Recenzje

PLANSZÓWKI NIE TYLKO DLA DZIECI

Nie ma lepszego sposobu na udaną domówkę niż… imprezowe planszówki! Przedstawiamy subiektywny ranking 6 najzabawniejszych z nich. Dobrej zabawy!

HALLI GALLI

Jeżeli do tej pory wydawało Ci się, że masz refleks, ta gra wyprowadzi Cię z błędu. Halli Galli to nic innego jak tworzenie smakowitej sałatki poprzez odwracanie kart z wizerunkiem owoców. Do opakowania dołączono dzwonek, czyli sprawcę całego zamieszania. Jeżeli wyciągnięte karty pokażą ten sam rodzaj owoców, należy szybko nacisnąć przycisk. Każda pomyłka kosztuje nas utratę karty. Wygrywa gracz, który zdobędzie ich najwięcej. Uderzanie z impetem w stół w salwach śmiechu jest gwarantowane. Znane są także przypadki rozbicia dzwonka… ?

TABOO

Dwie drużyny pojedynkują się na słowa. Brzmi znajomo? Nie dajcie się zwieść. Czasem to, co siedzi nam na końcu języka, bywa tematem tabu. Aby wygrać rundę, drużyna musi odgadnąć hasło z karty, nie używając przy tym wypisanych słów pomocniczych. Cała trudność polega na tym, że słowa-klucze wydają się najbardziej odpowiednie do użycia w danej chwili. Legenda głosi, że Taboo wymyślili Amerykanie, którzy ulegli urokowi pewnego Portorykańczyka. Ten zaś doskonale nazywał rzeczy po imieniu, idąc na skróty. Myślowe, rzecz jasna!

KARTY PRZECIWKO LUDZKOŚCI

Jeżeli Twoi znajomi uwielbiają czarny humor, sugerujemy podarowanie im tytułowej gry w prezencie. Nowojorczycy nazywają ją „grą dla okropnych ludzi”. Karty przeciwko ludzkości to zabawa, która jak żadna inna uczy dystansu do świata i samego siebie. Rozgrywka składa się z odpowiedzi na pytania zadawane przez graczy. Nie byłoby w tym nic zabawnego, gdyby nie fakt, że konteksty przedstawione na kartach są wyjątkowo cyniczne i absurdalne. Dodatkowy atut stanowi możliwość samodzielnej produkcji gry. Pobieramy ją z oficjalnej strony i drukujemy
w kieszonkowym formacie.

EUROBIZNES

Tej gry nie trzeba przedstawiać nikomu. Polska siostra Monopoly wciąż utrzymuje się na topie najlepszych planszówek. Karta „idziesz do więzienia” na lata zakorzeniła się w świadomości graczy jako najbardziej znienawidzony moment gry. Największy respekt wzbudza ten, kto zdołał postawić hotel w Austrii przy odrobinie 5 dolarówek w zapasie. Wszyscy gracze patrzą na ręce bankierowi podczas przechodzenia przez start, a nic nie cieszy bardziej niż wykupienie hipoteki wodociągów. O sukcesie Eurobiznesu świadczy jego wysoka cena, która utrzymuje się od 35 lat.

PARTY TIME

To idealny wybór na karnawałowe imprezy w gronie najbliższych. Gra daje nam pole do popisu na wielu płaszczyznach. Podczas jej trwania rymujemy, bawimy się w kalambury, odgadujemy znane nazwiska
i podążamy śladami profesora Miodka, wymieniając jak najwięcej rzeczowników na konkretną literę. Atutem gry jest fakt, iż w rozgrywce może brać udział spora liczba osób, które dzielą się na zespoły. Jeżeli wygrana jest dla nas priorytetem, możemy pokrzyżować plany przeciwnej drużynie, wybierając kategorię, która sprawia jej najwięcej trudności.

TAJNIACY

Nasi czescy sąsiedzi stworzyli fantastyczną grę, o której zapewne nie wie wielu z Was. Wcielamy się w niej w szefów wywiadu i agentów. Aby nawiązać ze sobą kontakt, posługujemy się jednym hasłem na turę. Za jego pomocą wiążemy skojarzenia widoczne dla naszej drużyny. Dzięki nieskończonej ilości kombinacji słownych Tajniacy nie nużą nawet po kilku godzinach. Gra okaże się wyjątkowo wymagająca, jeżeli zechcesz zagrać w nią z drugą połówką. Czeska planszówka zachwyca nie tylko różnorodnością, ale i świetnymi ilustracjami autorstwa Tomasa Kucerovskyego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *