Blog

POMYSŁ NA PREZENT NA DZIEŃ MAMY — 3 BESTSELLERY LITERATURY KOBIECEJ

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pojawia się pytanie: jaki prezent sprawić naszej ukochanej mamie? Jeśli nie macie pomysłu na podarunek, który z pewnością spodoba się Waszym mamom, postawcie na coś, co zawsze idealnie się sprawdza — dobrą książkę.

Aby pomóc Wam trochę w poszukiwaniach, zebrałam w tym wpisie 3 tytuły, które podbiły już serca milionów czytelniczek na całym świecie. Każda z nich porusza tematy ważne z perspektywy kobiet i ich życiowych doświadczeń. Niezależnie od tego, na którą pozycję się zdecydujecie, dacie Waszym mamom możliwość przeniesienia się w świat pełen inspirujących historii, a przy okazji stworzycie dla nich świetną okazję na chwilę odpoczynku i zanurzenia się w literaturze.

SARAH KNOTT, Matki. Niezwykła historia macierzyństwa

Ta książka to wielowymiarowa podróż przez historię macierzyństwa. Sarah Knott, historyczka i matka dwójki dzieci, opowiada o różnych doświadczeniach macierzyństwa na przestrzeni wieków. Jej wnikliwe badania społecznych, kulturowych i politycznych kontekstów, w jakich kształtowało się bycie matką, są naprawdę fascynujące.

zdj. taniaksiazka.pl

Książka porusza kilka ważnych tematów, takich jak rozwój ról płciowych, zmieniające się społeczne normy i oczekiwania wobec matek oraz ich wpływ na rodzinę i społeczeństwo. Mamy tu wciągające połączenie badań i opisów historycznych realiów z różnych czasów i miejsc (głównie Ameryka i Anglia) z osobistą perspektywą i doświadczeniami współczesnej matki.

„Matki” to nie tylko głęboka refleksja nad przeszłością, ale także inspirujący manifest dla nas – mam. Sarah Knott zachęca do zastanowienia się nad świadomym kształtowaniu własnej roli jako matki w dzisiejszym świecie — dlatego, to moim zdaniem nie jest pozycja do połknięcia na raz, a raczej do dłuższego, powolnego smakowania. Jeżeli Wasze mamy lubią tego typu lektury, to „Historia macierzyństwa” na pewno okaże się strzałem w dziesiątkę!

KIDD SUE MONK, Sekretne życie pszczół

Piękna, mądra i wzruszająca opowieść o czternastoletniej Lily, która wyrusza w podróż, uciekając przed wychowującym ją samotnie przemocowym ojcem. Podążając śladami swojej zmarłej matki, spotyka na swojej drodze niesamowite czarnoskóre kobiety, które przyjmują ją do swojej społeczności.

fot. taniaksiazka.pl

Akcja książki rozgrywa się w południowych Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku, a autorka świetnie oddaje atmosferę tego czasu i miejsca. „Sekretne życie pszczół” porusza ważne i uniwersalne tematy, takie jak rasizm, akceptacja, samotność oraz miłość, przyjaźń i odkrywanie swojego miejsca w świecie. Poprzez opowieść o Lily — niezwykle sympatycznej i odważnej postaci i jej związku z trzema siostrami pszczelarkami, Kidd Sue Monk ukazuje siłę więzi między ludźmi i zdolność do przezwyciężania przeciwności losu.

Język użyty w powieści jest piękny i poetycki, a to sprawia, że czytanie staje się prawdziwą przyjemnością. Sue Monk Kidd potrafi wspaniale opisywać emocje i tworzyć atmosferę, która wciągnie Was bez reszty. Polecam w 100%!

DELIA OWENS, Gdzie śpiewają raki

Pięknie napisana, przejmująca powieść, od której trudno się oderwać! Książka opowiada historię młodej kobiety, Kyi Clark, która wychowywała się w kompletnym odosobnieniu na dzikich bagnistych terenach Północnej Karoliny. Jej życie jest pełne samotności, a lokalna społeczność pobliskiego Barkley Cove obawia się jej i odrzuca ze względu na jej odmienność. Gdy w okolicy dochodzi do morderstwa, Kya staje się dla mieszkańców miasteczka naturalnym celem oskarżeń i pełnych przemocy ataków.

fot. taniaksiazka.pl

„Gdzie śpiewają raki” to jednak nie tylko opowieść o niesprawiedliwości i uprzedzeniach społecznych — to również przemyślane studium samotności, tęsknoty za miłością i siły natury. Poprzez opisy przyrody Delia Owens tworzy niesamowite obrazy, które niesamowicie oddziałują na emocje i ukazują, że przyroda jest niezwykłą towarzyszką dla tych, którzy ją doceniają.

Owens doskonale kreuje bohaterów, w szczególności postać Kyi, która wraz z rozwojem wydarzeń, przechodzi niezwykłą metamorfozę. Jej determinacja, siła i wrażliwość sprawiają, że czytelnik od samego początku żyje z nią i współczuje jej losowi.

Zdecydowanie polecam tę książkę tym, którzy w literaturze szukają nie tylko wciągającej fabuły, ale także głębszych przemyśleń o ludzkiej naturze, sile natury i nadziei w trudnych momentach.

Coś innego

Jeżeli znacie  już powyższe propozycje, to polecam Wam również mój poprzedni przegląd książek do przeczytania w 2023 roku. Znajdziecie tam kilka innych fascynujących tytułów, które z pewnością zainteresują Wasze mamy.

Niezależnie od tego, co wybierzecie, najważniejsze, aby podarunek ten był wyrazem miłości, troski i serca! Niech Dzień Matki będzie dla Waszych mam niezapomnianym dniem pełnym radości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *