotowaliśmy kilka świątecznych propozycji, których próżno szukać wśród klasyków stacji telewizyjnych. Wzruszają i bawią, a przede wszystkim zmuszają do zastanowienia, co tak naprawdę liczy się w tym wyjątkowym okresie.

W drodze do domu (Hjem til jul) 2010

To historie kilkorga bohaterów, które splatają się ze sobą w niezwykłych, świątecznych okolicznościach. Brzmi znajomo? Dramat w reżyserii Benta Hamera nie bez powodu nazywany jest norweską wersją „Love Actually”. W niewielkiej, mroźnej Skogli, odnajdujemy cały wachlarz ludzkich charakterów i problemów.

Wigilijną noc nastoletni Thomas spędza ze swoją muzułmańską przyjaciółką. Młodzi obserwują teleskopem gwiazdy i… mieszkańców miasteczka. Ci borykają się z rozmaitymi problemami, których doświadcza każdy z nas.

To wspaniałe życie (It’s a wonderful time) 1946

Na potrzeby filmu Franka Capry amerykańska wytwórnia filmowa RKO stworzyła tony śniegu z pokruszonych płatków śniadaniowych. It’s a wonderful life to kwintesencja złotej ery Hollywood w najlepszym wydaniu aktorskim. Przytłoczony serią niefortunnych zdarzeń George Bailey postanawia odebrać sobie życie. Nie pozwala mu na to jego anioł stróż (w tej roli rewelacyjny Henry Travers). Retrospekcja pozwala nam dowiedzieć się więcej na temat młodości głównego bohatera. Dzięki temu widz może zrozumieć podjętą przez niego decyzję. Clarence udowadnia Georgowi, że mylił się w kwestii najbardziej znamiennych słów w filmie, których jednak nie zdradzimy.

Spotkamy się w St. Louis (Meet me in St. Louis) 1944

To jeden z filmów, który wypromował w późniejszym czasie utwór „Have yourself a merry little christmas”, grany przez wszystkie radia na świecie. 17-letnia Esther zakochuje się bez pamięci w chłopaku z sąsiedztwa, Johnie. Na drodze ich miłości staje propozycja nowej pracy, którą otrzymuje ojciec dziewczyny. Cała rodzina musi przenieść się do Nowego Jorku. Łzy głównej bohaterki osusza dziadek (Harry Davenport). Doskonała muzyka i bajeczne obrazy to jedne z największych atutów tego musicalu. Na jego planie narodziła się miłość Vincente Minelliego i Judy Garland, której owocem jest znana wszystkim Liza Minelli.

Żółty szalik (cykl „Święta polskie”) 2000

Janusz Gajos to aktor, który nie boi się żadnej roli. Żółty szalik to jeden z 13 filmów z cyklu „Święta polskie”, obrazującego najważniejsze dni w roku dla Polaków. Nadchodzi Wigilia. Główny bohater obiecuje swojej wybrance trzeźwość. Nałóg okazuje się silniejszy od postanowienia – pijany do nieprzytomności budzi się w rodzinnym domu, w towarzystwie matki. Tytułowy żółty szalik staje się talizmanem, który ma chronić mężczyznę przed alkoholem. Bohater rozgrywa nierówną walkę z własnymi słabościami. Reżyser etiudy, Janusz Morgenstern, celowo nie nadał głównej postaci imienia, aby każdy widz mógł poczuć się przez chwilę jak odtwórca pierwszoplanowej roli.

Czekając na cud (Noel) 2004

Akcja rozgrywa się na tłocznym i gwarnym Manhattanie, który jest wspólnym mianownikiem wszystkich wydarzeń. Nieoczekiwanie, jego mieszkańcy stają się dla siebie wsparciem, bez którego trudno byłoby wytrwać w trakcie świąt. Film jest szczególnie wzruszający ze względu na role dwóch fantastycznych aktorów, którzy niestety odeszli w niedawnym czasie – mowa tu o Paulu Walkerze oraz Robinie Williamsie. Noel to współczesna „Opowieść wigilijna”, która udowadnia, że problemy ludzkiej natury ukazane w dziele Dickensa wciąż są aktualne.

2 thoughts on “5 ŚWIETNYCH FILMÓW ŚWIĄTECZNYCH, O KTÓRYCH NIE MASZ POJĘCIA”

  1. Babcia Gawędziarka

    Ojejku, wszystkie chcę obejrzeć!!! Dziękuję! ❤

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *