Recenzje

KTÓRYM TWÓRCOM KIBICUJEMY PODCZAS TEGOROCZNYCH OSKARÓW?

Kto w tym roku zdobędzie Oskara? Przedstawiamy Wam nasze typy do statuetki akademii filmowej. Obejrzyjcie koniecznie.

 

Twój Vincent

Polski akcent na tegorocznych Oskarach ucieszy wszystkich fanów animacji i malarstwa. Wyobraźmy sobie ogromną halę, w której przed sztalugami zasiada tłum artystów z całego globu. Ku naszemu zaskoczeniu w sali kinowej pojawi się przed nami prawie… 65 tysięcy obrazów ich autorstwa. Każda scena oddaje charakter indywidualnej twórczości malarzy. Dociekliwi kinomaniacy będą mogli dostrzec niewielkie różnice w kadrach. Klatka po klatce kochamy wrażliwość holenderskiego malarza coraz bardziej. Cała historia składa się z 94 oryginalnych obrazów autorstwa samego Vincenta van Gogha. Wielu krytyków marnie oceniało szansę stworzenia filmu pełnometrażowego tą techniką. Na szczęście mylili się, a my możemy kibicować twórcom na tegorocznej gali.

Czas mroku

Dym z cygara i londyńska mgła to niewątpliwi towarzysze obrazu autorstwa Joe Wright’a. Jak sklasyfikować Czas mroku? Nie jest to standardowa biografia, która opiewa godne czyny Winstona Churchilla (w tej roli niesamowity Gary Oldman). Każdy, to pamięta jego rewelacyjną rolę w „Leonie Zawodowcu” powinien zobaczyć nowe dzieło. Sam aktor wspomina w wywiadach, że w końcu dostał możliwość zagrania roli życia, co brzmi obiecująco, ale i stawia pewną poprzeczkę. Oldman to Churchill zagubiony – widać to szczególnie w oczach bohatera (znamienna scena, w której rozmawia z prezydentem), jak i w jego działaniu (podróż metrem). Fani serialu „The Crown” z pewnością zauważą, że ekspresja i gesty głównego bohatera przypominają postać premiera wykreowaną przez Johna Lithgow’a.

Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri

Czy morderstwo może iść w parze z czarnym humorem? Czy istnieje jakikolwiek sposób na to, aby mogły stanowić parę zgranych kompanów? Nowy obraz Martina McDonagha udowadnia, że kluczem do sukcesu jest druga strona filmowego lustra. Nastoletnia córka Mildred zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana. Sprawa zostaje zduszona w zarodku, jednak matka nie zamierza bezczynnie czekać na działanie mundurowych. Decyduje się na zakup bilbordów, na których umieszcza prowokacyjne hasła skierowane do osób, które miały wyznaczyć sprawiedliwość. Jeżeli obserwujemy na ekranie krucjatę, to na pewno nie jest wymierzona we właściwą osobę. Trzy billboardy za Ebbing to prawdziwe kino charakterów. Jeżeli szukamy w tym roku faworyta do nagrody, na pewno znajduje się w Missouri.

Czwarta władza

Jak mawiają złośliwi, Oscary bez Meryl Streep to nie Oscary. Czwarta władza opowiada o przecieku danych z czasów krwawej wojny w Wietnamie, które ujawnili dziennikarze wpływowych i opiniotwórczych gazet. Dokumenty są sprawą priorytetową, ze względu na to, że ich ujawnienie może zdjąć maski z twarzy poważanych polityków. Kino Spielberga gloryfikuje zawód dziennikarza i pokazuje, jak wielką rolę odgrywał on jeszcze parę lat temu. Fani filmowych śledztw (Zodiak) i gorących nagłówków w otoczeniu papierosowego dymu będą zadowoleni. Film trzyma w napięciu i zdecydowanie nie pretenduje do miana seansu z popołudniową, brytyjską herbatką. Z punktu widzenia wydarzeń, które otaczają nas na co dzień, warto zaufać Spielbergowi i jego artystom.

Tamte dni, Tamte noce

Luca Guadagnino opowiedział sen nocy letniej za pomocą wszystkich możliwych zmysłów. Staż amerykańskiego doktoranta (Oliver) u profesora akademickiego, który wywodzi się z rodziny intelektualistów, początkowo nie zwiastuje wartkiej akcji. Nastoletni domownik (Elio) z przykrością oddaje prawo własnego pokoju przyjezdnemu, racząc go krótkim stwierdzeniem – „uzurpator”. Antypatia zmienia się na oczach widzów w fascynację. Film Guadagnino to piękna lekcja życia. Wydaje się nam, że wiemy o nim wszystko, jednak czasem pojawia się jedna osoba, która wywraca je do góry nogami. Czy istnieje inny sposób, w jaki możemy Was zachęcić do seansu? Tuż po nim poczujecie ochotę na pachnące słońcem morele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *