Blog

GRY PLANSZOWE NA JESIEŃ DLA CAŁEJ RODZINY

Jesienią dni stają się coraz krótsze, a z tego powodu większość czasu spędzamy domu. Jak więc urozmaicić sobie ten czas? Z pomocą spieszą nam rodzinne gry planszowe! Poniżej przygotowałam dla Was zestawienie pięciu planszówek, które pomogą Wam w przyjemny sposób przetrwać jesienną pogodę.

Potwory do szafy

Na początek weźmy na tapet gry planszowe dla dzieci! Nic tak nie przegania strachów spod łóżka jak śmiech! „Potwory do szafy” to idealna propozycja na spędzanie wieczorów dla rodzin z młodszymi dziećmi. Planszówkę dostosowano dla graczy w wieku od 3 do 8 lat, jednak gwarantuję, że cała rodzina będzie świetnie się bawić! 

gra_potwory_do_szafy

Pięknie wydane karty przyciągają wzrok, a prosta rozgrywka oparta na mechanizmie memory, gwarantuje lekką i prostą zabawę. Zadaniem graczy jest przede wszystkim współpraca w walce z potworami – każdego z nich pokonuje jeden specyficzny przedmiot, który trzeba znaleźć i umieścić na karcie z potworem. Tylko wówczas takiego delikwenta można wrzucić do szafy umieszczonej w pudełku i zamknąć na dobre! 

Gry planszowe wydawnictwa Granna będzie skuteczna w walce z wieczornymi strachami, jest też świetną okazją do poćwiczenia umiejętności zapamiętywania. Pudełko nie zawiera wielu drobnych elementów, świetnie sprawdzi się więc jako planszówka do zabrania na wycieczkę. 

Gra planszowa
źródło: www.smyk.pl

Kup grę

Ark Nova

Kolejna propozycja na rodzinne jesienne wieczory to „Ark Nova”. Zabawa z nią może być stricte rodzinna, jednak świetnie sprawdzi się też jako gra planszowa dla dorosłych

arknova_gra
źródło: www.rebel.pl

Miłośnicy zwierząt, zagrożonych gatunków i ochrony środowiska będą zachwyceni – „Ark Nova” zapozna Was z gatunkami, o których nie mieliście jeszcze pojęcia! Dodatkowo w ciekawy sposób pokaże Wam, jak może wyglądać zarządzanie profesjonalnym ogrodem zoologicznym.

Rozgrywka polega na prowadzeniu swojego własnego, nowoczesnego Zoo. W grze możecie korzystać z pomocy naukowców, instytucji ochrony środowiska i wielu innych podmiotów. Waszym zadaniem jest zbudowanie atrakcyjnego Zoo, które jednocześnie dba o swoich podopiecznych i wspiera ich ochronę w naturalnych środowiskach. 

„Ark Nova” to dość skomplikowana gra planszowa z wieloma elementami oraz możliwościami przeprowadzania rozgrywki, dlatego sprawdzi się raczej dla osób powyżej 14 roku życia. Grę można utrudnić lub też uprościć, w zależności od tego na jakie wyzwanie jesteście przygotowani. Czas spędzony nad Waszymi ogrodami zoologicznymi z pewnością jednak będzie owocny!

Gra jest rozbudowana, jej cena jest więc nieco wyższa. Jeśli jednak poszukujecie prezentu dla prawdziwych fanów przyrody i zwierząt, to zdecydowanie ją polecam! 

Gra planszowa dla dorosłych
źródło: www.rebel.pl

Kup grę

Azul 

Moja kolejna propozycja to przepięknie wykonana gra wydawnictwa Lacerta – „Azul”. W czasie rozgrywki wcielamy się w rolę portugalskich rzemieślników, którzy wykonują niezwykłe wzory na swoich płytkach Azulejo, aby ozdobić nimi pałac w Evorze. Azulejo przywieźli do Europy Maurowie setki lat temu i do dziś można je spotkać w wielu miejscach w Portugalii. 

azul_gra_planszowa

„Azul” to gra typowo abstrakcyjna i logiczna, zawiera też w sobie elementy strategii. W czasie zabawy nie tylko musimy analizować sytuację na stole i swoich planszetkach, ale też przewidywać ruchy przeciwników. Wygra ten, kto uzbiera najwięcej punktów w swoich układankach – każdy kolorowy element ma bowiem własną punktację. 

Gra bardzo skutecznie pobudza nasze procesy myślowe – bywają momenty, nad którymi trzeba się zatrzymać i dobrze przemyśleć kolejne ruchy. Jeśli więc poszukujecie lekkiej, przyjemnej w odbiorze gry planszowej dla dzieci lub dorosłych, „Azul” będzie idealnym pomysłem! 

azul_gra

Sama oprawa planszówki od razu zachęca do zabawy – kolorowe kostki są przyjemne w dotyku, a ich połączenie za każdym razem wzbudza uśmiech i satysfakcję. „Azul” przystosowany jest dla graczy w wieku od 8 lat wzwyż. Polecam spróbować gry z Waszymi dziećmi – z pewnością pomoże rozwinąć umiejętności abstrakcyjnego myślenia i planowania!

Planszówka
źródło: www.taniaksiazka.pl

Kup grę

Wsiąść do pociągu: pierwsza podróż

Myślę, że wielu z Was kojarzy frazę „wsiąść do pociągu” z popularnej polskiej piosenki. Czy znacie jednak grę, która brzmi dokładnie tak samo? 

Jeśli nie, to zachęcam Was do zapoznania się z całą serią „Wsiąść do Pociągu”. Znajdziecie w niej tematyczne wersje, np. Europa, Polska czy USA. Te odmiany kieruje się raczej do  starszej publiczności, dlatego sprawdzą się, jeśli szukacie gry planszowej dla dorosłych

pociągi_gra

Gdybyście jednak chcieli pokazać swoim pociechom magię kolei bez zbędnie skomplikowanej rozgrywki, to „Wsiąść do pociągu: pierwsza podróż” jest właśnie dla Was! 

Zadaniem graczy jest jak najszybsze zajmowanie wylosowanych tras kolejowych na planszy. Służą do tego karty oraz duże, kolorowe plastikowe wagoniki, które są wyjątkowo wygodne dla mniejszych rączek. Gra przeznaczona jest dla osób w wieku od 6 lat. Moim zdaniem jest to świetna okazja na naukę podstaw geografii – plansza jest duża i przejrzysta, a na jej powierzchni wypisane są poszczególne miasta i stolice europejskie. 

gra_planoszwa_pociągi

Rozgrywka we „Wsiąść do pociągu…” jest stosunkowo krótka – według producentów powinna zająć od 15 do 30 minut. Jest więc idealną grą planszową dla dzieci, które nie mają tyle cierpliwości, co my. Planszówka jest świetna jako krótki przerywnik, na przykład między obiadem a deserem. Można oczywiście powtarzać rozgrywkę kilka razy pod rząd i urządzić sobie jesienny, planszówkowy wieczór!

rebel-gra-planszowa-wsiasc-do-pociagu-pierwsza-podroz
źródło: www.rebel.pl

Kup grę

Takenoko

Takenoko znaczy po japońsku „pęd bambusa”. Dlatego w grze o tej nazwie chodzi między innymi o pielęgnowanie rośliny, która jest daniem głównym bohatera planszówki – uroczego misia Pandy. „Takenoko” to gra idealna dla miłośników japońskiej kultury oraz małych czarno-białych niedźwiadków. Z powodzeniem poradzi sobie z nią już ośmiolatek, co czyni z niej idealną rodzinną grę planszową

Takenoko-Chibis-Header
źródło: www.boardgamequest.com

Planszówka wydawnictwa Rebel jest przede wszystkim śliczna. Różowe wnętrze pudełka, kolorowe kafelki planszy, drobiazgowo wykonane drewniane figurki i kostki sprawiają, że samo oglądanie gry przynosi mnóstwo frajdy! 

Rozgrywka polega głównie na spełnianiu własnych celów, które ustalają wylosowane przez nas karty. Plansza jest „pod opieką” wszystkich graczy – razem musicie dbać o Waszą pandę karmiąc ją, podlewając bambusy czy też sadząc nowe na dodatkowych kafelkach. Wygrywa ten, kto jako pierwszy wypełni wszystkie swoje zadania i cele. 

Gry planszowe „Takenoko” nie są skomplikowane, a sama instrukcja jest wyjątkowo przejrzysta i estetyczna. Na samym początku, dzięki krótkiemu komiksowi, dowiadujemy się o historii małej pandy. Nie będę jej Wam tu zdradzać – musicie odkryć ją sami!

gra-planszowa-takenoko
źródło: www.bonito.pl

Kup grę

Zobacz również mój wpis o tym, jak w miły i przyjemny sposób poradzić sobie z jesienną chandrą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *