Recenzje

O INSPIRUJĄCYCH POLKACH NA 8 MARCA

Niesamowite życiorysy, ogromna charyzma i ponadprzeciętna ambicja. To łączy Polki, o których wspominamy z okazji Dnia Kobiet. Poznajcie je bliżej dzięki filmom i książkom, które polecamy.

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

Wyjechała z Warszawy do Paryża i ukończyła studia na Sorbonie w czasach, kiedy w naszym kraju kobiety nawet nie miały wstępu na wyższe uczelnie. Przyjaźniła się z Albertem Einsteinem, w którego oczach była jednym z najwybitniejszych naukowców. Razem z mężem wspięła się na Rysy, najwyższy szczyt polskich Tatr, na długo przed powstaniem tatrzańskich szlaków. A wierzcie, że nie miała przy sobie specjalistycznego sprzętu – kobiety musiały nosić wtedy długie suknie i kapelusze. Jako pierwsza kobieta na świecie zrobiła prawo jazdy, a wszystko to po to by móc jeździć samochodem na pola bitew pierwszej wojny światowej i wykonywać prześwietlenia RTG rannym żołnierzom.

To właśnie nasza Maria!

Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która została uhonorowana Noblem dwukrotnie. Co więcej! Jest jedynym naukowcem w historii, który dostał nagrodę w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.  Gdyby nie jej odkrycia, do dziś nie istniałyby całe gałęzie współczesnej medycyny. Zawdzięczamy jej ogromnie dużo!

Nieco więcej o tej fenomenalnej, wyprzedzającej swoją epokę kobiecie dowiecie się z filmu „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noelle. W roli głównej Karolina Gruszka!

MICHALINA WISŁOCKA

„Mowy nie ma! Nie w dzisiejszych czasach!” – takie słowa usłyszała Wisłocka od decydentów w wydawnictwie, gdy przyszła z maszynopisem swojej książki „Sztuka Kochania”. PRL to rzeczywiście, nie był najszczęśliwszy czas, by światło dzienne ujrzało jedno z najodważniejszych opracowań o seksie. I jeszcze te rysunki w środku! Wisłocka poddać się nie mogła. To kobieta, która w sprawach zawodowych dąży do celu za wszelką cenę. Gdy w końcu po latach udało się książkę wydać (z ilustracją przedstawiającą małżeństwo na okładce) w Polsce zawrzało. Nakład 100 tys. egzemplarzy wykupiono w dwa dni. Na bazarach, obok mięsa i owoców, sprzedawano przepisywane na kalce i powielane kopie. Choć głosów oburzenia i gróźb pod adresem autorki było równie dużo, co zachwytów.

Dziś to bestseller (ponad 7 milionów sprzedanych egzemplarzy). Najnowsze, wznowione wydane „Sztuki kochania” znajdziecie w księgarniach, a na Netflixie film pod tym samym tytułem, który uchyli rąbka tajemnicy o trudnym życiu, również tym prywatnym, seksualnej rewolucjonistki.

WANDA RUTKIEWICZ

Życie Wandy Rutkiewicz to gotowy scenariusz na opowieść o nadludzkiej ambicji, pokonywaniu własnych słabości i pasji, która równocześnie daje siłę i niszczy. Gdyby nie zginęła podczas jednej ze swoich wypraw w Himalajach dziś miałaby 77 lat. Od dziecka była bardzo uparta. W czasach, gdy w środowisku wspinaczy panowało przekonanie, że „baby nie umieją się wspinać” wielokrotnie udowodniła, że ten stereotyp nie ma nic wspólnego z prawdą. Jako trzecia kobieta i pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest, a jako pierwsza kobieta weszła na K2, jedną z najniebezpieczniejszych gór świata. Jeśli jesteście ciekawi historii Wandy Rutkiewicz gorąco polecamy Wam książkę Anny Kamińskiej „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci”.

Źródło: https://www.empik.com/wanda-opowiesc-o-sile-zycia-i-smierci-historia-wandy-rutkiewicz-kaminska-anna,p1142160973,ksiazka-p

WISŁAWA SZYMBORSKA

Skromna, ceniąca spokój i prywatność, oszczędna w słowach z pierwszorzędnym poczuciem humoru. Taka była Wisława Szymborska. Jej błyskotliwe i mądre utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Na wieść o przyznaniu Nobla powiedziała „tak się złożyło miło i zaszczytnie”, ale „mam nadzieję, że mi się nie przewróci w głowie”. Dla artystki unikającej szumu wokół swojej osoby, czas po ogłoszeniu jej laureatką literackiego Nobla, kiedy to w miesiąc musiała udzielić więcej wywiadów, niż przez całe wcześniejsze życie, stanowił dla niej przykry okres. Nazywany podobno przez jej przyjaciół „tragedią sztokholmską”. Nic chyba dziwnego, że w takiej sytuacji oszczędna w słowach Szymborska odczytała najkrótszą w historii mowę, zajęło jej to 15 minut.

Cenimy Wisławę za to, że lubiła oswajać tematy ciężkie i mroczne ironią. Jej wiersze wciąż żyją! Ciekawy portret naszej noblistki stanowi dokument „Chwilami życie bywa znośne” w reżyserii Katarzyny Kolendy Zaleskiej.

Źródło: https://www.empik.com/wiersze-wybrane-szymborska-wislawa,p1058439178,ksiazka-p

OLGA TOKARCZUK

Nasza Noblistka to niesamowita kobieta, zarażająca niewystudiowanym feminizmem. Mocno opowiadająca się po stronie zwierząt. W swoich opowiadaniach i powieściach wykazuje się ogromną wrażliwością na drugiego człowieka. To właśnie literatura jest dla niej narzędziem do poruszania ważnych spraw. Mimo krytyki nieprzychylnych środowisk, nie stroni od poruszania trudnych, często kontrowersyjnych tematów. A przy tym jest osobą bardzo zwyczajną, po prostu ludzką. Z burzą dredów na głowie, luźnymi ubraniami i ukochaniem do spokojnego życia.  Jest osobą, którą bez problemu możemy sobie wyobrazić, jak kilka dni po odebraniu Nobla pojawia się na spotkaniu u sąsiadów z miską przygotowanej przez siebie sałatki.

O wrażliwości Tokarczuk na krzywdę żywych istot mogliśmy przekonać się w filmie „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, do którego autorka napisała scenariusz na podstawie własnej powieści „Prowadź pług swój przez kości umarłych”. Do zobaczenia koniecznie! Oczywiście samą książkę, jak i inne tytuły Tokarczuk, również Wam polecamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *