Recenzje

7 SERIALI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ JESZCZE TEJ ZIMY

Jeśli jakimś cudem jeszcze ich nie widzieliście, koniecznie powinniście po nie sięgnąć. Wciągają bez reszty do tego stopnia, że po obejrzeniu każdego z odcinków czuje się tylko jedno – CHCĘ JESZCZE! Ile razy kończyliśmy sezon nieświadomi, że jest już środek nocy. Ale warto zarwać niejedną nockę.

WIELKIE KŁAMSTEWKA

2 sezony

Pojawiło się sporo głosów, że gdyby ten oparty na powieści Liane Moriarty serial nie był serialem a filmem, zostałby obsypany Oscarami. I z pewnością właśnie tak by było. A wszystko zaczęło się od momentu, gdy dwie kobiety, Reese Witherspoon i Nicole Kidman, po przeczytaniu tej samej książki poczuły ogromną potrzebę zekranizowania jej. Tak powstało genialne dzieło, opowieść o niezwykłych kobietach, przyjaźni, problemach, przemocy i o sekrecie, który łączy główne bohaterki.

Akcja toczy się w z pozoru sielankowym nadmorskim miasteczku w Kalifornii. Piękne domy, zapierające dech w piersiach krajobrazy, kochające się rodziny. Czy jest tu miejsce na mroczną historię? Okazuje się, że wiele z tego, co widzimy na pierwszy rzut oka, to tylko pozory.

THE AFFAIR

5 sezonów

Ten poruszający serial zaczyna się dość niewinnie. Niespełniony pisarz Noah Solloway, szczęśliwy mąż i ojciec czwórki dzieci spędza wraz z całą rodziną lato w luksusowym letnim domu zamożnych teściów. Sfrustrowany niepowodzeniami w pracy nad powieścią i wyraźnie znudzony rodzicielskimi obowiązkami pewnego dnia w lokalnej restauracji poznaje kelnerkę Alison Bailey. Nawiązują romans, a mężczyzna dla ukochanej postanawia porzucić żonę i dzieci. Szybko okazuje się, że konsekwencje tej decyzji są dużo bardziej dotkliwe i długofalowe, niż mogłoby się wydawać na początku. Młoda mężatka Alison jest bowiem w totalnej emocjonalnej rozsypce. Nie tylko zmaga się z poważną depresją, skłonnością do samookaleczeń, ale i nie może otrząsnąć się po tragicznej śmierci swojego kilkuletniego syna.

Sama historia opowiadana jest z punktu widzenia osób uwikłanych w nową sytuację. Różne wątki przedstawiane są więc w nieco innym kontekście. To utrudnia widzowi dokonania jednoznacznej oceny, które wybory bohaterów są słuszne, a które nie. Szybko okazuje się, że życie nie jest wyłącznie czarno-białe i nie warto pochopnie osądzać postępowania innych.

SEX EDUCATION

2 sezony

Otis to uroczy licealista obdarzony znakomitą intuicją dotyczącą spraw łóżkowych i… zerowym doświadczeniem w tym temacie. Swoją wiedzę teoretyczną o seksie zdobywa podsłuchując rozmowy, jakie mama seksuolożka przeprowadza ze swoimi pacjentami. Szybko okazuje się, że rówieśnicy Otisa, zagubieni w sferze seksualności nastolatkowie, są głodni jego porad. Tak rodzi się założona przez Otisa i szkolną koleżankę Maeve amatorska poradnia seksuologiczna, do której licealiści zgłaszają się z przeróżnymi problemami. Ten serial, mimo że komediowy, ma ogromny wymiar edukacyjny i uczy tolerancji, pokazuje, że każdy z nas jest zupełnie inny i to jest ok. Aż chce się krzyknąć: „Co za niesamowite dzieciaki!”.

GRACE I FRANKIE

6 sezonów

Macie ochotę na chwilę odmóżdżenia po ciężkim dniu? Ten serial komediowy będzie jak znalazł. Opowiada on o perypetiach dwóch 70-latek, poukładanej bizneswoman Grace i ekscentrycznej artystce Frankie, którym nagle życie wywraca się do góry nogami. Zacznijmy od tego, że obie główne bohaterki z dnia na dzień dowiadują się, że ich mężowie są gejami. Co więcej, mają ze sobą romans i chcą się pobrać. Niezły rollercoaster, co? Kobiety nie mając innego wyjścia, wprowadzają się do domu na plaży i od tej pory, czy im się to podoba czy nie, muszą radzić sobie same. Czy pomysł na ryzykowny biznes, jaki zrodził się ich głowach, uratuje im skórę? Ten serial pokochacie za przezabawne dialogi i oszałamiającą Jane Fondę w jednej z głównych ról.

THE CROWN

3 sezony

W zestawieniu nie mogło zabraknąć kręconego z wielkim rozmachem serialu o losach królowej Elżbiety. Jeśli tak jak my jesteście fanami filmów kostiumowych, to ta produkcja z pewnością da Wam sporo przyjemności. Do tego piękne zdjęcia i muzyka Hansa Zimmera.

„The Crown” obala sporo mitów na temat brytyjskiej rodziny królewskiej. Zwłaszcza o ich przyjemnym i pozbawionym trosk życiu. W samym serialu nie brakuje fikcyjnych wątków, ale większość oparta jest na faktach. Wszystko za sprawą pomysłowo napisanego scenariusza, który zdołał połączyć osobiste historie królowej Elżbiety, księżnej Małgorzaty, księcia Filipa i pozostałych członków rodziny z rozgrywającymi się w tym czasie wydarzeniami politycznymi.

WIEDŹMIN

1 sezon

Pierwsze zetknięcie z tym serialem nie było łatwe. Zastanawialiśmy się, czy to nie jest po prostu gorsza wersja „Gry o tron”. Sztywne dialogi, chaotyczne tempo akcji – coś było nie tak. Ale z każdym kolejnym odcinkiem nasza ocena zmieniała się. Szybko wkręciliśmy się w magiczny świat stworzony przez Sapkowskiego. Z napięciem śledziliśmy przygody mrukliwego Geralta (w rolę Wiedźmina wcielił się powodujący przyspieszone bicie serca niewiast Henry Cavill), czarodziejki Yennefer, zagubionej Ciri i gadatliwego Jaskiera. Nie możemy doczekać się drugiego sezonu!

OPOWIEŚĆ PODRĘCZNEJ

3 sezony

Bazujący na powieści Margaret Atwood serial roztacza czarną wizję przyszłości, w której po upadku USA powstaje Gilead, państwo ucisku i brutalności. W wyniku degradacji środowiska znacznie spada płodność kobiet. Tylko nieliczne z nich są w stanie wydać na świat potomstwo. W nowych realiach nazywane są one podręcznymi i stanowią własność rządu. Od tej pory ich rolą jest urodzenie zdrowego dziecka rodzinie, w której mieszkają. Gdy tylko urodzą, przenoszone są do innej rodziny i historia zaczyna się od początku. Do zapłodnienia dochodzi podczas comiesięcznych rytualnych gwałtów. Kobiety są całkowicie zniewolone. Nie mają prawa pisać ani czytać. Wszystkie noszą czerwone peleryny i białe czepki. Wypełniają rozkazy mężczyzn.

Narratorką opowieści jest jedna z podręcznych June. Młoda dziewczyna jest zdesperowana i zbuntowana. Za wszelką cenę stara się przechytrzyć system, w który została uwikłana. Ze wsparciem śpieszą jej inne podręczne. Połączone silną kobiecą solidarnością ryzykują życie, by wydostać się z koszmarnej rzeczywistości.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *