Recenzje

WAŻNE SPRAWY NA NOWY ROK – RECENZJE KSIĄŻEK, KTÓRE ZACHĘCAJĄ DO REFLEKSJI

Początek roku to czas, kiedy warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad tym, dokąd pędzimy, jaki jest sens tego co robimy i jak żyć bardziej odpowiedzialnie. Dlatego chcielibyśmy polecić Wam 5, naszym zdaniem, bardzo ważnych książek, dzięki którym spojrzycie na świat z szerszej perspektywy.

„21 lekcji na XXI wiek”

Yuval Noah Harari

Niesamowicie ciekawa, mądra i zmuszająca do refleksji książka słynnego izraelskiego historyka i filozofa Yuval Noah Harariego. Lektura skupia się na problemach, w obliczu których obecnie stoimy i które będą miały wpływ na losy nasze i naszych dzieci. Donald Trump, brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm czy schyłek liberalizmu. Mimo, że autor omawia i analizuje mnóstwo poważnych zagadnień, książka ta jest napisana w sposób lekki, szalenie błyskotliwy, a często też bardzo ironiczny. Obowiązkowa pozycja dla każdego, bez względu na poglądy!

„Sapiens. Od zwierząt do bogów”

Yuval Noah Harari

Kolejną obowiązkową lekturą na nowy rok jest „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, czyli książka dzięki której rozpoczęła się międzynarodowa kariera Harariego. To niesamowita podróż do przeszłości i próba odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że ze zwierzęcia żyjącego w zakątku Afryki człowiek stał się dziś tym, kim jest. Głęboko poruszająca i dająca do myślenia pozycja, która oszałamia błyskotliwością oraz rozległą historyczną i kulturową perspektywą.

„Przesiedliśmy się z dłubanek na żaglowce, z żaglowców na parostatki, z parostatków na promy kosmiczne, lecz nikt nie wie, dokąd zmierzamy. Dysponujemy niespotykaną dotąd potęgą, ale nie mamy pojęcia, co z nią zrobić.”

„Prosto i uważnie na co dzień. Wybierz najlepsze, z reszty zrezygnuj”  

Agnieszka Krzyżanowska

Księgarnie zalały tytuły mówiące o tym, jak dogonić stan hygge czy jak odnaleźć duchową harmonię sprzątając szafę. Ta książka mocno wyróżnia się na tle podobnych tematycznie lektur. Jest ciepła, mądra i kojąca. Nie znajdziecie w niej prostej recepty na szczęście. Ani gotowych ćwiczeń do wykonania. To książka, która w nadmiarze spraw pozwoli Wam zastanowić się nad tym, co jest naprawdę ważne. Jak celebrować codzienne rytuały, budować prawdziwe relacje i skupiać się na tym, co daje nam najwięcej radości. Dzięki niej odpowiecie sobie na pytania, czy to, co robicie, jest warte Waszego czasu. Macie wokół siebie osoby, które wciąż powtarzają, że nie mają na nic czasu? Ta książka będzie dla nich idealnym prezentem!

„Sztuka prostoty”

Dominique Loreau

Pierwsze, co urzekło nas w tej książce, jeszcze w księgarni, to niesamowita, bardzo minimalistyczna i elegancka okładka. Okazało się, już po parunastu stronach, że porywające jest również i jej wnętrze. Autorka książki, Dominique Loreau, od wielu lat mieszka w Japonii, gdzie nauczyła się skromnego życia w myśl zasady „mniej znaczy więcej”, stosowanej we wszystkich dziedzinach – od spraw materialnych po życie duchowe.

„Po co przechowywać przedmioty należące do przeszłości, jeśli nie pozostawiają ci miejsca na życie w teraźniejszości?”

„Jak zerwać z plastikiem”

Will McCallum

I na koniec szalenie ważna pozycja, którą powinien przeczytać każdy z nas, żeby mieć świadomość, jak daleko zaszliśmy w procesie degradacji środowiska naturalnego oraz jak bardzo ważne dla przetrwania naszej planety jest to, żebyśmy wprowadzili zmiany w codziennym życiu. I to natychmiast! Dane są zatrważające. Każdego roku do oceanów trafia niemal 13 milionów ton plastiku. Z tego powodu umiera milion ptaków morskich i 100 tysięcy żyjących w wodzie ssaków. Jeśli niczego nie zmienimy, do 2050 roku w oceanach może znaleźć się więcej plastiku niż ryb!

„Jak zerwać z plastikiem” to przystępny poradnik napisany przez czołowego działacza ruchu na rzecz walki z plastikiem. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, co robić żeby ilość zużywanego przez nas plastiku diametralnie zmalała. To książka dla tych, którzy chcą działać, ale nie zawsze wiedzą, od czego zacząć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *