Porady

JAK STWORZYĆ MAKRAMĘ? INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Aura świąt otula nas coraz bardziej! Zastanawiasz się, jakie prezenty dać najbliższym w tym roku? Proponujemy takie, które można zrobić samodzielnie w domu! Makramy to tradycyjna metoda tworzenia przedmiotów przez wiązanie sznurków, którą z pewnością pamiętają wasze mamy i babcie!  To nic trudnego, a możemy stworzyć tyle pięknych ozdób, na ile tylko wystarczy nam wyobraźni! Podpowiemy Wam, jak zrobić tak zwany „węzeł makramowy prosty”.

Przygotowując się do tworzenia makramy, trzeba zaopatrzyć się w pleciony sznurek. Najlepiej jeśli nie będzie on elastyczny. Jest to ważne, ponieważ jeśli sznurek będzie się rozciągał, makrama może stracić swój kształt.

Należy również przygotować „bazę”, czyli coś, dookoła czego mamy zamiar zapleść pętle mocujące. W  tym przypadku wystarczy odpowiednio długi, drewniany kołek.

Gotowe?

Zaczynamy!

Węzeł płaski (tkacki) podwójny (podstawowy)

Krok 1. Mocowanie sznurków pętlą mocującą (fot. 1-6)

Zawieszamy 2 pętle mocujące- sznurek wiążący składamy na pół i wsuwamy go od góry nad sznurek rzędowy, utworzoną ze sznurka pętlę przechylamy do przodu a zwisające dwa końce sznurka przekładamy przez pętelkę i mocno zaciskamy. Analogicznie postępujemy z drugim sznurkiem

Krok 2: Węzeł płaski z lewej na prawą:

Sznurek 1 (lewy) kładziemy na rdzeń (dwa środkowe sznurki) a sznurek 4 kładziemy na sznurek 1 (fot 7-8). Następnie sznurek 4 kładziemy pod rdzeń i wyciągamy przez pętlę ze sznurka 1(fot. 9-10)

Krok 3: Węzeł płaski z prawej na lewą

Sznurek 4  (prawy) kładziemy na rdzeń, a sznurek 1 kładziemy na sznurek 4 (fot10-11) Następnie sznurek 1 kładziemy pod rdzeń a sznurek i wyciągamy przez pętlę ze sznurka nr 4 (fot. 11-13)

Połączenie kroku drugiego i trzeciego daje nam podwójny węzeł płaski, który stanowi podstawę do tworzenia makramowych cudów, które zachwycą nie tylko fanów plecionek.

 

Na podstawie tego splotu można wypleść piękne, ekologiczne i użyteczne ozdoby takie jak śliczny hamak na owoce, dzięki któremu owoce będą zachowywały świeżość przez dłuższy czas niż w tradycyjnej misce dzięki większemu dostępowi powietrza.

Inną metodą wykorzystania splotu jest półka na książki lub przyprawy, która nada każdemu wnętrzu przytulny klimat.

Najpopularniejszą ostatnio metodą  użycia węzłów, jest wyplatanie makramowych doniczek. Dzięki coraz większej popularności roślin doniczkowych to niezwykle przydatny element każdego wielbiciela domowych ogrodów.

Jeśli makramy  spodobały się Wam tak jak nam i chcecie poznać więcej metod zaplątania węzłów polecamy książkę Ireny Koteckiej „Wiązania makramowe”.

Wpis przygotowany we współpracy z MAJOWA ART CRAFT&DESIGN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *