Blog

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JESIENIĄ- 5 POMYSŁÓW

Jesień to wymagający okres dla naszych organizmów. W tym czasie powinniśmy zadbać nie tylko o odporność, ale też naszą kondycję. Pogoda, niskie temperatury oraz krótkie dni nie zachęcają do aktywności fizycznej. Pomimo tego nie powinniśmy jej zaniedbywać. Jak więc pozostać w dobrej kondycji? Przed Wami 5 sprawdzonych sposobów na utrzymanie zdrowej sylwetki jesienią!

Joga i medytacja – sposób na zdrowe ciało i umysłowej sylwetki jesienią!

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na aktywność fizyczną w domu jest joga. Wielu osobom może kojarzyć się z odprężeniem i nauką równowagi i nie jest to złe skojarzenie! Warto jednak wiedzieć, że joga ma wiele odmian i poziomów trudności, może być więc równie wymagająca, co trening na siłowni. 

Popularnym rodzajem jogi dla osób początkujących jest hatha. Skupiamy się w niej głównie na fizycznym aspekcie naszego ciała, stopniowo przezwyciężając jego ograniczenia. Ważnym aspektem w czasie ćwiczeń hathy jest oddech, który musimy świadomie kontrolować, aby współgrał z naszym ciałem.Nieco bardziej dynamiczną odmianą jogi jest ashtanga.
Jej celem jest doskonalenie ruchów i asan, czyli konkretnych pozycji.
Ashtanga skupia się przede wszystkim na płynności oraz wysokim opanowaniu swojego ciała. Sesje ashtangi nie zmieniają się zbyt często, sekwencje ruchów pozostają więc takie same w poszczególnym treningu. Każde kolejne powtórzenie powinno zbliżać nas do perfekcji.

Medytacja — uzupełnienie codziennych ćwiczeń jogi

Joga jest przez wiele osób traktowana jako rodzaj ćwiczeń skupionych głównie na fizyczności. Jeśli jednak szukamy sposobu na zachowanie równowagi, koncentracji i spokoju, powinniśmy uzupełnić nasze treningi o medytację.

Codzienna, regularna medytacja z pewnością wpłynie na naszą umiejętność koncentracji i odpoczynku. W dobie przeładowania informacjami nasze ciała potrzebują chwili wytchnienia od bodźców. Medytowanie jest wyjątkowo indywidualną czynnością. I może przejawiać się nie tylko na powtarzaniu określonej mantry, skupianiu na oddechu, ale także na sprzątaniu w ciszy czy nawet obserwowaniu drzewa za oknem.

Medytacja polega przede wszystkim na maksymalnym skupieniu koncentracji na jednej rzeczy – oddechu, czynności lub też myśli. W czasie sesji powinniśmy całkowicie wyciszyć swój organizm i pozwolić mu zupełnie się uspokoić. Dobrym pomysłem będzie więc medytacja wieczorem, która z pewnością wpłynie na jakość naszego snu. Musimy pamiętać, że dobrej jakości sen jest równie ważny, co aktywność fizyczna!

W medytacji niezwykle istotna jest systematyczność. Powinniśmy przyzwyczaić nasze ciała do regularnej praktyki, miejsca i okoliczności medytowania. Na początku zupełnie wystarczą krótkie, kilkuminutowe sesje, które można śmiało połączyć z ćwiczeniami jogi. Z czasem sesje medytacji mogą być wydłużane, w zależności od potrzeb. 

Aplikacje i filmy treningowe 

Kolejnym ciekawym sposobem na utrzymanie aktywności fizycznej jesienią są darmowe aplikacje treningowe. Jedną z nich jest Nike Training, która zawiera w sobie mnóstwo gotowych ćwiczeń dla osób na różnym poziomie zaawansowania. Znajdziemy tam zarówno jogę, jak i ćwiczenia na wzmocnienie mięśni pleców, pośladków i wiele innych części ciała.

aplikacje-sportowe

Treningi są szczegółowo opisane, a także opatrzone filmikami z instruktażem, które w jasny i prosty sposób tłumaczą każde ćwiczenie. Aplikacja dodatkowo monitoruje postępy użytkowników, dzięki czemu zdecydowanie ułatwia nam to pomiar naszych postępów. Konto w aplikacji jest bezpłatne, a większość ćwiczeń nie wymaga od nas specjalnego sprzętu.

Drugą propozycją platformy treningowej jest Yes2Move .
Na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej znajdziemy zarówno plany treningowe, blog jak i podcasty dotyczące zdrowego stylu życia. Pełny dostęp do sportowych treści otrzymamy jednak dopiero po wykupieniu jednej z opcji abonamentu. Treści o charakterze sportowym znajdziemy jednak nie tylko na specjalnych portalach czy w aplikacjach. Doskonale znany YouTube oferuje całą masę twórców, którzy zajmują się układaniem i promowaniem prostych, domowych treningów. Jedną z nich jest Monika Kołakowska, która na swoim kanale regularnie publikuje serie filmów z domowymi ćwiczeniami.

Jesienny spacer – aktywność fizyczna

Wysoka aktywność fizyczna to nie tylko wymagające treningi czy wizyty na siłowni. Już 30 minut spaceru dziennie potrafi zdziałać cuda w naszym organizmie! Jesienny spacer wpływa korzystnie na układ oddechowy, krążenia, a także na kondycję naszych stawów i kości. Dodatkowo, przy dobrych warunkach atmosferycznych, w czasie spaceru wdychamy mnóstwo świeżego powietrza. Jesteśmy wówczas bardziej dotlenieni i ożywieni. 

Jesienny spacer może sprawić wiele przyjemności, zwłaszcza gdy powietrze jest rześkie, a liście pod nogami przyjemnie trzeszczą. Na wspólne przechadzki możemy zaprosić swoich przyjaciół czy też rodzinę. Zamiast poobiedniej drzemki przed telewizorem, lepiej ubrać się ciepło i wyjść na wspólny spacer po okolicy. Taka aktywność fizyczna to sama przyjemność.

W czasie takich wyjść możemy pozbierać przeróżne jesienne składniki, które posłużą nam do dekoracji DIY. Jeśli szukacie inspiracji na udekorowanie domu jesienią, znajdziecie je w moich dwóch wpisach na blogu: JESIENNE DEKORACJE i JESIENNE ZABAWY DIY.

Jesienne spacery mogą być zupełnie zwyczajne i krótkie. Jeśli mamy jednak nieco więcej czasu i chęci, świetnym pomysłem są krótkie wypady w góry. W czasie chłodniejszych miesięcy możemy dalej liczyć na dobrą pogodę oraz mniejszy tłok na szlakach.

Wybierając się na górskie wycieczki, musimy jednak pamiętać przede wszystkim o naszym bezpieczeństwie. Przed wyruszeniem na szlak należy sprawdzić, czy jest on otwarty i dostępny dla turystów. 

Kalistenika, czyli aktywność fizyczna bez sprzętu

Innym, równie dobrym pomysłem na aktywność fizyczną w domu jest kalistenika. Jest to starożytna metoda pracy nad ciałem, która nie wymaga od nas specjalistycznego sprzętu. Głównym narzędziem w treningu jest nasze własne ciało oraz jego ciężar. 

W kalistenice, tak jak w każdej dziedzinie sportu, ważna jest systematyczność. Na początku nasze osiągnięcia mogą nie być satysfakcjonujące, jednak to właśnie regularna praca zapewni nam zdrowie i dobrą kondycję. 

kalistenika

Najbardziej znanymi przykładami ćwiczeń kalistenicznych są pompki, przysiady czy podciągania. Wyglądają one na proste, jednak wiele osób ma z nimi nie lada problem. Kalistenika to przede wszystkim wzmocnienie mięśni ciała za pomocą prostych ćwiczeń, które możemy wykonać praktycznie w każdych warunkach. 

Niezwykle istotne jest dopasowanie poziomu ćwiczeń do naszej kondycji i aktualnej wytrzymałości. Aby uniknąć groźnych kontuzji i bolesnych następstw treningów, powinniśmy stopniowo zwiększać skomplikowanie ruchów oraz liczbę powtórzeń. Z czasem każde ćwiczenie będzie nam sprawiać coraz mniej trudności, a efekty będą pojawiać się same!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *