Recenzje

IDEALNE PLANSZÓWKI NA JESIENNE WIECZORY. RECENZJE 5 NAJCIEKAWSZYCH GIER

Może to zaskakujące, ale w dobie konsol i komputerów gry planszowe i karciane wciąż maja się dobrze. Co więcej – trend na granie z rodziną czy przyjaciółmi rośnie w siłę! Dawno już minęły czasy, w których do dyspozycji mieliśmy jedynie warcaby, szachy czy karty lub grę w Chińczyka w najlepszych okolicznościach. Dziś oferta gier towarzyskich liczy tysiące tytułów! Powstały niezliczone rankingi, a gry zdobywają nagrody i wyróżnienia. My wybraliśmy dla Was te, które prócz doskonałej rodzinnej rozrywki, niosą za sobą dodatkową wartość.

DOBBLE

Wyjątkowo zabawna, szybka i prosta w objaśnianiu gra, która doskonale sprawdzi się w szerszym gronie, gdyż jest przeznaczona dla 2 do 8 graczy. Na każdej z 55 okrągłych kart znajdują się przynajmniej dwa jednakowe symbole. Wszystkie karty rozdawane są pośród graczy, jedna odkryta zostaje na stole. Twoim zadaniem jest jak najszybciej odnaleźć podobieństwo między Twoją kartą a tą leżącą na stole, głośno nazwać odnaleziony symbol i położyć swoją kartę na stosie. To tylko jeden z wariantów, bo grać można na różne sposoby. Dobble występują w wielu odmianach: Kids, Star Wars, Auta, Gdzie jest Dory i wiele innych. Zawsze zapakowane w poręczne, metalowe pudełeczko doskonale nadaje się na rodzinne wyjazdy. Gra świetnie rozwija refleks, spostrzegawczość i koordynację.

 

PYTAKI

Gra, która nie tylko bawi i pozwala miło spędzić rodzinne chwile, ale także pozwala zbudować bliższe relacje i lepiej się poznać w gronie najbliższych. W czasie rozgrywki gracze losują z woreczka „PYTAKI” czyli żetony, a następnie odpowiadają na wylosowane pytanie lub wykonują zadanie. Pytanie może brzmieć na przykład: Jaki był Twój najmilszy czas z osobą siedzącą po Twojej prawej stronie?, a zadanie to na przykład: Rzuć kostką uczuć. Kto z graczy robi najczęściej minę, która wypadła na kostce? Powiedz mu, co czujesz, kiedy ma taką minę. Gra pozwala rozwinąć szereg ważnych dla harmonijnego życia rodzinnego umiejętności, takich jak kompetencje komunikacyjne (umiejętność słuchania i odpowiadania), rozwój samoświadomości emocjonalnej, ćwiczenie cierpliwości i empatycznego nastawienia do innych. Pytaki zbierają doskonałe recenzje także w środowiskach terapeutów i psychologów.

DIXIT

Jedna z najpiękniej wydanych gier planszowych z cudownymi ilustracjami, których wielowątkowość daje niezliczone możliwości interpretacji. Jeden z graczy wciela się w rolę narratora, wybiera kartę z ręki i określa ją w dowolny sposób, zgodnie ze swoim skojarzeniem. Może to być powiedzenie, cytat, dźwięk czy pojedyncze słowo. Co tylko podpowie nam wyobraźnia. Tej karty nie pokazuje pozostałym graczom, którzy ze swoich kart wybierają te najbardziej odpowiadające podanemu skojarzeniu, przekazują je w tajemnicy narratorowi. Kolejny etap polega na próbie odgadnięcia, która z kart była wyjściową kartą narratora. Dixit doskonale rozwija wyobraźnię, zachęca do myślenia, interpretacji ilustracji a także… rozwija umiejętność blefowania.

NOS W NOS

Dużo dziś mówi się o integracji sensorycznej, a u wielu dzieci rozpoznawane są jej zaburzenia. To jeden z powodów, aby sięgnąć po tę niezwykłą grę, w której skład wchodzi 6 pojemniczków z zapachami i 24 żetony z obrazkami. Gra doskonale rozwija zmysł powonienia, rozpoznawanie zapachów, łączenie ich ze skojarzeniami. W nos w nos można grać na wiele sposobów łącząc rozpoznawanie zapachów z ilustracjami na żetonach według różnych reguł. Niezależnie od obranej wersji gry węszymy doskonałą zabawę. 🙂

PALCE W PRALCE

Kolejna propozycja to szalona gra, doskonała na imprezy rodzinne. Zabawa polega na tym, aby klaszcząc nieprzerwanie rytm znanego utworu We Will Rock You pokazywać gesty zapisane na kartach i przekazywać kolejkę dalej. Gra wymaga ogromnego skupienia i koordynacji ruchowej, które nie jest łatwo utrzymać w obliczu zabawnych gestów i śmiesznych pomyłek graczy. Palce w pralce pozwalają rozwinąć wyczucie rytmu, umiejętności obserwacji pozostałych graczy i pamięć. Naszym zdaniem rozwijają także mięśnie brzucha i wydłużają życie, bo jest to gra przy której co chwilę słychać salwy śmiechu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *