Blog

DECLUTTERING, CZYLI “ODGRACANIE” – NOWY TREND W ORGANIZACJI DOMOWEJ PRZESTRZENI

Dlaczego zdecydowałam się na decluttering? Bo jedno z moich noworocznych postanowień to “pozbycie się wszelkich zbędnych rzeczy z mieszkania”. A teraz chcę podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami i wskazówkami dotyczącymi declutteringu. Według książek Marie Kondo to proces, który potrafi całkowicie odmienić nasze otoczenie i sposób życia. „Odgracanie” to według wielu znawców tematu więcej niż sprzątanie czy trend. To filozofia życia, która pozwoli nam odetchnąć pełną piersią w naszym własnym domu. 

Co to jest decluttering?

Zacznijmy od początku. Decluttering dosłownie tłumaczy się jako “odgracanie” przestrzeni wokół nas. Jest to proces polegający na pozbywaniu się niepotrzebnych przedmiotów, które zajmują miejsce w naszym domu (i życiu). To metoda na stworzenie miejsca, które jest bardziej harmonijne, i w którym każdy przedmiot ma swoje znaczenie i cel.

Dlaczego decluttering jest ważny?

Dlaczego warto zainteresować się declutteringiem? To proste! Życie w uporządkowanej przestrzeni redukuje stres, poprawia nastrój, zwiększa efektywność i pomaga w osiągnięciu wewnętrznej równowagi. Decluttering to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowego i świadomego stylu życia. Przeprowadzę Was przez proces, którego ostatnio sama się podjęłam, krok po kroku.

  • Krok 1. Planowanie

Na samym początku stworzyłam plan. Określiłam, od której części domu chcę zacząć sprzątać i “odgracić” ją jako pierwszą. Nie trzeba od razu podejmować się posprzątania całego pomieszczenia. W zależności od naszego zapału i czasu, może  być to na początek pojedyncza szafa lub regał, a dopiero później kuchnia, salon, czy nawet garaż. Ważne, aby podchodzić do tego etapu z rozwagą i nie próbować zrobić wszystkiego na raz!

  • Krok 2. Sortowanie

Sortowanie to najważniejsza część całego procesu declutteringu. Na tym etapie przeglądamy każdy przedmiot i zastanawiamy się, czy jest nam naprawdę potrzebny. Warto wtedy zadać sobie parę pytań. Ja wybrałam takie: „Kiedy ostatnio tego używałam?”, „Czy to wzbudza we mnie pozytywne emocje?” “Czy ten przedmiot jest wart miejsca, które zajmuje?” i moje ulubione – “Czy kupiłabym to teraz ponownie?”. 

Po odpowiedzi na te pytania, będziemy w stanie określić, czy daną rzecz warto zostawić, czy może lepiej rozważyć jej sprzedaż, przekazanie na cele charytatywne lub – ostatecznie – wyrzucenie.

  • Krok 3. Organizacja

Przyszedł czas na organizację przestrzeni. W tym momencie warto zaopatrzyć się we wszelkie narzędzia, które nam w tym pomogą: pudełka, kosze, segregatory, markery do opisania, tak aby każdy przedmiot miał swoje miejsce. Pamiętajmy, że odpowiednia organizacja to klucz do utrzymania porządku na dłużej.

  • Krok 4. Utrzymanie porządku

Decluttering to nie jednorazowe posprzątanie, ale ciągły proces. Przekonałam się o tym już parę razy (to nie był pierwszy raz kiedy robiłam takie “generalne porządki”). Z doświadczenia wiem, że regularne przeglądanie rzeczy, które mamy w domu pomoże nam utrzymać organizację i zapobiec ponownemu gromadzeniu.

Co daje nam minimalizm?

Po przeprowadzeniu declutteringu, zagłębiłam się trochę w ideę minimalizmu. Zgodnie z nim, by żyć w harmonii powinniśmy mieć mniej rzeczy, ale lepszej jakości. Minimalizm to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim filozofia, która pomaga skupić się na tym, co naprawdę ważne.

Polecam dokument „Czas na mniej” na Netflixie:  

Oczywiście organizacja przestrzeni wpływa też na nasz umysł, pomagając w redukcji stresu i poprawie ogólnej jakości życia (potwierdzam!). Po przeprowadzeniu takich porządków u siebie, zwróćcie koniecznie uwagę na to, jak porządek w otoczeniu przekłada się na Wasz wewnętrzny spokój.

Pamiętajmy, że decluttering to także odpowiedzialność ekologiczna. Zamiast wyrzucać niepotrzebne przedmioty, zachęcam do pomyślenia o ich recyklingu, oddaniu znajomym, potrzebującym osobom lub zwierzętom albo sprzedaży.

To dopiero początek

Kiedy już uporządkujemy przestrzeń wokół siebie, możemy zacząć relaks! W takich okolicznościach miło będzie poczytać ulubioną książkę, posłuchać muzyki albo spędzić czas nieco bardziej aktywnie. Niedawno na blogu dzieliłam się sposobem jak zrobić domowe świece. Zapraszam: https://jawolewdomu.pl/porady/diy-domowe-swiece-sojowe/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *