Recenzje

LITERACKI SET JETTING, CZYLI 6 KSIĄŻEK KTÓRE ROZBUDZĄ W TOBIE PODRÓŻNIKA

Próbowaliście set jettingu? To podróżowanie do różnych miejsc znanych z popularnych filmów i seriali, takich jak Nowa Zelandia śladem Władcy Pierścieni, Anglia Harrego Pottera czy Dubrownik będący scenerią serialu Gra o tron. My zachęcamy Was, żebyście poszli o krok dalej! Dajcie się zainspirować miejscami opisanymi w literaturze. Mamy dla Was propozycje sześciu książek, po przeczytaniu których zapragniecie wybrać się w podróż. I to natychmiast!

LENIWE POŁUDNIE WŁOCH

Gdzieś dalej, gdzie indziej – Dariusz Czaja

Włoskie południe zaskakuje gorącymi temperaturami i klimatem, którego na próżno szukać w klasycznych obrazkach serwowanych przez biura podróży. Wszechogarniająca duchota wprawia miejscowych i turystów w stan letargu, który staje się prawdziwym odpoczynkiem dla zmysłów. Dariusz Czaja zabiera nas w podróż bez planu. Kolejne kartki książki odkrywają przed czytelnikiem sensualny charakter Apulii, pozwalając odkryć nieznane i ciekawe wątki w historii regionu. Autor prowadzi zaostrzające apetyt na podróż rozmowy z lokalnymi mieszkańcami. Poznajemy między innymi historię Tarantelli, czyli włoskiego festiwalu tańca, który zawdzięcza swoją nazwę ukąszeniu jadowitego pająka. Jeżeli pragniecie wybrać się w podróż sam na sam z przewodnikiem – polecamy Wam tę pozycję.

KOBIECE OBLICZE LWOWA

Kobiety ze Lwowa – Beata Kost

Miasto pachnące kawą i cynamonem wita nas od progu serdecznością ludzi, którzy widzieli niejedno przez wszystkie lata trwania Lwowa. Beata Kost przedstawia historie lwowianek, które ukształtowały miasto i na zawsze zapisały się na kartach jego historii. Śpiewaczki, literatki, poetki i aktorki. Na próżno szukać ich nazwisk w krętych uliczkach miasta, jednak warto usiąść na ławce przy prospekcie Szewczenki i dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Wszystkie bohaterki diametralnie się od siebie różnią – pochodzą z różnych warstw społecznych i dzielą je różne profesje. Ich życie nie było usłane różami a burzliwa historia miasta zlekceważyła ich ciekawe życiorysy. „Kobiety ze Lwowa” to uczta dla zmysłów i oczu. Spośród kartek przepełnionych rzewnymi, przedwojennymi historiami wyłaniają się stare fotografie, z których spoglądają na nas lwowianki. Kost rozpoczyna swoją historię przy pomniku Sobieskiego na wałach hetmańskich. Jeżeli zdarzy się Wam być w tym miejscu, wsłuchajcie się uważnie – być może usłyszycie dźwięki katarynki wygrywane przez Mińcię.

PRZYJAŹŃ Z NOWYM JORKIEM

Małe życie – Hanya Yanagihara

Każdy, kto choć raz w swoim życiu zdoła odwiedzić Nowy Jork, wraca z tej podróży odmieniony. Miasto zachwyca, otumania i pochłania bez reszty każdego, kto spotka się z nim oko w oko. Bohaterowie powieści „Małe życie” powoli upodabniają się do głównego miejsca akcji. Przemijają, jak kolorowe ekrany na rogu Time Square, mając swoje wzloty i upadki. Grupa przyjaciół rozpoczyna nowy rozdział w swoim życiu. Miasto żółtych taksówek doświadcza ich pod każdym względem. W miarę osiągania kolejnych sukcesów ich relacje zmieniają się jak w kalejdoskopie. Będą musieli pokonać własne lęki oraz stawić czoło demonom przeszłości. Książka Yanagihary to idealny prezent dla przyjaciela.

PODRÓŻ W CZASIE I PRZESTRZENI

Muza – Jessie Burton

Jeżeli w trakcie wakacyjnych wojaży nie omijacie żadnego muzeum i kolekcjonujecie pamiątkowe bilety wstępu – to pozycja dla Was. Jessie Burton zabiera nas do londyńskiej galerii sztuki. W głównej sali wisi portret niezwykły – dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, a lew szykuje się do dynamicznego skoku w kierunku ciała. Wśród osób podziwiając dzieło dostrzegamy czarnoskórą kobietę o egzotycznych rysach twarzy. Młoda stenotypistka z galerii odkrywa tajemnicę obrazu, która sięga daleko wstecz, aż do lat 30-tych XX wieku. Płótno obrazu staje się lustrem. Raz po raz przenosi nas do dwóch miejsc – zatłoczonego i zamglonego Londynu, który równo o 17 częstuje się herbatą i hiszpańskiej Andaluzji, tuż przed wybuchem rewolucji oraz nadchodzącej II wojny światowej.

SPACER PARYSKIMI ULICAMI

Apartament w Paryżu – Michelle Gable

Podróże bywają ucieczką od przytłaczającej codzienności. April, pasjonatka meblarstwa rusza w podróż do europejskiej stolicy szyku i stylu – Paryża. Pełen zieleni zaułek skrywa niezwykłe miejsce. Od lat stoi tu nieotwierany apartament. Jego poprzednia lokatorka – Marta, zdążyła uzbierać w nim pokaźną kolekcję bibelotów. April odnajduje dawne pamiętniki Marty, dzięki którym przenosi czytelnika w Paryż elit, koronek i belle epoque. Michelle Gable nie ucieka od turpistycznych opisów stolicy Francji. Życie dawnej kurtyzany przeplata się z codziennością głównej bohaterki. Fantastyczne przygotowanie merytoryczne autorki pozwoliło wiernie przedstawić dawne czasy. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników pchlich targów nad Sekwaną.

W KIERUNKU CZARNEGO LĄDU

Droga do domu – Yaa Gyasi

Droga powrotna po długim czasie wypoczynku zwykle mija dużo szybciej niż nużąca podróży do celu. Inaczej jest w przypadku „Drogi do domu” autorstwa Yaa Gyasi. 26-letnia powieściopisarka poszukuje na kartkach książki własnych korzeni. Fort w Cape Coast wygląda z pozoru niewinnie. Ot, kolejna pamiątka po dawnych kolonizatorach Afryki, podobna do wielu innych w Maroku czy Mozambiku. Dwie siostry – Effia i Esi nie wiedzą o swoim istnieniu, dopóki ich losy nie spotykają się w tym dziwnym, a jednocześnie magicznym miejscu. Powieść rozciąga się na niemal 300 lat pełnych walki o równouprawnienie, szacunek oraz zachowanie własnej tożsamości. Gyasi nie ucieka od tematów trudnych. Mimo trudów historii, po dziś dzień mieszkańcy Czarnego Lądu zachwycają gościnnością i szacunkiem do drugiego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *